EXCALIBUR
CZUB

Co by se stalo, kdyby vypukla 3. světová válka

 08. 11. 2018      kategorie: Události      1 komentář

Podle různých odborných studií nás v budoucnu čeká nová globální válka, která je v podstatě nevyhnutelná. Základní otázka tohoto článku tedy není, zdali 3. světová válka vypukne, ale jak, kdy a kde se tomu tak stane.

3svetova_01
Foto: Základní otázka není, zdali 3. světová válka vypukne, ale kdy a kde se tomu tak stane (ilustrační foto) | americangrit.com

V současné době probíhají dlouhodobě boje v Afghánistánu, Sýrii či na Ukrajině. Jedná se však jen o zmedializovaný zlomek všech lokálních konfliktů, které se ve světě dějí. Například slabé státy v oblasti Sahelu se potýkají se směsí džihádistického násilí, konfliktů mezi komunitami a boji o pašerácké trasy. V roce 2012 vypukla krize v Mali a od té doby se ze severu do středu země a sousedních Nigeru a Burkíny Faso šíří nestabilita. Tato oblast je navíc po pádu Libye zaplavena zbraněmi, což dělá regionální konflikty smrtelnější. Z nestability prosperují džihádisté, kteří se přiživují na konfliktech mezi komunitami a/nebo zneužívají islám k zaštítění boje proti tradičním autoritám.

Psali jsme: Stát vás potřebuje, povzbuzovala přísahající nováčky ve Vyškově ministryně Šlechtová

Na začátku minulého století napsal německý generál Alfred von Schlieffen následující: „Dějinná logika říká, že pokud se dlouho nedaří uspokojivě ukončit malé konflikty, musí přijít konflikt velký a znovu rozdá karty u světového hracího stolu.“ Tento citát se již několikrát v historii bohužel osvědčil.

Velmi aktuální hrozbou je Severní Korea. Jaderné testy Korejské lidově demokratické republiky v kombinaci s agresivní komunikací Washingtonu výrazně zvyšují riziko vypuknutí jaderné války na Korejském poloostrově. Část amerických představitelů věří, že KLDR musí být za každou cenu zastavena před získáním mezikontinentální balistické střely, která je schopná nést jadernou nálož. Jsou přesvědčení, že v takovém případě se bude Kim Čong-un domnívat, že může odstrašit Washington od podporování jeho spojenců a požadovat zrušení sankcí, odsun amerických vojsk a sjednocení poloostrova dle svých podmínek.

3svetova_03
Foto: Jaderné testy Korejské lidově demokratické republiky v kombinaci s agresivní komunikací Washingtonu výrazně zvyšují riziko vypuknutí jaderné války | timesrepublican.com

Psali jsme: Legendární Colty 1911 z 4.5 militardy let starého meteoritu? - hodně drahé zbraně, které nejsou ze Země

Severní Korea neustále provokuje svým raketovým programem a vývojem jaderných zbraní. Doposud neukončila své jaderné a raketové programy, čímž porušuje rezoluce OSN. V polovině minulého roku poprvé vypálila přes Japonsko balistickou střelu středního doletu navrženou k tomu nést jadernou nálož, což samozřejmě vyvolalo vlnu nevole jak v USA tak i v samotném Japonsku. Lze jen stěží předvídat, čeho všeho je severokorejský vůdce Kim Čong-un do budoucna schopen.

O dlouhodobé tenzi mezi USA a Ruskem snad ani nemá cenu psát. Vzájemné provokace (ať už v podobě různých dezinformací nebo i reálných provokativních skutků) jsou stále častějším jevem.

3svetova_02
Foto: Dlouhodobá tenze mezi USA a Ruskem je evidentní (ilustrační foto) | americangrit.com

Existuje mnoho scénářů, jak by mohl být vyvolán globální světový konflikt, pojďme si nastínit ty nejpravděpodobnější. Z výše uvedeného textu je celkem reálné vypuknutí konfliktu mezi USA a Severní Koreou. Dále může dojít k otevřenému střetu mezi USA a Ruskem díky syrským a dalším lokálním konfliktům. Otázkou pak zůstává, zdali by se proti USA (popř. dalším členům NATO) nespojila právě Severní Korea s Ruskem.

Pokud by se Rusko začalo vojensky kromě Krymu zajímat také o oblast Baltského moře, která je pod správou NATO, vznikl by tak pravděpodobně další globální konflikt. O této možné hrozbě informoval i americký bezpečnostní analytik Paul D. Miller, který mimochodem předpověděl ruskou invazi na Krym.

V případě otevřeného konfliktu mezi Ruskem a Amerikou by pak hrál nemalou roli fakt, na kterou stranu by se případně připojily další velmoci jako jsou Čína nebo Indie.

3svetova_04
Foto: Významný by byl také fakt, na kterou stranu by se případně připojily další velmoci jako jsou Čína nebo Indie | sputniknews.com

Důležitý vliv na vývoj 3.světové války by měla také efektivita momentu překvapení státu, který by zaútočil jako první. Všechen výše uvedený text je více či méně spekulativní, nicméně jednou věcí si můžeme být naprosto jisti. V případě vypuknutí války globálního rozměru by na obou stranách došlo k nedozírným ztrátám na životech a k těžkému poškození životního prostředí, které by mohlo vést až k samotné záhubě lidské civilizace. Tímto se dostáváme ke známému citátu Alberta Einsteina „Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny.“

Opět mě velmi zajímá váš názor na danou problematiku globálního konfliktu. Jaký stát vidíte vy jako největšího agresora, který je schopen vyvolat konflikt globálního rozměru? Níže uvedené video nabízí pár alternativ.

 

Zdroj: americangrit.com, natoaktual.cz, info.cz

 Autor: Fels

ARMY24

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací