EXCALIBUR
CZUB

Pojištění speciálně pro vojáky – bez výluk (i do misí) a za pár stovek

 26. 02. 2015      kategorie: Spolek VLČÍ MÁKY      1 komentář

Byly to především zkušenosti po červencové tragédii (úmrtí pětice našich vojáků), které přivedly Spolek VLČÍ MÁKY k oslovení pojišťoven, aby uzpůsobily své běžné pojištění pro případ úrazu a smrti pro potřeby vojáků z povolání. Pozitivně reagovaly Generali a Kooperativa, z nichž ta první už nabízí řešení. Představujeme jej dále...

makyjpg
Foto:  Generali uzpůsobila své běžné pojištění pro případ úrazu a smrti pro potřeby vojáků

V čem byl dosud problém...

Běžná životní a úrazová pojištění nekryla zranění, k nimž dojde v boji (při teroristickém útoku) a stejně tak vylučují i různé adrenalinové sporty. Výsledek? Jeden z pětice padlých si platil bezmála šest set korun měsíčně a jeho pozůstalí nemají nárok na nic. Existovala sice speciální pojištění pro vojáky účastnící se misí, ale ta jednak měla nízké limity plnění, jednak stála až několik tisíc měsíčně. Ostatně srovnání jsme vydali zde. Ne každý o jejich existenci věděl a ne každý se je za tu cenu rozhodl sjednat.

Psali jsme: Nový projekt Army Friendly je určen veteránům, vojákům v činné službě i aktivní záloze...

Zadání Spolku VLČÍ MÁKY pro pojišťovny...

Po červencové tragédii jsme viděli obrovskou solidaritu i politickou vůli. Ale ruku na srdce – ad hoc charitativní sbírky, benefice, ministerské přísliby... to není systémové řešení. Na něj naopak přišly USA už při vstupu do první světové války, kdy prostě přijaly zákon o tom, že je třeba vojáky pojistit. Po zevrubné analýze nabídek nynějších českých pojišťoven, řešení těch zahraničních, a mnohahodinové diskusi se Spolek VLČÍ MÁKY rozhodl stanovit vlastnosti ideálního pojištění našich vojáků takto:

* Osekání toho, co vojáci nepotřebují (tj. volitelná a drahá doplňková připojištění všeho možného)

* Jednoduchost, jen základní varianty (mění se jen limity plnění a rizikovost)

Psali jsme: Dost urážkám vojáků na internetových diskusích a facebooku! Padlo první obvinění!

* Přiměřeně vysoké limity plnění (aby skutečně zmírnily ekonomické následky úrazu, smrti)

* Cenová dostupnost (do tisíce korun měsíčně - čím méně, tím lépe)

* Bez výluk (platí v misi a při adrenalinových aktivitách, protože je dost pravděpodobné, že vojenský potápěč se potápí i na dovolené, výsadkář si občas skočí i o víkendu apod.)

Popravdě, nikdo z „MÁKŮ" nečekal, že některá z pojišťoven na všechno bez smlouvání kývne. Ale stalo se! Ať žije Generali!

Variabilní životní pojištění Bella Vita pro vojáky z povolání

Generali jednoduše vzala jedno ze svých standardních pojištění, aktualizovala jeho kalkulačku a provedla změny v pojistných podmínkách. Vzniklo toto:

Rizikové skupiny: 1) vojáci bojových jednotek, 2) ostatní vojáci (dříve bychom řekli „síly podpory") (alternativní pomůckou je zodpovědět si: „budu v kanceláři na základně, nebo budu vyjíždět na patroly?")

Doba trvání pojištění: standardně 1 rok až 5 let s možností prodlužování

Pojištění trvalých následků úrazu: na 300 000 nebo 500 000 Kč s progresivním plněním od 0,001 % trvalého tělesného poškození do osminásobku zvolené pojistné částky (níže konkrétní příklady)

Pojištění smrti/smrti nemocí a smrti úrazem: na 500 000 nebo 1 000 000 Kč (částky se sčítají)

Mezi nižší a vyšší variantou pojistných částek lze v průběhu trvání pojištění libovolně přecházet.

Výluky: pojištění platí v ČR i v zahraničí, v míru i ve válce, při zájmových adrenalinových aktivitách (výsadkáři, potápěči, horolezci apod.)

V zásadě označujeme toto pojištění jako bezvýlukové. Jedinou výjimkou jsou vojenští piloti – o řešení jejich pojištění ještě jednáme.

Cena: vliv má věk, typ jednotky, zvolená výše pojistného plnění a pojistná doba, proto uvádíme variantu pro věk 35 let (zhruba průměr v AČR) a trvání 5 let...

* u bojové jednotky s pojištěním na 500 000/1 000 000 Kč ... 806 Kč měsíčně

* u bojové jednotky s pojištěním na 300 000/500 000 Kč ... 510 Kč měsíčně

* u nebojové jednotky s pojištěním 500 000/1 000 000 Kč ... 383 Kč měsíčně

* u nebojové jednotky s pojištěním 300 000/500 000 Kč ... 230 Kč měsíčně

Konkrétní příklady: Voják, 23 let, nebojová jednotka, pojištěn na nižší pojistnou částku, v důsledku exploze úplná ztráta zraku = pojistné plnění: 2 400 000 Kč. Voják, 35 let, bojová jednotka, nižší pojistná částka, v důsledku průstřelu páteře ochrnutí od Th5, pojistěné plnění = 2 400 000 Kč.

Co se týče vojáků, kteří padnou, pak: v případě smrti (např. infarkt, nemoc) se jim vyplatí sjednaná pojistná částka (500 000 nebo 1 000 000 Kč) a v případě, že smrt nastala úrazem, tak se sjednaná částka ještě jednou přičte (jinými slovy, pokud by některý z červencových padlých byl pojištěn na milion, jeho rodina by dostala dva milióny).

Jak si sjednat toto pojištění?

Musíme připustit, že jsme jeho oznámení plánovali až na počátek března. Ještě nejsou hotové informační materiály, desky na pojistné smlouvy apod. Nicméně Generali už má na něj systémy nastavené a zmínili jsme se o něm již ve zprávách TV Prima, tedy kdo oželí ty desky, může se ozvat klidně hned. Informace poskytne náš dobrovolník pro sekci finančního a dluhové poradenství D. Beneš, na tel. 603 727 175, nebo finance@spolekvlcimaky.cz.

V reportáži (celá reportáž zde - od cca 5:50 minuty) dále zaznělo, že jsme schopni pojistit i ty, kdo jsou nyní již na misi – ano, počátkem tohoto týdne jsme s Generali dojednali mechanismus, kdy stačí, aby si voják smlouvu v misi vytiskl a poslal zpět naskenovanou a originál poštou, přičemž pojištěn bude od druhého dne, ačkoli originální dokument dorazí do pojišťovny se zpožděním. Takové případy vyřešíme rovněž na výše uvedených kontaktech.

ARMY24

Komentáře

Netvor

26. 02. 2015

Jako první vlaštovka se to jeví dobře. Ovšem z mého pohledu je částka na smrt asi 3x až 4x nižší než na jakou se vojáci běžně do mise pojišťují.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací