Americká armáda zkouší revoluční pušky používající teleskopickou munici

 02. 04. 2019      kategorie: Vojenská výzbroj      16 komentářů

Společnost Textron Systems v minulých dnech informovala, že předala americké armádě zkušební vzorky perspektivní pušky používající teleskopickou munici, tedy munici u které je celý projektil zapuštěn v nábojnici. Americká armáda tak brzy zahájí zkoušky těchto perspektivních pušek.

Textron Systems neprozradil bližší podrobnosti o předaném typu zbraně, ale předpokládá se, že jde o jeden z pěti plánovaných modelů připravovaných v rámci programu NGSW-T (Next Generation Squad Weapon-Technology). S velkou pravděpodobností jde o pušku 6.5 CT Carbine, která byla poprvé prezentována v roce 2016 a má sloužit jako náhrada pušek řady M4.

puska
Foto: Puška 6.5 CT Carbine | thefirearmblog / FU

Psali jsme: Největší bomby 2. světové války, které zničily Tirpitz nebo Hitlerovo horské sídlo Berghof...

Puška 6.5 CT Carbine používá teleskopickou munici kalibru 6,5 mm vyvinutou v roce 2014. Z hlediska balistických charakteristik je tato munice velmi podobná munici 7,62x51 mm, je však výrazně lehčí. Kinetická energie 6,5mm projektilu nové teleskopiské munice je asi o 300 % větší než projektilu munice 5,56x45 mm.

Teleskopická munice

Armáda USA už dlouho experimentuje s municí, která by přinesla značné výhody pro své vojáky. Takovou výhodou může být nižší váha, nebo třeba menší rozměry a tudíž i vyšší kapacita zásobníku.

V roce 2004 byl zahájen projekt s názvem LSAT (Lightweight Small Arms Technologies – volně přeloženo jako Technologie lehkých ručních zbraní) jehož cílem byl vývoj nových, lehčích a výkonnějších zbraní pro americkou armádu. Tento projekt se zabýval ovšem i vývojem nové munice. V roce 2008 bylo připraveno k finálnímu testování hned několik druhů "munice budocnosti", ale až o 4 roky později komise rozhodla o pokračování vývoje pouze na dvou typech – teleskopické a beznábojnicové.

Psali jsme: Arad – nová izraelská útočná puška

munice_04
Foto: Kulomet LSAT / AAI

Oproti klasickým nábojům má teleskopická munice menší délku (o 15 %). Další nespornou výhodou je její váha, která je o 40 % nižší než u klasické munice. Střela je spolu s výmetnou náplní uvnitř plastové nábojnice. Pro představu si můžeme uvést brokový náboj, který funguje na podobném principu. 

Tým programu LSAT dosáhl ve vývoji zbraní používajících teleskopickou munici značných úspěchů. Například jejich kulomet LSAT vyniká především extrémně lehkou hmotností. Se svou váhou 4,6 kilogramů (prázdný) je téměř dvakrát lehčí než standardní kulomet M249 (7,5 kg).

obr_02
Foto: Foto: Porovnání klasické a teleskopické munice

Nové kulomety byly testovány americkou armádou a v roce 2013 bylo dodáno výrobcem 8 prototypů a 100 000 kusů nové teleskopické munice. Všech osm zbraní bylo podrobováno ostrému nasazení v bojových zónách v Afghánistánu.

Již v roce 2014 byl tento typ munice téměř připraven k zavedení do standardní výzbroje U.S Army. Dodnes ovšem nedošlo k plošnému nasazení napříč všemi složkami americké armády.

obr_03
Foto: Náboj 5,56 (vlevo) v porovnání s teleskopickou verzí (vpravo), uprostřed náboj 6,5 mm

Zdroj: Militarybox, CC BY-SA, Wikipedia

Komentáře

Hana

15. 08. 2019

Mrtvé děti v Iráku a Afghánistánu jsou smutnou skutečností - zbraně s ochuzeným uranem: Ochuzený uran (depleted uranium, DU) není v rozporu se svým spíše mírně znějícím názvem zbaven radioaktivity ani toxicity. Termín „ochuzený“ znamená pouze to, že je zbaven izotopu U-235 potřebného ke štěpení v nukleárních reaktorech. Radioaktivní odpad z nukleárních zařízení, známý jako DU, je odstraňován z palivových tyčí a skládá se hlavně z izotopů uranu U-238 a U-236 (produkt nukleárního štěpení, který v přírodním stavu neexistuje) a jiných stopových radioaktivních prvků. Zatímco pro průmysl, který stále nenašel způsob, jak se nebezpečné látky zbavit, znamená jen obtíž, stal se z něho ideální kov pro využití v řadě zbraní. Deformované a mrtvé děti v Iráku by nás měly vyzvat, abychom požadovali odchod z Iráku a Afghánistánu, lékařskou pomoc obětem a zákaz veškerých zbraní obsahujících ochuzený uran. http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=15744

pidalin

03. 04. 2019

vankr: Asi na druhym konci kde je zapuštěná střela, nevim jak to má fungovat ale evidentně to funguje ;-)

Delta

03. 04. 2019

Umění se trefit nikdy nezáleželo jen na náboji

Prověrka ze střelby z pistole:
Viz níže uvedené pokyny:
1. Otevřít níže uvedenou adresu.
2. http://deti.mil.by/templates/swf/Pistol/index.swf
3. Ťukem na kohoutek start a pohybem myši zaměřuj
4. Ťukem na levé tlačítko Pal ! 5.
Dokud nenastřílíš během 30 vteřin alespoň 29 bodů, tak budeš muset si znovu zopakovat službu v AČR ! ! !
6. NEBO ODEVZDAT DOBROVOJNĚ ZBROJÁK A ZBRAŇ !

Levné prověrky střelby z pistole
http://deti.mil.by/templates/swf/Pistol/index.swf

Roman

02. 04. 2019

"Velka valka se rikalo 1SV."
A nebudeto spíš naopak, že 1. sv. se dnes říká Velké válce?
Připomnělo mi to scénku ze Simpsnů, kdy děda Simpson se během hospodářské krize zmíní o tom, jak bojoval v 1. světové válce a načež se ho zeptají, proč říká velké válce první světová.... a on, však uvidíte :D.

vankr

02. 04. 2019

Kde je drážka pro drápek vytahovače?

Milan Pilar

02. 04. 2019

Velka valka se rikalo 1SV.

Delta

02. 04. 2019

Americká armáda zatím nezvládá převahu z Nebe
NEBE se zlobí...
Neskutečná nádhera

http://rokyvabien.free.fr/doc/Foudre/index.htm

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací