EXCALIBUR
CZUB

Kdo s koho: Pz. V Panther vs. T-34/85

 03. 03. 2013      kategorie: Vojenská historie      0 komentářů

Odborných článků a dokumentů na téma "tanky 2. světové války" je bezpočet, nicméně nás zajímá konkrétní duel mezi konkrétními dvěma kusy techniky, v tomto případě mezi německým druhoválečným středním tankem Pz. V Panther a ruským druhoválečným strojem T34/85.

Tank T-34/76 (První verze tanku byly vyzbrojeny kanóny ráže 76 mm, proto označení T-34/76) byl velkým překvapením pro německou armádu, když se s ním poprvé setkali v rámci invaze do Ruska (operace Barbarossa) v roce 1941. Jednalo se o konstrukčně jednoduchý střední tank, který byl velmi pohyblivý s poměrně silnou palebnou silou, které Němci svými dosavadními tanky Pz. III a Pz. IV nemohli konkurovat.

Německou odpovědí na T-34/76 byl právě střední tank Pz. V Panther, který se začal vyrábět od roku 1942. Panther překonával T-34/76 jak silou pancíře, tak zejména výkonností a přesností děla ráže 75 mm, nicméně Rusové na Panthera zareagovali tím, že současný T-34/76 osadili silnějším kanónem ráže 85 mm (proto označení T-34/85) .

Na bojištích tu tedy stáli proti sobě 2 velmi vyrovnaní soupeři. Jsou doloženy případy, kdy např. divize SS Das Reich v září 1943 během dvou dnů zničila za pomoci Pantherů 40 sovětských T-34 a KV-1. Dále např. tankový pluk Bäke v několikadenním boji s dvěma sovětskými tankovými prapory zničil 265 tanků, při ztrátě jednoho Tigra a 4 Pantherů. Ovšem úspěch slavilo i "Téčko", které svému nepříteli často dělalo potíže svoji rychlostí a silným kanónem.

Co se technologie týká byl Panther dosti složitý, což se ukázalo i v praxi, kdy byla frekvence závad na tanku celkem vysoká a mechanici často nedokázali stroj opravit v polních podmínkách. T-34 byla konstrukčně mnohem jednodušší, takže se mnohé opravy a výměny náhradních dílů dělaly rovnou na frontě.

Nechceme zde řešit to, že zatímco se v Německu vyrobil jeden Panther, Rusové byli schopni zhotovit desítky tanků T-34 (což ovšem také svědčí něco o konstrukční náročnosti), neboť zde porovnáváme kvalitu tanků a ne kvantitu.

Můj osobní názor je takový, že se nelze jednoznačně přiklonit pro jeden či druhý tank, nicméně abych učinil nějaký rozumný konkrétní závěr, myslím si, že po odstranění počátečních nedostatků (cca na konci roku 1943) byl přeci jen o něco lepším tank Panther.

Nezapomeňme také na fakt, že celkové vítězství v boji nezáleží až tak na technice, jako na tom, kdo ji ovládá!

 autor: Michal Pivoňka

ARMY24

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací