EXCALIBUR
CZUB

Archer Artillery System - nejrychlejší houfnice na světě

 18. 04. 2016      kategorie: Vojenská technika      0 bez komentáře

The Archer Artillery System neboli zjednodušeně Archer je mezinárodní projekt moderní samohybné houfnice příští generace. 

archer2
Foto: SWE - FH-77BW Archer

Na vozidle s vysokou průchodivostí od firmy Volvo 6x6 je umístěná moderní plně automatická houfnice ráže 155 mm se zásobníkem pro dvacet nábojů. Vozidlo jinak převáží celkem 40 ks munice. Nabíjecí zařízení je automatické a dovoluje vystřílet celý zásobník za 2 a půl minuty. Při kontinuální střelbě až 72 výstřelů za 35 minut.

Psali jsme: Tatrapan 8x8

arecher_01
Foto: SWE - FH-77BW Archer v akci

Archer má špičkový systém řízení palby (vozidlo je vybaveno balistickým počítačem), pomocí něhož lze pálit i na pohyblivé cíle. Systém střelby umožňuje i střelbu v systému MRSI (Multiple Round Simultaneous Impact=současné zasažení cíle postupně vystřelenými náboji - využívá se rozdílné doby letu při střelbě horními a spodními úhly náměru).

archer
Foto: SWE - FH-77BW Archer

Psali jsme: Legendární ruský bitevní vrtulník Mi-24V

Bojová hmotnost vozidla je 30 tun, takže může být snadno přepravováno v letounu A400M. Vlastní houfnici Archer doprovází nabíjecí vozidlo a vozidlo podpory a údržby.

Švédská armáda objednala celkem 36 houfnic FH-77BW L52 Archer, stejný počet nabíjecích vozidel a 8 podpůrných vozidel. Tutéž sestavu objednalo také Dánsko. V současné době jsou testovány dva prototypy FH-77BW L52
Dalšími odběrateli budou Norsko a Austrálie.


Video: Archer Artillery System - nejrychlejší houfnice na světě / YouTube

Zdroj: forum.valka.cz, Bofors a Swedish Defence Materiel Administration

 Autor: Fels

ARMY24

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací