EXCALIBUR
CZUB

Jak parta borců z Anglie zrestaurovala německý druhoválečný stíhač tanků StuG III

 01. 04. 2017      kategorie: Vojenská technika      0 komentářů

Německé vojenské techniky se za 2. světové války všeobecně vyrobilo mnohem méně nežli například sovětské nebo americké a po skončení války se technika hromadně šrotovala, takže není divu, že je dnes každý dochovaný kousek téměř unikátní.

stug
Foto: Původní stav stíhače tanku z května roku 2013 (ve výřezu vlevo nahoře) a současný stav po kompletní rekonstrukci stroje

Jeden takový kousek resp. torzo se podařilo britským nadšencům zachránit z vojenské střelnice Pirbright a následně ho kompletně zrestaurovat za použití téměř 100 % originálních dílů. Jedná se o německý druhoválečný stíhač tanků StuG III. V současné době je stroj součástí soukromé sbírky Jona Phillipse, který se právě o výše uvedené znovuzrození StuGa zasloužil.

Konkrétně tento německý stíhač tanků Stug III Ausf D (s číslem podvozku 90678) byl Brity ukořistěn u El Alameinu v severní Africe. Následně byl převezen do Anglie k analýze a testování.

Celý proces restaurování stíhače tanků byl zdokumentován na oficiálních facebookových stránkách a vznikla také i dvě videa, která můžete zhlédnout níže.

Klobouk dolů před takovýmito borci, co doslova vzkřísí kus válečné historie.


Video: Stug III Ausf D Restoration by Jon Phillips Part 1 / YouTube


Video: Stug III Ausf D Restoration by Jon Phillips Part 2 / YouTube


 autor: Fels

ARMY24

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací