EXCALIBUR
CZUB

Odstřelovací puška OP 96 Falcon

 29. 03. 2018      kategorie: Vojenská výzbroj      0 bez komentáře

Falcon je odstřelovačská, středorážová puška od české zbrojovky ZVI. Vojskové zkoušky ověřovací série této odstřelovačky proběhly v lednu 1998, od jara téhož roku se ve vsetínské zbrojovce rozběhla sériová výroba.

falcon_01
Foto: Odstřelovací puška Falcon OP 96 se zaměřovačem Meopta ZD 10x50

Puška nese označení Falcon a existuje ve dvou verzích, které se v Armádě ČR označují jako OP vz. 96 a OP vz. 99. Liší se od sebe ráží, respektive typem střeliva, protože první z nich je konstruována pro „východní" munici ráže 12,7 × 108 mm, kdežto verze OP vz. 99 používá střelivo typu .50 BMG, tzn. 12,7 × 99 mm. Koncepčně reprezentuje Falcon zbraň kategorie „bull-pup", tedy se zásobníkem umístěným za spouští, což umožňuje zkrátit pušku, aniž by to ovlivnilo délku hlavně.

Systém Mauser

Jedná se o opakovačku s mechanismem systému Mauser, tedy s pákou ovládaným, otočným a uzamykatelným závěrem. Nabíjení probíhá zespodu, a to buď po jednotlivých nábojích, nebo pomocí schránky, do které se vejdou dva náboje. Mezi další charakteristické znaky pušky Falcon patří například úsťová brzda s bočním výstupem plynů (což omezuje víření prachu v terénu, a proto klesá riziko prozrazení pozice střelce) či odpružená botka pažby, která účinně tlumí nárazy na rameno. Zbraň sice má i mechanická mířidla, avšak zpravidla se pálí za pomoci zaměřovače Meopta ZD 10×50, popř. nočního (resp. světlo zesilujícího) zaměřovače Meopta ZN 6×.

falcon_02
Foto: Puška Falcon s klasickým zaměřovačem a nočním Meopta ZN 6x

Pozoruhodnou vlastností falconu je také možnost jeho rozložení na dva díly, a to na pažbu s pouzdrem závěru a hlaveň s dvojnožkou, což usnadňuje přenášení na delší vzdálenost nebo shoz padákem. Hlavním uživatelem velkorážové pušky Falcon je pochopitelně Armáda ČR, kde nalezneme tyto zbraně zejména u výsadkových, průzkumných a zvláštních jednotek (jako je 601. skupina speciálních sil generála Moravce). Jistý počet také vyvezli Češi do zahraničí; Falcon mají zcela jistě ve výzbroji ozbrojené síly Slovenska, ale někdy se spekuluje i o dalších uživatelských zemích, konkrétně se zmiňují např. speciální jednotky Turecka.

falcon_00
Foto: Odstřelovací puška Falcon ve službách AČR

Specifikace

Ráže střeliva: 12,7×108 mm
Kapacita zásobníku: 2 náboje
Celková délka: 1 380 mm
Délka hlavně: 927 mm
Hmotnost: 12,7 kg
Úsťová rychlost: 900 m/s
Efektivní dostřel: 1 600 m

 Autor: Miloš Linka

ARMY24

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací