EXCALIBUR
CZUB

Použití čtyřkolek útvarem SOG v Afghánistánu část II. - Akce odstřelovačů

 24. 02. 2014      kategorie: Armáda ČR v akci      0 bez komentáře

„Mám cíl, muž s černým turbanem, pod dlouhou vestou má „kalašnikov", pohybuje se směrem k dodávce. Máte zelenou"......., tak nějak probíhala komunikace mezi týmem odstřelovačů SOG a hlavní částí bojové skupiny.

sogkolky_00
Foto: Nasazení čtyřkolek v Afghánistánu jednotkami SOG

Válka v Afghánistánu má všechny rysy gerilové války. Nepřítele většinou poznáte až v okamžiku, kdy se na vás zaútočí. Abyste mohli určit kdo je, a kdo není nepřítel a vyloučili ztráty na civilním obyvatelstvu, musíte provádět dlouhodobé, skryté pozorování zájmového prostoru.

sogkolky_01
Foto: Nasazení čtyřkolek v Afghánistánu jednotkami SOG

K tomuto účelu byly určeny týmy odstřelovačů. Týmy byly složeny z odstřelovače a pozorovatele. Někdy místo pozorovatele zaujal letecký návodčí ( FAC ), aby v případě potřeby mohl zavolat vzdušnou podporu. Akce probíhaly na nepřátelském území, kde se čtyřkolky ideálně hodily k nepozorovanému proniknutí do zájmové oblasti.

sogkolky_02
Foto: Nasazení čtyřkolek v Afghánistánu jednotkami SOG

Mohly nejenom jezdit mimo cesty, ale také nezpůsobovaly takový hluk a nezvedaly oblaka prachu jako ostatní vozidla. Každá z nich byla vybavena granátometem AGS 17. V případě napadení poskytovaly i dostatečnou palebnou podporu. Rychlost s jakou se dokázaly pohybovat terénem, poskytovaly vojákům výhodu pro případ prozrazení a zvyšovala jejich šanci na únik z oblasti.

sogkolky_04
Foto: Nasazení čtyřkolek v Afghánistánu jednotkami SOG

Dalším úkolem odstřelovačských týmů bylo propátrávání oblasti a vyhledávání nepřátel při kladení IED. Také k tomuto účelu se používaly čtyřkolky, díky kterým se mohli vojáci téměř nepozorovaně a rychle pohybovat rozsáhlou pouštní oblastí.

sogkolky_05
Foto: Nasazení čtyřkolek v Afghánistánu jednotkami SOG

Během nasazení SOG v provincii LOGAR byly tyto týmy využívány k vyhledávání nepřátel, kteří odstřelovali základnu 107 mm raketami.

sogkolky_06
Foto: Nasazení čtyřkolek v Afghánistánu jednotkami SOG

Nasazení odstřelovačských týmů SOG na čtyřkolkách bylo natolik úspěšné, že britští vojáci během návštěvy britského ministra obrany v Afghánistánu vznesli požadavek na zavedení těchto vozidel do výbavy jejich armády a zvýšit tak efektivitu britských odstřelovačských týmů.

ARMY24

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací