EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Americká "Armáda duchů" pomohla úspěšnému vylodění Spojenců v Normandii

 17. 01. 2020      kategorie: Vojenská historie      2 komentáře
Přidat na Seznam.cz

Za 2. světové války vznikaly různé jednotky s různými speciálními určeními. Některé jednotky jsou všeobecně známé a vznikla o nich řada publikací, o jiných jednotkách se však mnoho neví. Víte například, že důležitou roli za 2. světové války sehráli američtí umělci, kteří byli součástí americké armády? Byli zařazeni do 23. speciální jednotky americké armády na popud samotného generála Dwighta D. Eisenhowera. Tato jednotka speciálního určení dostala název "The Ghost Army" neboli "Armáda duchů".

ghost_01
Foto: Znak speciální jednotky "Armády duchů" | pinterest.com

Jednotka začala vznikat v lednu 1944, kdy se generál Eisenhower rozhodl, že chce nacistické Německo pořádně zmást předtím, nežli se Spojenci vylodí na evropský kontinent. Kde to bude, se ještě pořádně nevědělo nebo přísně tajilo. Část štábu s generálovým nápadem zmást protivníka nesouhlasila a klepala si na čelo. Proč by měl Německo někdo mást, Němci nejsou přeci úplní hlupáci. I takovéto názory padaly. Eisenhower se však i přes to pustil do práce a začal shánět různě specializované dobrovolníky do nově vzniklé jednotky. Koncem ledna 1944 měla jednotka kolem 1100 mužů – ilustrátorů, hlasatelů, spisovatelů, ale i zvukařů z uměleckých škol v New Yorku a Philadelphii či reklamních agentur. Členové této speciální jednotky nejprve prošli těžkým výběrovým řízením. Kladl se důraz především na herecký talent, logické myšlení a kreativitu. Jednotka již od samého začátku předstírala, že nemá jen něco přes tisícovku členů, ale  že se jedná o jednotku o síle 20000 mužů a ukázalo se, že již této první mystifikaci Němci mylně uvěřili. Další mystifikace nacistického Německa měla pokračovat.

"Duchové" měli za svůj primární úkol se podílet na celkovém úspěchu vylodění Spojenců v Normandii. Jak? Vytvářením napodobenin spojenecké vojenské techniky, výzbroje, ale třeba také neustálým vysíláním falešných zpráv do éteru, či imitací konverzací mezi několika fiktivními pluky Spojenců, které v reálu neexistovaly.

31f887cf115345fcf19a30ec3d894d08
Foto: Atrapa amerického polopásového transportéru, v pozadí atrapa kanónu |  pinterest.com

Hlavní úkol však spočíval ve vizuálních tricích. "Armáda duchů" vytvořila obrovské tábory vytvořené z tanků, dělostřelectva, letadel, nákladních aut, kantýn a velitelských budov. Kouzlo tkvělo v tom, že náklady na výstavbu těchto táborů byly téměř nulové, protože se jednalo o obyčejné atrapy. Díky šikovnému rozmístění tak vznikaly i několikatisícové fiktivní pluky.  Celé toto divadlo bylo podpořeno faktem, že po táboře tvořeném z atrap často přejížděly sem a tam skupiny džípů s falešnými generály, a Němci tak předpokládali, že se v okolí nachází i velitelství jednotek. Němečtí piloti průzkumných letounů absolutně netušili, že ve skutečnosti prolétají nad nafukovacími tanky a falešnými generály. Tímto husarským kouskem "duchové" dokázali imitovat armádní sílu o velikosti 20-40000 mužů podpořenými vojenskou technikou.

Maketa tanku
Foto: Členové jednotky "duchů" staví maketu tanku | considerable.com

K dokonalosti o iluzi několikatisícové armády dopomáhaly také megafony, ze kterých se linuly zvuky motorů nákladních aut, tanků a letadel. Vědci z New Jersey, kteří podporovali 23. speciální jednotku, dokonce vytvořili nahrávky pochodujícího vojska, které pak za pomoci obrovských reproduktorů vysílali do vzdálenosti až 25 kilometrů.

Hlasatelé zas hlásili falešné vojenské pokyny, aby se tyto nesmysly donesly až k Němcům. Nebylo tedy neobvyklé, že německé propagandistické rádio v Evropě často hlásilo naprosté nesmysly. Falešné zprávy  dokonce zmátly i americkou hlasatelku Mildred Elizabeth Gillarsovou, která pracovala pro Němce. Ta, aniž by cokoliv tušila, se vlastně také nepřímo podílela na celkovém úspěchu vylodění Spojenců v Normandii. Mimochodem výše uvedená hlasatelka byla po válce odsouzena za vlastizradu.

Mildred Gillarsová
Foto: Mildred Elizabeth Gillarsová alias Axis Sally | Wikimedia Commons

Makety byly rozmístěné a šíření falešných zpráv přes rádio bylo v plném proudu. Co tedy dál? Pro dokonalou iluzi chodili členové jednotky "duchů" převlečeni za vojáky, a to nejen řadové. Třeba i za generály. Navštěvovali kavárny a další podniky, kde poutavě a nahlas povídali historky o své jednotce. Vznikaly tak další mylné informace, které se šířili v podstatě sami, až je zaslechl německý špion. Ideální řešení.

"Armáda duchů "se za 2. světové války celkově podílela na cca 20 vojenských operacích, nejvýznamnější však byla právě účast na operaci Overlord (krycí název pro vylodění Spojenců v Normandii). Jednotka často působila jen pár kilometrů od fronty. Speciální jednotka "duchů" byla opravdu velmi utajovaná. Důkazem je i fakt, že k veřejnosti se příběhy této jednotky dostaly až kolem roku 1996. Mnoho členů se po válce vrátilo zpět ke své původní umělecké profesi a někteří se v nich prosadili, jako například fotograf Art Kane nebo návrhář Bill Blass. Na svou tajnou vojenskou misi však nezapomněli a hrdě se k ní hlásí.

Gumové dělo
Foto: Američtí vojáci pózují vedle gumového děla | Wikimedia Commons

 Video: Malá vzpomínka na speciální jednotku "duchů" / YouTube

 Autor: Patrik Soukup

Komentáře

Franta Kovář

19. 01. 2020

Podobnou taktiku využívaly asi všechny armády: Jako kluk jsem četl povídku o sovětských pionýrech, kteří ze sněhu stavěli děla s dřevěnými kládami místo hlavní. A Němci sněhové atrapy bombardovali. Rommel při své první přehlídce v Africe udajně nechal své jednotky pochodovat opakovaně - aby se jich zdálo víc. I jinde jsem četl, že v Africe průzkumníci v letadlech měli příkaz sledovat nejen tanky (atrapy se rozeznat nedaly), ale i stopy v písku, které k vozidlům vedly (k těm nafukovacím tankům obvykle nikoliv). A případ anglického herce - dvojníka maršála Montgomeryho, který dělal inspekční cesty po severní Africe, byl rovněž popsán. Herec, jehož jmého si nepamatuji, údajně skončil neslavně: v blázinci, kde vytrvale tvrdil, že je skutečným maršálem Montgomerym.

liberal shark

17. 01. 2020

Perfektní klamání a maskování provozovala JNA v době intervence NATO v Jugoslávii.

Přidat komentář