EXCALIBUR
Poctivá vynikající energetická čokoláda s historiíPoctivá vynikající energetická čokoláda s historií
KERBEROS

POZOR! V České republice bude opět povinná, základní vojenská služba !?

 21. 04. 2014      kategorie: Události      103 komentářů

Deset let od zavedení profesionální armády je dobrou příležitostí koncept obrany znovu promyslet a vzít při tom v úvahu současnou geopolitickou situaci..


0043
Foto: Tak přísaháme

Základní vojenská služba ..... pro někoho splněný sen, pro jiného noční můra. Mladé generaci se tento ,,strašák'' od 31. prosince 2004 vyhnul, ale v dnešní době, kdy se ozbrojené konflikty a nepokoje neodehrávají jen někde daleko, za hranicemi v úplně cizí zemi, ale u nás... v Evropě, a to téměř u našich hranic, vzniká pocit nejistoty! A tak tu vzkvétá myšlenka, zda by nebylo od věci opět zavést ,,VOJNU''.

84985134zm9Foto: Vojna není kojná

Kdo na vojně byl, ať již na 24, 18 nebo 12 měsíců, má za sebou z velké pravděpodobnosti asi největší životní zkoušku jeho dosavadního života. Odloučen od rodiny a blízkých je najednou vhozen do mašinérie armády, koloběhu povinností, každodenní fyzické a psychické zátěže a dalším věcem s vojnou spojených.

Jedněmi z nejčastějších argumentů hovořící PROTI povinné Základní Vojenské Službě je její "údajná bezpředmětnost'', zbytečná buzerace, "gumárna'' a nejčastěji zmiňovaná ŠIKANA

Video: Šikana na vojně / Film Zobani

Na videu je to možná "přibarvené a vyhrocené'', ale podobné zážitky a vzpomínky má valná většina těch, co vojnu zažili.

Vzpomínky na to jak si MAZÁCI dobírali mladé kluky (BAŽANTY) má každý, a jak taková šikana mohla vypadat si můžete přečíst ZDE:

Sahara (Na tento povel musí šikanovaný voják okamžitě donést šikanujícímu nápoj)

Bufet (Šikanovaný musí přinést jídlo, bez ohledu na denní nebo noční dobu)

Závody šneků (Šnek jako objekt šikany se musí po čtyřech nebo plazením pohybovat s nočním stolkem na zádech po vymezené dráze, přičemž každý z mazáků má svého šneka. Šnek, který dorazil do cíle první, vypadá ze hry, ostatní pokračují v závodech)

Krokodýl (Šikanovaný si vleze do spacáku, doplazí se k dozorčímu a kousne ho do nohy)

Někomu to přijde jiště vtipné, i my jsme se něčemu při psaní tohoto článku zasmáli, ale pokud se vžijeme do situace těch, proti komu byla šikana namířena, zas tak vtipné to není. U některých praktik zůstává rozum stát a nebylo výjimkou, kdy takové situace končili i sebevraždou.

vojnaFoto: Motorky: (Šikanovaný má v rukách ramínko na místo řídítek, běhá po chodbě a práší za sebou pudrem. Jednou za čas dostane ledovou sprchu do trenek, jako doplnění paliva)

Ale aby jsme tu nevypisovali jen samá negativa, vojna byla i přes všechno místem, kde se z kluků a maminčiných mazánků stávali soběstační a dospělí chlapi. Naučili se zde smyslu pro pořádek, disciplíně, samostatnosti a v neposlední řadě vojenským dovednostem, díky kterým by byli schopni bránit svou vlast, pokud by si to situace vyžadovala.

Netřeba zdůrazňovat, že dnešní ,,hošíci'' by vojnu potřebovali jako "prase drbání". 

1560612_573080556106799_955535985_nFoto: Srovnání

Přátelství, která na vojně vznikala, pak často vydržela i celý život. Pro některé vojna znamenala tolik, že se chlapi i dlouhé roky po vojně pravidelně setkávají na srazech.

Pro ty, kdo by měl zájem dohledat své staré známé, jsou zde projekty jako SPOLUBOJOVNÍCI

spolubojovniciFoto: Největší databáze bývalých vojáků - Spolubojovníci.eu


Nyní se ale vraťme k původní myšlence tohoto článku. Měli bychom po deseti letech znovu zavést povinnou vojenskou službu? Otázka, která není, jak se říká, "na pořadu dne".

Přesto, když ji před týdnem dostala skupina středočeských gymnazistů, zvedla skoro polovina z nich ruku. Nebyl to reprezentativní průzkum, ale vzhledem k tomu, že šlo o skupinu vojenskou službou přímo "ohroženou", dá se z něj usuzovat, že společnost začíná cítit, že s obranou země není něco v pořádku. 

Je to zdravý instinkt. Ruská agrese na Ukrajině rozbila iluze o klidu a míru na věčné časy, přičemž česká armáda vstoupila do dnešní nejisté doby slabší, než se před deseti lety kdokoli odvážil pomyslet. Jeden z hlavních obhájců profesionalizace Michael Žantovský tehdy počítal se čtyřicetitisícovou armádou, dnes máme dvacet tisíc vojáků plus sedm tisíc civilních zaměstnanců. I přes vysokou profesionalitu některých našich jednotek, které si svými dovednostmi vybudovali respekt po celém světě, nejsme v současné době schopni důstojně plnit naše závazky vůči NATO viz. následující text:

,,V souvislosti s návštěvou generálního tajemníka NATO Rasmussena Česko neobdrželo zrovna dobré zprávy. Aliance v dokumentu uvádí, že česká armáda by v případě války neobstála. Vnímání Česka spojenci se tak může změnit''.

6
Foto: ČR má plně profesionální armádu od 1.ledna 2005

Deset let od zavedení profesionální armády je dobrou příležitostí koncept obrany znovu promyslet a vzít při tom v úvahu současnou geopolitickou situaci. 

Tedy minimálně zvýšit výdaje a prostředky účelněji investovat - samozřejmě po dohodě s aliančními partnery. Znovuzavádění povinné vojenské služby je mimo realitu (přestože např. Norsko, Dánsko nebo Finsko, které si v jiných oblastech rádi bereme za vzor, povinnou vojnu mají).

Za úvahu ale stojí, zda by každý neměl absolvovat alespoň krátkou instruktáž (ve Francii jednodenní) o úkolech v případě mobilizace. Soudě dle náhledu středočeských gymnazistů mají mladí lidé víc ochoty k obraně, než si myslíme. Ze sebezáchovných důvodů je rozumné jim vyjít vstříc...

Jaký je Váš názor?

Zdroj: informací, části textů a fotek: Google, Youtube, dialog.ihned.cz, ceskatelevize.cz

 autor: Hanz

Komentáře

Tomino524

12. 10. 2015

Jsem pro! .. hned po kole jsem si chtěl splnit svůj sen a stát se vojákem .. bohužel síto zvané psychotesty mě neposunulo dál.. I kdyby byla jen dobrovolná tak myslím že by se našlo dost lidí kteří by do toho šly a třeba taky pohořely .. každopádně by to hodně lidí potřebovalo jako sůl .

Garfield

09. 10. 2015

Nestačím se divit, když čtu některé příspěvky, jsem vojákem z povolání a služba mi jen prospěla, vy mamánci, co tady píšete, jak vám to zničí život a podobně, zvedněte zadek od počítače a playstationu a začněte se chovat jako chlapy. Jestli-že se dokáží někteří hroutit a neví, co dělat, když se jim vybije mobil, pak vás chci vidět, co budete dělat, např. Když vám někde v noci klekne auto, široko daleko ani noha a budete v lese? I na takové situace vás tam připraví, není to jen přiblblá spartakiada, ale sáhnete si na dno a zjistíte, že vaše skutečné hranice jsou mnohem dál, než jste si mysleli.

Sokol

26. 09. 2015

Ahoj, souhlasím, ale stejně bych tomu trochu dal punc dobrovolnosti. Myslim si, že by se našlo hodně dobrovolníku.

zdetes53

24. 09. 2015

Jsem stoprocentně pro,každému to něco dalo.Stačil by rok a potom v určitých intervalech na cvičení.

Emilsurmej

22. 09. 2015

chci se zeptat pro koho platí vojna dekuju

kocour2

21. 09. 2015

Přesně takový,co si stěžují jak by jim to mělo zkazit život,tak přesně to jsou největší sráči,co by na vojnu měli jít. Maminčáci... Dnešní rádoby borci,vyholení i na řiti,by nedali ani týden...

tom l.

29. 07. 2015

Kdo nezažil, nepochopí. Odpůrci tvrdí, že je to ztráta času a bůh ví čeho ještě. Šikana, buzerace atd. Ano, částečně mají pravdu. Kde ale platí nejvíce: všichni za jednoho……? Kde si člověk šáhne na dno? Na diskotéce asi ne. Kde nebude nachystané vše až pod nos jak u maminky. A že na světě není nejdůležitější velikost operační paměti, nebo značka oblečení. Ať mě přesvědčí o opaku člověk, který vojnou neprošel.

lemon

17. 04. 2015

Jsem zásadně proti. Je mi sice jen 14 ale podle mě by to mělo být dobrovolné. Mám celý život před sebou a chci studovat. Ale tohle mi to má všechno zkazit ??? Je to můj život a chci si ho žít jak se mi chce !

vera

16. 04. 2015

No jen nechápu proč by měla být vojna zase povinná !!! Můj manžel na vojně nebyl a je daleko větší chlap než Ti co dva roky šaškovali na buzerplace. Vím , že kdyby přišla válka k nám tak manžel vezme do ruky samopal a začne tuto zemi chránit i bez dvouletého šaškování.A ti co chtějí na vojnu mohou se sami do armády přihlásit. Takže nechápu k čemu by ta vojna prospěla.Že se tam kluci naučí cvičit spartakiádu nebo si snad skládat věci do úhledných komínků!!!! No těm mladým co tady píší že chtějí na vojnu doporučuji si pustit seriál "CHLAPCI A CHLAPI" ale mohu Vám zdělit že toto je jen výmysl který vyprděli komunisté aby se mladí kluci snad nebáli chodit na vojnu. Věřím že to tam bylo dost brutální kamarád se z vojny vrátil naprosto změněn tři roky se léčil u psychiatra jak jej tam šikanovali dodnes se chudák probouzí s nočními můrami. TAK VÁM PŘEJI HODNĚ ZDARU!!!!

TMsweetyTM

10. 04. 2015

Můj názor na Vojnu? Ano chci aby byla jelikož ta dnešní mládež je otřesná je mi 15 let a chtěl bych vojnu zažít :)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.