EXCALIBUR
CZUB

Brokovnice pro drsňáky

 02. 06. 2013      kategorie: Vojenská výzbroj      0 bez komentáře

Nic není lepšího na boj z blízka než brokovnice. Americká firma Adaptive Tactical přišla nedávno s řešením, jak udělat brokovnici ještě smrtelnější. Na začátku minulého měsíce představila modernizační sadu Sidewinder Venom pro americké brokovnice Mossberg (řada 500) zavedené u americké policie a americké armády.

Brokovnice Mosseberg 500
Foto: Takovou brokovnici jste ještě určitě neviděli... / Adaptive Tactical

Modernizační sada se skládá z taktické délkově nastavitelné pažby převzaté z karabin M4 a nové rukojeti. Nejdůležitější je ale nový systém nabíjení a zásobníky na náboje. K dispozici jsou dva zásobníky, pro 5 a 10 nábojů.

Klasické brokovnice má náboje založené v trubkové schránce pod hlavní. Modernizační kit Sidewinder Venom  však využívá bubnového (10 nábojů) nebo klasického zásobníku (5 nábojů), který se na brokovnici nasazuje přes speciální redukci.

Foto: OK, tak tenhle borec žádnou modernizaci své brokovnice nepotřebuje / YouTube

Na rozdíl od klasických brokovnic, kde se náboje do trubkové schránky vkládají po jednom náboji, sada umožňuje násobně rychlejší přebíjení a zjednodušuje obsluhu zbraně. Nabití klasické brokovnice devíti náboji trvá průměrně okolo 20 sekund, s bubnovým zásobníkem to je ale otázka spíše několika sekund.

Součástí sady je také upravené předpažbí s odnímatelnou přední rukojetí. Dle potřeby si může uživatel zvolit ze čtyř poloh přední rukojetí - horizontální (levá/pravá), nakloněná (levá/pravá).

Modernizační sada pro brokovnici
Foto: Modernizační sada Sidewinder Venom / Adaptive Tactical

Pokud máte zájem, můžete si sadu Sidewinder Venom takoupit i pro vlastní potřebu. K dispozici je v černé a pískové barvě, nebo v maskování „multicam". Cena za sadu je 340 – 400 dolarů (6600 – 7800 Kč).

Připomeňme, že Mosseberg 500 je klasickou pumpovací brokovnicí na 8+1 nábojů. Zbraň se objevila poprvé na trhu již v roce 1960 a od té doby si našla cestu k policejním a vojenským jednotkám po celém světě. Účinný dostřel s brokovými náboji je 50 metrů, s jednolitými střelami až 300 metrů.

 Autor: Jan Grohmann

ARMY24

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací