EXCALIBUR
CZUB

Černobyl - pohřebiště vojenské techniky

 10. 08. 2018      kategorie: Vojenská technika      16 komentářů

Ukrajinské město Černobyl je nechvalně proslulé místo největší jaderné katastrofy v dějinách lidstva. Ta se stala 26. dubna 1986 v 1 hodinu 23 minut kdy došlo na jejím 4. reaktorovém bloku k přehřátí reaktoru a následné explozi. Tehdejší režim se snažil situaci ututlat, bohužel pro místní obyvatele, pracovníky i vojáky, kteří se na záchranných pracích podíleli.

chernobyl-abandoned-town
Foto: Město muselo být vyklizeno během velmi krátké chvíle. Lidé měli možnost si s sebou vzít jen to nejnutnější.

V místě havárie bylo nasazeno obrovské množství vojenské techniky, která byla vystavena vysoké dávce ozáření nebo byla zamořena radioaktivním spadem. Proto byla posléze ponechána svému osudu, a tak jsou dnešní lesy a okolní prostory Černobylu doslova posety desítkami nákladních vozidel, vrtulníků, obrněných transportérů atd.

Psali jsme: Ruský zabiják Abramsů (pomalu) míří do výroby

technika
Foto: Dnešní lesy a okolní prostory Černobylu jsou plné vojenské techniky 

Tento černobylský hřbitov vojenské techniky, jak se mu často říká, je vyhledávanou destinací návštěvníků z celéhosvěta, a to i přes to, že riziko ozáření je zde stále poměrně vysoké.

V následující fotogalerii se můžete sami přesvědčit, že ruská technika i po více jak 30 ti letech vypadá provozuschopná.

Psali jsme: TATRA 813 v terénu

 Autor: Hanz

ARMY24

Komentáře

HP

10. 08. 2018

O Černobylu vím hodně, strávil jsem v zóńě několik dní a do dnes tam posílám výletníky průvodci, s nímž se znám osobně. Rád bych proto uvedl na pravou míru jisté detaily. Ten nejzásadnější je, že výše focený hřbitov techniky již zhruba 4 roky není, technika byla rozřezána, většina zahrnuta hluboko pod zem a zbytek rozřezaných kusů je na hromadách šrotu asi 300m od původního hřbitova. Další věc je spíš reakce na komentář výše. Jak nějaký kolega píše, že Černobyl je název elektrárny, nikoliv města, nemá pravdu. Černobyl, je původní název města ležícího nedaleko elektrárny, která podle něj je dodnes nazývána (myslím, že skutečný název byl "V.I. Lenina) a Pripjať je město, které bylo vystavěno pro zaměstnance této elektrárny. Pokud chce někdo zóńu navštívit, najde mě zde ... Horak-Petr.cz

blaha

10. 08. 2018

Některé fotky jsou z lokace uvedené výše, třeba na vrtulníkách je ale vidět jak na nich ruský čelověk parazitoval, i přes riziko ozáření tam brali náhradní díly.
Podle Google map a i postupně fotek z místa, a je to vidět i na tom odkazu výše, to nakonec bylo rozebraný tak, že zbylo pár vraků z kterých nebylo k použití nic a pravděpodobně někdo zafinancoval úklid.
Na tom odkazu si lze všimnout menšího plácku směrem na sever od cesty, kam je svezený veškerý šrot z té louky.

Herrbezzemek

10. 08. 2018

Černobyl nebyl nikdy město, je to je nelektrárna jenž se tak jmenuje. Město je až Prypjať. Tak prosím uvádějte pravdu a nepište bludy......

Mistaar

10. 08. 2018

Fotky z lesíku nie sú z okolia Černobylu alebo izolovanej zóny. Sú to fotky opustenej techniky v blízkosti Moskvy, ktoré už dávno kolovali internetom.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací