EXCALIBUR
KERBEROS

3.10.1993 20. Výročí operace Gothic Serpent (Bitva o Mogadišo)

 03. 10. 2013      kategorie: Vojenská historie      0 komentářů

Dnes je tomu přesně 20 let od vojenské operace v Mogadišu v Somálsku, kdy se americké speciální jednotky pokusili zajmout diktátora Mohameda Farraha Aidida.

Celá akce je mediálné známá jako Bitva o Mogadišu a byl o ní dokonce natočen, dnes už téměř kultovní, film Black Hawk Down!

Bitva o Mogadišu

Odpoledne 3. října 1993, byly jednotky informovány, že dva z Aididových vůdců se nachází v rezidenci v centru Mogadišu. Na místo bylo vysláno 19 helikoptér, 12 Humvee a 160 mužů, aby je zajali. V průběhu mise se vážně zranil vojín Todd Blackburn, když minul lano během slaňování z vrtulníku MH-60 Black Hawk a zřítil se z jednadvaceti metrů na ulici pod ním. Oba vůdci milice byli rychle zajati a spolu se zraněným Rangerem byli naloženi do konvoje Humvee. Při následném stahování byl střelou RPG sestřelen americký MH-60 Black Hawk, „Super Six One". Oba piloti byli na místě mrtví, avšak posádka vrtulníku pád přežila a snažila se udržet pozici před postupující milicí Habr Gidr.

rr_h_modern_somalsko1

Krátce na to byl sestřelen další vrtulník Black Hawk. Tento stroj se však zřítil do části města, která byla vzdálena od hlavních bojů. Pád vrtulníku přežil pouze pilot Michael Durant. Dva odstřelovači z Delta týmu (Randy Shughart a Gary Gordon) se opakovaně nabídli, že se pokusí zabezpečit místo havárie do příchodu záchranného týmu. Po dvou zamítnutích jim bylo povolení nakonec uděleno však s plným vědomím toho, že je to pravděpodobně bude stát jejich životy. Během snahy o udržení místa nehody stříleli členové Delta force do davu ozbrojeného střelnými zbraněmi a kameny. Oba byli nakonec zabiti v akci, takže na místě zůstal pouze pilot, který by byl ubit davem, kdyby ho členové Aididovi milice nevzali do zajetí. Randy Shughart a Gary Gordon byl za obranu vraku vrtulníku in memoriam vyznamenáni Medailí cti, nejvyšším vojenským vyznamenáním USA.

rr_h_modern_somalsko2

Silné boje probíhaly i kolem místa dopadu prvního vrtulníku. Americké jednotky přišly k místu dopadu, ale zanedlouho byly samy obklíčeny postupující milicí Habr Gidr. Velitel této milice připravoval minometný útok na pozice Američanů, avšak nakonec kvůli informacím o možném ohrožení civilistů tuto akci odvolal. Během večera Američané s pomocí laserem naváděných raket a palby z helikoptér zničily pozice Habr Gidr. Tento útok si podle údajů milice vyžádal přes 1000 obětí. Ztráty utrpěli také Američané.

Těžce vyzbrojený záchranný konvoj tvořený malajskými a pákistánskými jednotkami OSN dorazil na místo dopadu první helikoptéry dvě hodiny po půlnoci. Tato prodleva byla způsobena tím, že Američané neinformovali o svém přepadu ostatní členy mise OSN. Za pomocí jednotek OSN americké velení konečně evakuovalo všechny své vojáky na základnu OSN.

rr_h_modern_somalsko3

Z této bitvy se vyklubal nejintenzivnější boj zblízka, do jakého se vojáci USA zapojili od války ve Vietnamu. Nakonec byly sestřeleny dvě helikoptéry MH-60 Black Hawk, bylo zabito devatenáct amerických vojáků a jeden malajský voják ze záchranného konvoje. Odhady ztrát Somálců se pohybují kolem jednoho tisíce osob.

Video: Soundtrack - Hans Zimmer / YouTube

 

Video: Dokument - návrat do Mogadiša / YouTube

Zdroj: youtube, google, wikipedie

 autor: Hanz

Test

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

SLIDEBANNER pravý