EXCALIBUR
CZUB

Největší tajemství III. Říše - atomový program

 09. 04. 2014      kategorie: Vojenská historie      0 komentářů

Je všeobecně známé, že hitlerovští vědci konstruovali atomovou bombu. Práce na zbrani prováděli ve štolách pod zámkem Książ a v Sovích horách. Němci k tomuto účelu začali budovat dosud nevídaný obrovský komplex podzemních prostor za účelem výroby raket V1, V2, V3 a dalších zázračných zbraní. Takový význam se připisuje už přes půl století podzemnímu komplexu Riese (česky Obr).

Poslední dobou má ale stále více přívrženců jinou teorii. V objektu měly být vyráběny jaderné zbraně. Je třeba ale zkoumat rozdíl mezi Uraniumbombe a Uranbombe. Hitler hovořil vždy o Uraniumbombe. Je více důvodů, proč je třeba se vážně zabývat touto myšlenkou.

atomovkanemci_00
Foto: Německý atomový program reálně ohrožoval průběh i samotný výsledek války

V prosinci 1938 němečtí fyzici Otto Hahn a Fritz Strassman předvedli rozštěpení atomu uranu. Jejich výsledek způsobil obrovský rozruch na univerzitní půdě. Stalo se rovněž počátkem diskuzí vědců nad možností zkonstruování atomové bomby. Vize zázračné zbraně nadchla představivost Adolfa Hitlera. Až do jeho sebevraždy Führer opakoval do nekonečna o wunderwaffe, která uchrání III. Říši před zánikem.

Počátek práce na bombě

Koncem roku 1939 roku na příkaz Heereswaffenamt (výzbrojní úřad) svolán výbor, který měl rozhodnout, jestli je možné vybudovat atomový reaktor. Bylo plánováno v něm štěpit radioaktivní materiál na energii. Było to nutné pro vývoj jaderné zbraně. O tři roky později začaly první experimenty, které byly prováděny v pěti různých laboratořích. V každé se soustředili na jinou teorii stavby reaktoru a žádná skupina badatelů nebyla informována o výsledcích těch ostatních. Dnes se ví , że nejméně jeden z těch týmů celkově zpozdil práce. Řídil ji Werner Heisenberg, německý fyzik i laureát Nobelovy ceny. Heisenberg si uvědomoval moc zbraně, na které pracoval, zejména jak by byla nebezpečnou v rukách nacistů. Pod tlakem Alberta Speera, ministra průmyslu a vyzbrojování III Říše, tým Heisenberga dodał pravděpodobný termín dokončení bomby nejdříve na rok 1945. – Daleko rychleji museli pracovat na atomové bombě jiní němečtí vědci. Ze zadokumentovaných svědectví různých očitých svědků vysvitá totiž, że ke zkušebnímu jadernému výbuchu došlo v říjnu 1944 roku nedaleko Lubeki. Popis záblesku, mohutné tepelné vlny a zejména oblaku majícím vzhled hřibu, který se objevil v místě detonace, to jsou jednoznačné důkazy, že tam došło k výbuchu uraniové bomby o nevelké síle.

atomovkanemci_01
Foto: Vstup do podzemí střežily betonové strážní bunkry

Vědci sestupují do podzemí

V roce 1943 , v době sílících náletů Spojenců a hlavně zvýšeného bombardování se vláda hitlerovského Německa rozhodla evakuovat nejdůležitější strategickou výrobu do bezpečných částí III. Říše. Volba padla na Sudety. V tom samém roce začala stavba těžkých bunkrů a podzemních budov vyražených v Sovích horách a také pod zámkem Książ. Dozor nad investicí pojmenované Riese převzala organizace Todt. Na stavební práce bylo využito několik tisíc vězňů a vojenských zajatců v blízkého koncentračního tábora Gross-Rosen. Vedle už spotřebovaného ze září 1944 měla investice pohltit dalších 150 milionů říšských marek.

atomovkanemci_02
Foto: Podzemní továrna byla schopna odolat i nejtěžším spojeneckým náletům

Na projekt Riese bylo použito více betonu, než v celém roce 1944 na budování krytů civilní obrany pro německé obyvatelstvo. V podzemním objektu bylo pravděpodobně pracováno na vývoji atomové bomby a také na zmodernizovaných střelách V2. Rakety měły donést nukleární hlavice do vzdálených cílů- soudí Bogusław Wołoszański. O jedné laboratoři ve zdejších horách se spekuluje v souvislosti s tajemnou V-17 a projektem Die Glocke. Potvrzením té teze mohou být četné návštěvy Wernera von Brauna na zámku Książ , tvůrce raket V2. Do podzemního komplexu Riese přijíżděl často v doprovodu Alberta Speera. Podle Bogusława Wołoszańskiego, Riese nemohło být, jak někteří tvrdí, například leteckou fabrikou. V tom čase letectvo Spojenců hlídalo nebe nad celou Evropou. Mluví proto také nereálný převoz hotových produktů zbrojního průmyslu ze Sudet do hloubi III. Říše a nepříznivý obrat v dodávkách velkého množství surovin, které były ničeny bombardováním.

Radioaktivní ruda ve Wałbrzychu

Problémy ale nedělalo dodávat suroviny na výrobu atomové zbraně. Ložisko uranu bylo objeveno v blízkém Valbřichu a také v okolních místech. Němci museli vkládat do těch ložisek velké naděje. Svědčí o tom nahromadění velkého množství obranných jednotek. Jaký byl výsledek práce německých vědců na nukleární zbrani v komplexu Riese není přesně známo.

atomovkanemci_03
Foto: Projekt podzení továrny Riese (obr) byl co do rozsahu opravdu obrovský

Dokumenty v té věci zůstaly utajeny v sovětských a amerických archivech. Nejpravděpodobněji museli Němci zaznamenat úspěchy, brzy po válce se jejich stavbami v regionu intenzivně zabývala Rudá armáda. Rusové mnoho let držel i v místě patnáctitisícovou posádku vedenou velitelem od Staligradu, generáłem Pawłem Batowem. V tu dobu okupovali i prohledávali podzemí Riese a zámku Książ, a oblast uzavřeli. Poté byla část podzemních staveb vyhozena do vzduchu sovětskými ženisty. Zrovna v ten čas skupiny sovětských geologů pečlivě prohledávaly Sudety. Zajímala je všechna hornická zařízení, haldy a štoly. Hledání, těžba rudy a její složení bylo tajné. Jestlipak víte, že první sovětská jaderná bomba byla složena přinejmenším z desítek procent právě z uranu z Wałbrzychu.

Kosmický rozměr Riese a diskreditační akce KGB

V posledních letech se začaly v Polsku objevovat teorie o tom, že objekty Riese měly i kosmický rozměr. Ono totiž od mezikontinentální rakety k vesmíru už není tak daleko. Izabela Kwieciňská, šéfredaktorka polského hledačského časopisu Odkrywca si zajímavě pohrává s myšlenkou číselné postupky prací Wernhera von Brauna: německé V1, V2 a najednou americký Saturn V. Říká, že je to možná obsese nad posledními výzkumy v komplexu Riese, ale stejně v postupce nechybí ani obligátní V ani číselný postup (V3 Tausendfüssler a V4 Okha nebyly příliš slavné záležitosti).

 atomovkanemci_04
Foto: Wernher von Braun (na snímku v civilu)

Celá věc se jeví o to zajímavější neboť, jak píše Piotr Maszkowski, v roce 1964 požádala KGB MSW o bratrskou pomoc. V tomto roce vrcholil boj mezi velmocemi o dobývání vesmíru. KGB žádala po Polácích veškeré informace k diskreditaci šéfkonstruktéra amerických kosmických raket Wernhera von Brauna. Úřednická mašinerie se sice dala do pohybu, ale téměř nic se nenašlo. Pro nás bude zajímavá lokalita Wickowo- raketová základna, a nedaleko od ní u Międzyzdrojówa experimentální komory, samozřejmě ještě lokalita Uznojem se svými V1 a V2. Akce KGB nepřinesla v polské části nic a tak se Rusové obrátili na Stasi. Akce KGB nakonec i tak nebyla úspěšná protože von Braun se svými kosmickými úspěchy USA zcela zastínil svou raketovou krvavou minulost ve III. Říši, která byla beztak na Západě notoricky známá. Ale ve světle bádání nad továrnou Riese ve Slezsku se zdá, jakoby na budoucích úspěších v USA pracoval tady ve Slezsku už v roce 1944.

V části továren Włodarz byly objeveny další roury vedoucí ze zdejší přečerpávací stanice do neznámých prostor pod zemí. V komplexu Rzeczka probádáno georadarem úbočí nad štolou číslo 3 a byly zjištěny anomálie, které mohou ukazovat na další neprozkoumané podzemní prostory.

atomovkanemci_05
Foto: Ještě dnes můžete nalézt důkazy o německé aktivitě na tajných projektech

Nad strážnicí byl důkladně zadýmen celý prostor a podle distribuce kouře se dá usuzovat, že rovněž nad ní jsou velké nezmapované duté prostory. Bůh ví, co se v budoucnu všechno můžeme dozvědět o německém tajném programu na výrobu zázračných zbraní.

ARMY24

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací