EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Po stopách výsadku operace Tin, jehož člen hrdinsky padl s Kubišem

 20. 02. 2020      kategorie: Vojenská historie      10 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Během 2. světové války zorganizoval zpravodajský odbor exilu Ministerstva národní obrany mnoho výsadků. Nejvíce výsadků proběhlo v letech 1941, 1942 a 1945. Každý výsadek měl speciální a přísně tajný úkol. Mezi nejznámější výsadek v dějinách České republiky patří výsadek ANTHROPOID. Možná jste také slyšeli o výsadku SILVER A a SILVER B, ale výsadek TIN v povědomí veřejnosti moc není. Kdo byl cílem výsadku TIN, kde byl výsadek proveden a proč ke zneškodnění cíle nedošlo se dozvíte v následujícím článku.

vysadek_tin_01
Foto: Členové skupin Intransitive a Tin v poslední fázi přípravy na operaci | Repro z knihy Pátou kartu bere smrt

Skupina výsadku TIN měla dva členy, jimiž byli Ludvík Cupal a Jaroslav Švarc. Jejich úkolem bylo zneškodnění ministra školství a propagandy protektorátní vlády Emanuela Moravce. Ten se během Protektorátu Čechy a Morava stal jakýmsi symbolem kolaborace a zrady.

Výsadek TIN letěl bombardovacím letounem Halifax společně s výsadkem INTRANSITIVE, který měl za úkol sabotáže na území Protektorátu Čechy a Morava. V noci z 29. na 30. dubna 1942 obě skupiny seskočily ve 2:31 našeho času. Skupiny měly dopadnout nedaleko vsi Padrť, v Brdech. Na rozdíl od jiných výsadků, tyto výsadky vyskočily opravdu tam, kde měly. Zde se měly cesty skupin rozdělit a každá si měla jít za svým úkolem.
Bohužel si Ludvík Cupal (skupina TIN) při doskoku ošklivě poranil nohu a způsobil si vážné vnitřní zranění, ze kterého se už nikdy pořádně nevyléčil. V husté trávě ho našel Vojtěch Lukaštík (INTRANSITIVE) a přesunul se s ním na Moravu, kde měli kontakty členové skupiny INTRANSITIVE. Cupal se tedy připojil ke skupině a plnil s nimi sabotážní úkoly.

Emil_Hácha_15
Foto: Emil Hácha (zcela vlevo), Emanuel Moravec (zcela vpravo) a další členové protektorátní vlády v červnu 1942 | Wikimedia Commons

Jaroslavu Švarcovi (skupina TIN) se nevedlo o moc lépe. Při seskoku se lehce poranil a Cupala nenašel. Již v prvopočátku bylo jasné, že úkol skupiny TIN, tedy zneškodnění Emanuela Moravce, nevyjde. Sám se tedy vydal přes Plzeň do Prahy, kde se kontaktoval s npor. Opálkou z výsadku OUT DISTANCE. V Praze měnil úkryty, snažil se vyléčit zranění a pomocí smluveného inzerátu hledal svého kolegu. Po atentátu na Heydricha odešel jako první do úkrytu v kryptě pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici na Novém Městě pražském. Zemřel vlastní rukou spolu s ostatními parašutisty dne 18. června 1942 při boji s přesilou příslušníků gestapa při obraně kůru kostela sv. Cyrila a Metoděje.

vysadek_tin_02
Foto: Jaroslav Švarc | Wikimedia Commons

Skupiny INTRANSITIVE a TIN se nedávno dočkaly památníku, kam jsem se osobně vydal. Musím říct, že nebylo lehké památník najít, protože jsem tam byl pár dní po slavnostním odhalení a nebylo mnoho informací, kde se přesně památník nalézá. Proto jsem se rozhodl vám poskytnout pár informací.

Důležité je, že lesní cesta, která vede k památníku, leží mezi obcí Věšín a Míšov. Silnici číslo 19 kříží polní cesta vedoucí k chatě Václavka.

vysadek_tin_03
Foto: Mapka s chatou Václavka | Google Maps

Polní cesta je opravdu zhruba na polovině, mezi vesnicemi. Já sám jsem zkusil 2-3 polní cesty, než jsem se zorientoval a opravdu šel po té správné. Případně se zeptejte místních na chatu Václavku. Poradí vám.

vysadek_tin_04
Foto: Cesta ze silnice č. 19 k chatě Václavka | archiv autora

Jak vidíte na fotogrfii výše, cesta z hlavní silnice vede následně cestou lesem pouze rovně. Chůzí jste u památníků za 15-20 minut. Kolem je malebná brdská příroda a všude hustá tráva, kde možná také ležel zraněný Ludvík Cupal.

vysadek_tin_05
Foto: Pomník u chaty Václavka, v těchto místech obě skupiny seskočily | archiv autora

Za mě je to velmi povedený a důstojný pomník. Nečekejte žádnou bustu nebo památník na zdi. Je to „šutr“ a na něm visí deska s nápisem. Perfektně zapadne do přírody, takže pozor! Nejdříve jsem se ani nevšiml, že to je opravdu „ten“ památník.

Skvělé místo, kde můžete zavřít na chvilku oči, přenést se do dubna 1942 a věnovat tím tichou vzpomínku všem výsadkářům a účastníkům odboje, kteří chtěli žít ve svobodné zemi a položili za to třeba i životy.

vysadek_tin_06
Foto: Pomník, v pozadí je vidět příchozí cesta | archiv autora

 Autor: Patrik Soukup

Komentáře

Martin23

25. 02. 2020

​Badysak - diskutovat s vámi byla chyba, která je hodně podobná tomu, jak se prezident nechal novináři zatáhnout do kauzy Peroutka. Nejsem fanatik, co vidí věci černobíle, ale po diskuzi s vámi bych se tak mohl jevit, ač to není pravda.
a) zjistěte si, jak se vyjádřil soud v odůvodnění rozhodnutí kauzy Peroutka. Stejně tak si zjistěte, kde a jak tato kauza začala.
b) nikde jsem nikoho neoznačil za nacistu. Dokonce ani ne toho Bienerta. Dále jsem napsal, že se Kaslová bila za jméno rodiny (kam snad patří i dědeček), vy jste si zase domyslel termín "celé rodiny", abyste měl nač zcela nesmyslně poukazovat.
c) stejně manipulujete s Drahošem. Nikde jsem netvrdil, že byl členem nějaké strany nebo dokonce StB. To je vaše naprostá fantasmagorie. Pouze tvrdím, že KAŽDÝ kdo před rokem 1989 VYJEL PRACOVNĚ NA ZÁPAD, musel přijít s StB do kontaktu. Jinak by nikam nejel.
d) Babiš nikdy nebyl agent STB a ani se o tom nikdy nevedl žádný spor. Jedná se o to, zda aktivně spolupracoval s StB. Dva soudy ve věci rozhodly ve prospěch Babiše. Pak podal Ústav pameti národa stížnost na Ústavní soud SR, že se necítí být odpovědný (tedy žalovanou stranou). Souda dal UPN zapravdu. Taková je skutečnost. Absolutně nechci tvrdit, zda Babiš aktivně spolupracoval a zda škodil nebo ne. To je věcí jiných. Co mohu hodnotit, je naprosto tragická práce našich médií, která manipulují s fakty. Tahle názorová žurnalistika, kdy se manipuluje se skutečností s tím, že každý má právo na názor, je děsivá.

Badysak

23. 02. 2020

Martin23 Jediný kdo tady manipuluje jste vy.
Nejdříve napíšete
a) soud nařídil prezidentovi se omluvit, za neexistující článek (normálně se spletl v názvu), ale zároveň se vyjádřil v tom smyslu, že prezidentovi hodnotící závěry ohledně Peroutkova vztahu k nacismu jsou objetivně podložené.

Což je nepravda on jej pouze dosud nenašel a tak se začal vymlouvat na další články ze kterých vytrhl věty z kontextu. A soud podle rozudku vůbec neřešil obsah dalších článků protože nesouvisí s žalovanou věcí.

Prezident se nechal zatáhnout? To jako někdo přiměl prezidenta lhát o Peroutkovi?
Paní Kaslové nebojuje za dobré jméno celé rodiny pouze za očištění křivě obviněného dědy Peroutky. Kde v rozsudku se píše něco ocelé rodině?

Babiš člověk který přísahá na svojě děti. Je zatáhne do podvodu ano podvodu(dotaci vrátil). Syn ze kterého se vyklube duševně narušená osoba div né nesvépravný člověk a dcera v pokročilém stádiu těhotensví tedy duševně nestabilní začnou stavět podnik za desítky milionů ,aby jej následně předali pod správu Agrofertu. To vůbec nesmrdí bílými koňmi.

Agent Bureš vedený ve svazcích STB vs Jiří Drahoš

Členství v politických stranách, nařčení ze spolupráce s StB

Jiří Drahoš nebyl nikdy členem žádné politické strany[35] a jako reakci na nařčení, že byl agentem StB, předložil médiím v červenci 2017 negativní lustrační osvědčení, které bylo vydáno již v roce 1992
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Draho%C5%A1

Ano některá media se nás snaží manipulovat, ale je na nás, aby jsme se tyto informace analizovali s nepokračovali v šíření manipulací a lží.

Martin23

23. 02. 2020

Badysak - "Jinými slovy..." . Vkladáte mi tedy do ústa vaše slova, váš překlad. Klasická manipulativní technika.
Já řekl pouze to, že to je docela nerozum se za těchto okolností bít za dobré jméno rodiny.
Ale hlavně mi šlo o to, aby čtenář pochopil, jak se nás zde některé skupiny snaží manipulovat. Samozřejmě, že to byla také chyba prezidenta, který se do toho nechal úplně primitivně zatáhnout. Pak se tady něco dlouhá léta řeší, kdy média se snaží po celou dobu prezidenta veřejně očerňovat. Nakonec soud rozhodl rozumně a volby to nezvrátilo na druhou stranu.
Zásadně odmítám, že bych tím nějak útočil vámi uváděné. Kaslovou osobně považuji vedle prezidenta za další oběť.
Podobně manipulativně naše média celou dobu reforovala a referují o Babišově soudních sporech na slovensku ohledně spolupráce s StB. a) nejsem volič ANO, b) nepochybuji, že pracovník PZO musel být s StB v kontaktu. Jde o to jak. A stejné to je třeba u Drahoše, který za komunistů byl na dvou stážích na západě. Ten musel být v úplně stejné pozici jako Babiš, jinak by nikam nejel.

Badysak

23. 02. 2020

b) Vnučce Peroutky to nestačilo a dál se právně tahala s prezidentem, přestože její druhý děda byl protektorátním ministrem vnitra.

Jinýmy slovy váš druhý děda byl nácek tak držte hubu a krok.

a) soud nařídil prezidentovi se omluvit, za neexistující článek (normálně se spletl v názvu), ale zároveň se vyjádřil v tom smyslu, že prezidentovi hodnotící závěry ohledně Peroutkova vztahu k nacismu jsou objetivně podložené.

Zde je Plný rozsudek: Proti čemu se rozhodl odvolat prezident Zeman
https://neovlivni.cz/dukaz-amaterismu-podle-zemana-tady-ho-mate/

na straně 4 žalovaná strana prezident trvdí, na základě 3 článků, že je Peroutka nácek.
na straně 5 poslední odstavec Soud trvdí, že je Peroutka důsledný demokrat a politický liberál, který skončil v koncentráku a ani po nabídce svobody s nacisty nespolupracoval a putoval zpět do koncentračního tábořa.

Ve článku Nový poměr k Německu podle kterého je Peroutka nácek http://www.pritomnost.cz/archiv/cz/1938/1938_29_12.pdf
Peroutka nepíše nic o oslavě nacizmu jenom spílá nad zradou západu. Naopak oslavuje odhodlání českého národa bojovat za svobodu. Píše že bez spojencu a ochrany hor nám nezbývá jiného než spolupracovat s němci a starat se alespoň o to málo co nám po Mnichově zůstalo. (Píše o době před úplnou okupací Česka během, které byl poslán na smrt do koncentračního tábora).

Martin23

22. 02. 2020

Badysak - Máte problém s psaným textem nebo ty smyšlené výplody jsou nějaký váš, pro mne nepochopitelný, záměr? Nic takového jsem nenapsal.

Mikel22

22. 02. 2020

Martin23. Souhlas, dobře napsané.

Badysak

21. 02. 2020

Martin23 Takže protože její druhý děda byl ministrem za protektorátu tak celá její rodina jsou nacisté. Hm to jsou pokrokové myšlenkové pochody.

Martin23

21. 02. 2020

Nevím o tom, že bych někoho perzekuoval. Hodnotit věci kolem sebe, to je bych řekl právo každého člověka a každý to dělá. Uděla jste to i vy. Přestože tedy já na rozdíl od vás Kaslovou k žádnému tomu svinstvu nepřiřazoval jako vy mne. Pouze jsem poukázal na jistou nesoudnost určitých lidí a mám dojem, že víte o čem je řeč. Když celou tu kauzu shrnu, tak: a) soud nařídil prezidentovi se omluvit, za neexistující článek (normálně se spletl v názvu), ale zároveň se vyjádřil v tom smyslu, že prezidentovi hodnotící závěry ohledně Peroutkova vztahu k nacismu jsou objetivně podložené. b) Vnučce Peroutky to nestačilo a dál se právně tahala s prezidentem, přestože její druhý děda byl protektorátním ministrem vnitra. Takže ten výsledek není zrovna nejlichotivější. A vůbec mi mne nenapadlo na ni poukazovat, kdyby to všechno sama nevyprovokovala.

bombero1

20. 02. 2020

Marin23-Jen komunisti a nacisti odsuzovali a perzekuovali lidi kvůli příbuzným. Zařadil jste se sám, můžete si vybrat, ke kterému svinstvu se přidáte

Martin23

20. 02. 2020

Tuším, žen na fotce urpostřed naší hajlující vlády je i Richard Bienert - předseda protektorátní vlády a ministr vnitra - děd Terezy Kaslové, která se soudí s prezidentem o svého druhého děda Peroutku.

Přidat komentář