EXCALIBUR
CZUB

Nalezena „ponorka duchů" z WW II

 30. 05. 2016      kategorie: Vojenská historie      0 komentářů

Potápěči objevili poblíž italské Sardinie vrak britské ponorky, která před více než 70 lety zmizela beze stopy i s 71člennou posádkou.

ponorka_00
Foto: Legendární ponorka královského námořnictva třídy T – HMS P 311

Legendární ponorku královského námořnictva třídy T – HMS P 311 objevil tým hledače vraků Massima Domenica Bordone z Janova v hloubce asi sto metrů při severovýchodním pobřeží Sardinie nedaleko ostrova Tavolara. Bordone prohlásil, že když spatřil na dně tmavý obrys vraku, pomyslel především na osud lidí, kteří ztratili své životy na jeho palubě. „Jsou to osudy, které byly společné mnoha lidem bojujícím pod různými vlajkami na obou stranách konfliktu," říká Bordone.

ponorka_01
Foto: Legendární ponorka královského námořnictva třídy T – HMS P 311

84 dlouhá a osm metrů široká ponorka vyplula z maltského přístavu 28. prosince 1942 s cílem potopit italské válečné lodě Trieste and Gorizia kotvící v přístavu La Maddalena na stejnojmenném ostrově poblíž Sardinie, ale nikdy se už nevrátila zpět. Poslední signál vyslala 31. prosince a panovalo všeobecné přesvědčení, že se potopila, když někdy kolem 2. ledna 1943 v zálivu Olbia najela na minu. 8. ledna 1943 byla HMS P 311 prohlášena za nezvěstnou.

ponorka_02
Foto: Nalezený vrak ponorky královského námořnictva třídy T – HMS P 311

Ponorka byla nalezena v překvapivě dobrém stavu, pouze její příď vykazuje poškození explozí, její podrobnější průzkum by měl objasnit dlouhá desetiletí trvající záhadu. Bordone se domnívá, že vnitřní komora ponorky nebyla po potopení zaplavena vodou a je pravděpodobné, že námořníci uvězněni uvnitř vzduchotěsných komor se udusili nedostatkem kyslíku.

ponorka_03
Foto: Nalezený vrak ponorky královského námořnictva třídy T – HMS P 311

Neočekává se, že by byla HMS P 311 z moře vyzdvižena. „Vraky jsou vyzdviženy pouze v případech, kdy jsou pro to mimořádně závažné historické nebo provozní důvody," prohlásil mluvčí italského námořnictva.

ponorka_04
Foto: Nalezený vrak ponorky královského námořnictva třídy T – HMS P 311

"Jakmile se vojenská loď potopí, stává se válečným hrobem a měla by být ponechána tam, kde leží. A to bez ohledu na to, zda jsou nebo nejsou uvnitř ponorky uvězněna těla nešťastných námořníků."

ponorka_05
Foto: Nalezený vrak ponorky královského námořnictva třídy T – HMS P 311

HMS P 311 byla jedinou lodí své třídy, která nebyla nikdy pojmenována. Měla dostat jméno Tutankhamen, ale potopila se dříve, než k tomu mohlo formálně dojít.

Zdroj: Detektorweb.cz

 autor: Kassander

ARMY24

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací