EXCALIBUR
CZUB

Bojeschopnost naší armády - jak jsme na tom

 03. 03. 2018      kategorie: Armáda ČR v akci      0 bez komentáře

Je naše armáda vůbec bojeschopná? To je častá otázka posledních let, na kterou se však nedá jednoznačně odpovědět, neboť bojeschopnost není jen počet vojenské techniky a lidské síly ale i úroveň kvalifikace, modernizace a schopnosti rychle reagovat na vzniklou událost, což si většina internetových "odborníků" z diskuzních fór neuvědomuje.

armada_02
Foto: Je naše armáda bojeschopná? | zdroj: a-newsreport.com

Co se týká úrovně výcviku, je na tom naše armáda v rámci možností, dobře. S omezeným rozpočtem se samozřejmě nemohou dělat ostré střelby nebo jízdy každý den a materiální omezení jsou při výcviku opravdu dost znát, nicméně to co je k dipozici se maximálně využívá. 

Co se týká počtu vojáků, AČR se snaží stále nabírat nové členy, nicméně díky velmi přísným (někdy až nesmyslně) podmínkám se stavy stále nedaří naplnit. Finanční ohodnocení je dalším demotivujícím faktorem, který mnoho kvalitních potenciálních profesionálních vojáků odradí. Ačkoliv je v současné době cca 24 tisíc placených pracovníků armády, bojeschopných je asi pouze 4 tisíce vojáků, neboť na jednoho „bojovníka" spadá 5 úředníků. Jako obrovskou výhodu vidím fakt, že jsou naši vojáci vyzbrojeni tuzemskými útočnými puškami CZ BREN 1. a 2. generace a že se zas nekoupily nějaké předražené pěchotní zbraně ze zahraničí, jak se tomu dělo např. u vojenské techniky. 

Nejsmutnější je však počet a úroveň bojové techniky AČR. I přes snahu o modernizaci (Titus, Tatra Force 8x8 apod.) jsou počty bojeschopné techniky opravdu žalostné. Většina strojů je zastaralá a nebojeschopná. Níže se můžete podívat na přehled naší armádní techniky k lednu letošního roku.

armada_03
Foto: Počty a úroveň naší bojové techniky je bídná.  Armáda ve svém přehledu uvádí vlastnictví 119 tanků, bojeschopné jsou však v současnosti pouze asi tři

Přehled hlavních druhů techniky a výzbroje zahrnuje výzbroj a bojovou techniku, která je k 1. lednu 2018 v majetku ozbrojených sil České republiky, bez ohledu na její plánované použití, zařazení v bojových jednotkách nebo ve skladech, bojeschopnost, dlouhodobé nebo krátkodobé uložení či nabídnutí k odprodeji.

Souhrnné informace o svých ozbrojených silách si účastnické státy Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (S-KOS), Vídeňského dokumentu (VD) a Globální výměny vojenských informací (GVVI) vzájemně předaly ve Vídni dne 15. prosince 2017.

Omezovaná vojenská technika podle S-KOS ve vlastnictví ozbrojených sil ČR k 1. lednu 2018 je následující: 

 • Bojové tanky (všechny verze typu T-72) - 119 kusů
 • Bojová obrněná vozidla - 439 kusů
 • Dělostřelecké systémy ráže 100 mm a více - 179 kusů
 • Bojové letouny (všechny verze typů JAS-39 a L-159) - 35 kusů
 • Bojové vrtulníky (všechny verze vrtulníku typu Mi-24 a Mi-35) - 17 kusů

Bojová obrněná vozidla zahrnují všechny bojové verze bojových vozidel pěchoty typů BVP-1, BVP-2, BPzV, PANDUR II 8x8 CZ a obrněných transportérů typů
PANDUR II 8x8, OT-90 a OT-64. Dělostřelecké systémy ráže 100 mm a více zahrnují všechny verze kanónů/houfnic typu ShKH M77 Dana, minometů typů ShM 85 a M M1982.

Limit pro Českou republiku podle S-KOS je podle kategorií následující:

 • Bojové tanky - 957 kusů
 • Bojová obrněná vozidla - 1367 kusů
 • Dělostřelecké systémy - 767 kusů
 • Bojové letouny - 230 kusů
 • Bojové vrtulníky - 50 kusů

Mimo početně omezovanou techniku dle S-KOS dále ozbrojené síly České republiky disponují k 1. lednu 2018 následující technikou sledovanou odzbrojovacími dokumenty:

 • 6 ks cvičných letounů typů L-39;
 • 17 ks dopravních a pozorovacích letounů typů L-410, Jak-40, CL-601 Challenger, A-319 CJ a CASA C-295M;
 • 34 ks neozbrojených dopravních a víceúčelových vrtulníků typů Mi-8, Mi-17, Mi-171Š a W-3A Sokol;
 • 149 ks vozidel se speciální nástavbou na podvozcích bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů různých typů;
 • 175 ks lehkých obrněných vozidel, která nepodléhají S-KOS a VD typu BRDM-2, Dingo 2 a IVECO;
 • 36 ks obrněných zdravotních vozidel, na která se vztahují ustanovení Ženevské konvence pro zlepšení podmínek raněných a nemocných vojenských osob v poli z 12. srpna 1949 a nepodléhají S-KOS a VD;
 • 6 ks mostních tanků MT-55A.

O bojeschopnosti AČR a podivných předražených nákupech ze zahraničí se v minulém roce vyjádřil Ing. Zdeněk Zbytek, vojenský specialista a bývalý velitel 1. a 16. tankové divize (viz video níže).


Video: Naprosto nekompetentní orgány ministerstva obrany eliminovaly generální štáb / YouTube

Zdroj: acr.army.cz

 Autor: Fels

ARMY24

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací