EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Seznámení dětí a mládeže s řešením krizovýc h situací spojených s ohrožením státu

 05. 08. 2015      kategorie: Vlastenecká výzva      0 bez komentáře

O programu POKOS (Příprava občanů k obraně státu) Ministerstva obrany na našem webu nepíšeme poprvé. Dnes vám představíme další z projektů, který mediálně zaštitujeme a to projekt spolku O.S.S.X. s názvem Seznámení dětí a mládeže s řešením krizových situací spojených s ohrožením státu.

pokos_deti_01
Foto: Seznámení dětí a mládeže s řešením krizových situací spojených s ohrožením státu

Jedná se o projekt s cílem zvýšit povědomí dětí a mládeže o funkci Armády České republiky a Aktivních záloh a možnosti běžného občana podílet se na obraně státu a demokratických hodnot. Dalším z cílů je také připravit žáky na možný pobyt v zóně ohrožení a připravit je na bezpečné řešení základních rizik z toho vycházejících. Projekt vznikl na základě dotačího programu Ministerstva obrany a za výrazného finančního přispění OBOS.cz.

Psali jsme: Major Richard “Dick” Winters - hrdina z Band of Brothers

Celý projekt je (jako ostatní aktivity spolku) začleněn pod hlavičku Vlastenecké výzvy. Samotná realizace projektu začala již před letními prázdninami, kdy tým spolku O.S.S.X. začal objíždět různé kultůrní/sportovní akce zaměřené na děti a mládež s cílem dělat osvětu na výše uvedená témata. Jak nám sdělil ředitel spolku Petr Chocholouš, každá akce je tak trochu jiná. Dle jeho slov se snaží každý individuální "výjezd" snaží přizpůsobit přímo subjektu, u kterého naši školitelé vystoupí. Letos se s programem seznámili krom cca deseti dětských táborů, také např. účastníci Dne s policií v pražských Letňanech a nebo Dne pozemního vojska Bahna. 

pokos_deti_03
Foto: Seznámení dětí a mládeže s řešením krizových situací spojených s ohrožením státu

Program se většinou skládá z besedy na téma "Ochrana proti zbraním hromadného ničení", kde se děti seznámi se základními pojmy CBRN problematiky, naučí se jak si vyrobit improvizované OOP a doví se základní postupy spojené s CBRN ohrožením v civilním sektoru. Na besedu volně navazuje seznámení s individuálními prostředky osobní ochrany tak jak je používá AČR včetně motorické zkoušky při jejich užívání.

Psali jsme: Vlastenecká výzva: „Helmování“

Další velmi oblíbenou částí programu bývá bezpečná manipulace se zbraní, kdy se děti seznamují se základními ručními zbraněmi ve službách AČR, kde si především osvojí základy bezpečného přístupu ke zbraním obecně. 

Po zbraních se program většinou přesune k tématu nálezu nebezpečného materiálu, jakým je např. nevybuchlá munice, které je stále ještě na našem území mnoho. Zde je dětem vysvětlena technická první pomoc s následným procvičením bezpečných postupů v daných situacích.

pokos_deti_04
Foto: Děti bedlivě poslouchají přednášku

Posledním stanovištěm bývá airsoftová střelnice, kdy děti v rámci sportovního zážitku, předvedou instruktorům, jak se během programu naučili bezpečné manipulaci se zbraní. Zajímavostí je zde terč s nápisem "zachraň zajdu", na kterém je v záměrném terči znázorněné vajíčko a vedle něj stojí zajda. Cílem je se při střelbě nikdy netrefit do prostoru nakresleného zvířátka, což má vysoký výchovný charakter. 

V případě dětských táborů bývá možnost začlenění programu formou táborové hry, kde se dají některé aktivity vyhodnotit přímo na místě.

Během celého programu se instruktoři baví s dětmi na témata obrany vlasti, začlenění ČR do NATO a o fungování AČR a AZ. Tam, kde zbývá čas, se do programu ještě přidávají základy první pomoci včetně již zmiňované technické první pomoci.

Posledním zážitkem pro účastníky, a takovou pomyslnou třešničkou na dortu, je "ohňová show" s plamenometem, kdy se děti mohou přesvědčit o faktu, že použití kvalitních ochranných pomůcek nám pomůže překonat i mezní situace.

pokos_deti_02
Foto: "Ohňová show" s plamenometem

Závěrem ještě stojí za zmínku informace, že během programu probíhá Akce helmování a účastníci se tak mohou vyfotit s vojenskou helmou AČR a vyjádřit tak svou podporu Armádě České republiky.

V případě, že máte zájem o návštěvu našeho školícího teamu na něktrou vaší akci, neváhejte kontaktovat našeho kolegu Jardu na tel. 775 568 586.

 Autor: Redakce

CENOVÉ BOMBY (1406)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací