EXCALIBUR
Poctivá vynikající energetická čokoláda s historiíPoctivá vynikající energetická čokoláda s historií
KERBEROS

POZOR! V České republice bude opět povinná, základní vojenská služba !?

 21. 04. 2014      kategorie: Události      103 komentářů

Deset let od zavedení profesionální armády je dobrou příležitostí koncept obrany znovu promyslet a vzít při tom v úvahu současnou geopolitickou situaci..


0043
Foto: Tak přísaháme

Základní vojenská služba ..... pro někoho splněný sen, pro jiného noční můra. Mladé generaci se tento ,,strašák'' od 31. prosince 2004 vyhnul, ale v dnešní době, kdy se ozbrojené konflikty a nepokoje neodehrávají jen někde daleko, za hranicemi v úplně cizí zemi, ale u nás... v Evropě, a to téměř u našich hranic, vzniká pocit nejistoty! A tak tu vzkvétá myšlenka, zda by nebylo od věci opět zavést ,,VOJNU''.

84985134zm9Foto: Vojna není kojná

Kdo na vojně byl, ať již na 24, 18 nebo 12 měsíců, má za sebou z velké pravděpodobnosti asi největší životní zkoušku jeho dosavadního života. Odloučen od rodiny a blízkých je najednou vhozen do mašinérie armády, koloběhu povinností, každodenní fyzické a psychické zátěže a dalším věcem s vojnou spojených.

Jedněmi z nejčastějších argumentů hovořící PROTI povinné Základní Vojenské Službě je její "údajná bezpředmětnost'', zbytečná buzerace, "gumárna'' a nejčastěji zmiňovaná ŠIKANA

Video: Šikana na vojně / Film Zobani

Na videu je to možná "přibarvené a vyhrocené'', ale podobné zážitky a vzpomínky má valná většina těch, co vojnu zažili.

Vzpomínky na to jak si MAZÁCI dobírali mladé kluky (BAŽANTY) má každý, a jak taková šikana mohla vypadat si můžete přečíst ZDE:

Sahara (Na tento povel musí šikanovaný voják okamžitě donést šikanujícímu nápoj)

Bufet (Šikanovaný musí přinést jídlo, bez ohledu na denní nebo noční dobu)

Závody šneků (Šnek jako objekt šikany se musí po čtyřech nebo plazením pohybovat s nočním stolkem na zádech po vymezené dráze, přičemž každý z mazáků má svého šneka. Šnek, který dorazil do cíle první, vypadá ze hry, ostatní pokračují v závodech)

Krokodýl (Šikanovaný si vleze do spacáku, doplazí se k dozorčímu a kousne ho do nohy)

Někomu to přijde jiště vtipné, i my jsme se něčemu při psaní tohoto článku zasmáli, ale pokud se vžijeme do situace těch, proti komu byla šikana namířena, zas tak vtipné to není. U některých praktik zůstává rozum stát a nebylo výjimkou, kdy takové situace končili i sebevraždou.

vojnaFoto: Motorky: (Šikanovaný má v rukách ramínko na místo řídítek, běhá po chodbě a práší za sebou pudrem. Jednou za čas dostane ledovou sprchu do trenek, jako doplnění paliva)

Ale aby jsme tu nevypisovali jen samá negativa, vojna byla i přes všechno místem, kde se z kluků a maminčiných mazánků stávali soběstační a dospělí chlapi. Naučili se zde smyslu pro pořádek, disciplíně, samostatnosti a v neposlední řadě vojenským dovednostem, díky kterým by byli schopni bránit svou vlast, pokud by si to situace vyžadovala.

Netřeba zdůrazňovat, že dnešní ,,hošíci'' by vojnu potřebovali jako "prase drbání". 

1560612_573080556106799_955535985_nFoto: Srovnání

Přátelství, která na vojně vznikala, pak často vydržela i celý život. Pro některé vojna znamenala tolik, že se chlapi i dlouhé roky po vojně pravidelně setkávají na srazech.

Pro ty, kdo by měl zájem dohledat své staré známé, jsou zde projekty jako SPOLUBOJOVNÍCI

spolubojovniciFoto: Největší databáze bývalých vojáků - Spolubojovníci.eu


Nyní se ale vraťme k původní myšlence tohoto článku. Měli bychom po deseti letech znovu zavést povinnou vojenskou službu? Otázka, která není, jak se říká, "na pořadu dne".

Přesto, když ji před týdnem dostala skupina středočeských gymnazistů, zvedla skoro polovina z nich ruku. Nebyl to reprezentativní průzkum, ale vzhledem k tomu, že šlo o skupinu vojenskou službou přímo "ohroženou", dá se z něj usuzovat, že společnost začíná cítit, že s obranou země není něco v pořádku. 

Je to zdravý instinkt. Ruská agrese na Ukrajině rozbila iluze o klidu a míru na věčné časy, přičemž česká armáda vstoupila do dnešní nejisté doby slabší, než se před deseti lety kdokoli odvážil pomyslet. Jeden z hlavních obhájců profesionalizace Michael Žantovský tehdy počítal se čtyřicetitisícovou armádou, dnes máme dvacet tisíc vojáků plus sedm tisíc civilních zaměstnanců. I přes vysokou profesionalitu některých našich jednotek, které si svými dovednostmi vybudovali respekt po celém světě, nejsme v současné době schopni důstojně plnit naše závazky vůči NATO viz. následující text:

,,V souvislosti s návštěvou generálního tajemníka NATO Rasmussena Česko neobdrželo zrovna dobré zprávy. Aliance v dokumentu uvádí, že česká armáda by v případě války neobstála. Vnímání Česka spojenci se tak může změnit''.

6
Foto: ČR má plně profesionální armádu od 1.ledna 2005

Deset let od zavedení profesionální armády je dobrou příležitostí koncept obrany znovu promyslet a vzít při tom v úvahu současnou geopolitickou situaci. 

Tedy minimálně zvýšit výdaje a prostředky účelněji investovat - samozřejmě po dohodě s aliančními partnery. Znovuzavádění povinné vojenské služby je mimo realitu (přestože např. Norsko, Dánsko nebo Finsko, které si v jiných oblastech rádi bereme za vzor, povinnou vojnu mají).

Za úvahu ale stojí, zda by každý neměl absolvovat alespoň krátkou instruktáž (ve Francii jednodenní) o úkolech v případě mobilizace. Soudě dle náhledu středočeských gymnazistů mají mladí lidé víc ochoty k obraně, než si myslíme. Ze sebezáchovných důvodů je rozumné jim vyjít vstříc...

Jaký je Váš názor?

Zdroj: informací, části textů a fotek: Google, Youtube, dialog.ihned.cz, ceskatelevize.cz

 autor: Hanz

Komentáře

Miguel

19. 06. 2014

Dandas: nedávno jsem se bavil s kámošem co na vojně byl a řekl toto. V životě, když se ti něco nelíbí, např. ve škole, v práci, v hospodě s přítelkyní, tak se můžeš sebrat a jít pryč je to tvoje svobodná volba. Na vojně, když se ti něco nelíbí, tak můžeš křičet, nadávat, vztekat se a jediný co se stane, je že buď dostaneš přes hubu nebo budeš dělat nějakou věc až do zblbnutí než padneš na hubu. Prostě musíš držet hubu a krok. Vojna tě totiž naučí dívat se na život jinýma očima, vojna není o tom, že se z tebe stane chlap - bylo plno kluků co bylo na vojně a jsou to ořezávátka, ale pohled na svět je jiný, něco ti to dá něco vezme a navíc co zažiješ v živote např. za 10 let, tak na vojně se ti to na akumuluje např. do 3 měsíců, a hold slabší jedinci to nedají a někdy to končí sebevraždou. Ale neboj se armáda už nevlastní skoro žádné objekty státní dluh je přes 1.6 bil korun, pravděpodobnost že to zavedou je minimální. Ale určitá šance tu je.

sputttn

18. 06. 2014

No, musim rict ze je mi 26. Na vojne jsem samozrejmne nebyl. Pracuji, odvadim dane, s manzelkou cekame druhe dite, stat nam nic neda zadarmo. V pripade ze tento navrh projde (neprojde) mel by stat davat nahradu platu tak jako to bylo drive. Stat na to ale nema, to znamena jednu vec, plytvani nasim casem na tomto serveru. Ja osobne bych klidne do armady vztoupil ale dobrovolne a bez jakychkoli zavazku, a ne ze me, nebo kohokoli jineho, odtanou za pacesy. Po skole jsem nebyl zrovna slusnak, ale zivot me naucil zopovednosti, naproti tomu vojna by me promenila v totalni hovado. Kdyz obcas vidim ty socky u Penny jak tam chlastaji krabicak tak me ani nenapadne ze byli na vojne. No a oni tam byly. Muj tatka ma (mel) par kamaradu z vojny a nekteri se proste i presto dali na hazard a chlast. Zvlastni... :-D Pokud je nekdo zdechly, zly, fetuje a podobne tak v dnesni dobe ani vona ani kryminal takoveho cloveka nezmeni. TADY SE NEJEDNA O VYCHOVU DECEK CO RODICE NEZVLADAJI, NYBRZ O BRANU STATU A MY NA TO NEMAME FINANCE!

Dandas

18. 06. 2014

Miguel: Jo dobře. Naučí tě držet pospolu, ale to pořád neodpovídá na otázku : Jak tě to naučí života? a kdy v poslední době ti lítaly granáty nad hlavou? Či svištěli kulky kolem tebe? Vidíš, opětně posuzuješ člověka jen podle věku. Ty jsi u nás doma že víš jak to tam chodí? To že jsi byl maminčin mazánek neznamená, že je takový každý! Od 15-ti let mám každou chvíli brigádu, a snažím se pracovat abych měl na to co chci, nebo co potřebuju! A mezitím zvládám i školu, tak neposuzuj lidi o kterých nic nevíš! Na vojnu si jdi, kdo ti brání? Nic méně tohle je diskuze o ničem, protože je sice hezké mít svobodné slovo v dnešní době, ale k čemu to je, když si těch pár párků ve vládě udělá co chce? Ale na druhou stranu všechna velká rozhodnutí začalo u jednoho člověka, tak proč to nezkusit . :))

Miguel

17. 06. 2014

Dandas: víš co tě naučí vojna a co tě nenaučí život? Že, když jsi ve sračkách, když ti nad hlavou lítají granáty, svištějí kulky, už se loučíš se životem, tak ti někdo z mužstva pomůže, se od tamtud dostat. V životě když meleš z posledního a vidí to lidí, tak tě obcházejí nebo se tě nevšímají, na vojně se na tebe nikdo nevysere, protože vojna učí držet lidi po spolu, jako tým. Jelikož ti je jen 17 let, tak jsi z života zažil opravdový prt, jediný co znáš je cesta do školy, cesta ze školy, o víkendu papání od maminky, vypraný prádlo, plnou ledničku, atd... Já měl to štěstí v neštěstí, že vojnu zrušili v té době, kdy jsem končil školu. A kdyby ji zavedli, tak bych tam klidně šel. Samozřejmě bych musel vyřešit hypotéku a práci, což by byl asi největší problém. I když píšou, že budou rukovat lidí od 18-30 a já do té skupiny už nepatřím, tak by se to dalo zařídit aby šel.

Dandas

17. 06. 2014

Je mi sice 17 let, ale celkem mě uráží jak je někdo schopný házet všechny do jednoho pytle. Studuji obor uměleckořemeslná stavba hudebních nástrojů(s maturitou). A proč studuji tento neobvyklý a perspektivní obor? Abych někde támhle leštil WC kartáčkem na zuby, či se nechal šikanovat, nebo zahodil celé studium a vyhlídky do života? Jako chápu 100 lidí 100 názorů, ale to že je někdo nagelovaný nebo je oblečen pestrým oblečením, to neznamená, že je nesamostatný, nebo snad jo? Také se mi celkem nelíbí že zrovna dáváte za příklad těch prý (NE)mužů One Direction. Jsou to kluci, kteří se živí hudbou a celkem úspěšně. To same jako např. : Justin Bieber a sposta jiných mladých zpěváků, každý je odsuzuje jen proto že tam hlavní roli hraje lidská závist. Ale to jsem odbočil od tématu. Hodně mě zaujal komentář uživatele Cintiq132. Sice nemám žadnou hypotéku, leasing a ani rodinu, ale když se vláda nad tímhle nezamyslí? Mnozí z vás nás puberťáky odsuzujete jen kvůli věku a u mnohých i kvůli lenosti. Ale teď si položte otázku vy dospělí: Nikdy jste nebyli dětmi? Nikdy jste nebyli v pubertě? Nikdy jste se nespletli? Vždycky jste všechno dělali správně? Aha a jsme doma co? Nikdo není neomylný. Z každého kluka udělá chlapa sám život, ne vojna. Každý si potřebuje pořádně namlátit hubu, ale chybami se člověk učí ne? v čem nám pomůže vojna? Naučí nás tam jak si najít práci? Jak správně vést život? Jak vychovávat děti? Ne nenaučí? To je podle mne být muž. Umět se postarat nejen o sebe ale zajistit celou rodinu! to nás vojna nenaučí. Zamyslete se. A pokud se to uzákoní, tak vsázím své boty, že budou sakra velký demonstrace. Je spousta lidí v té věkové skupině od 18-30 let.

ferera

16. 06. 2014

Ten kdo říká,že vojna dělá z kluků chlapi,že dnešní mládeš si dělá co chce,že jsou líný,tak at se podívá do zrcadla,protože tak jak si je vychováte,tak takoví budou a žádná vojna to nezmění.Pokud je rozmazlujete,tak se nedivte a neříkejte,že by ste tam někoho poslaly.!!!!!

hdhhdf

16. 06. 2014

Toto je největší pí****na všech dob. Strčte si tyhle nápady do prdele. Ty který to schvalují ve vládě a v parlamentu at si tam jdou sami. Stejně na to nemá ČR finance.

13509

16. 06. 2014

Hele, běžte si vy "airsofťáci", "CODkaři", "plešky" a vůbec všechny dutý hlavy klidně zaběhat a zastřílet, ale normální lidi do toho netahejte jo?! Stejně si myslim že je to kravina tohle se nestane protože se vám na to lidi ehm vykašlou...

gripen

15. 06. 2014

je dobře že bude opět zavedena prezenčni služba , alespon se někteři mladi nauči samostatnosti a zodpovednosti.

malysak

14. 06. 2014

Jestli bude povina vojna a ja tam budu muset tak se zblaznim nebo zabiju to je jedno vojna je pro me zdrojem sikany a buzerace nekdo vi o cem mluvim nekdo zas ne povina vojna je k nicemu

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.