EXCALIBUR
CZUB

Speciální Tatra bez střechy pro SOG

 19. 12. 2015      kategorie: Armáda ČR v akci      1 komentář

Tento článek byl napsán pro ARMYWEB.cz přímo bývalým velitelem naší speciální jednotky SOG (2002-2009), kterému tímto děkujeme.

V roce 2006 začala první jednání mezi velením Útvaru speciálních operací VP (SOG) a britskou stranou o nasazení útvaru SOG v Afghánistánu v provinci Hilmand. Již na základě prvních rozhovorů o potřebách nasazení bylo jasné, že útvar musí být dovybaven speciální technikou, která umožní plnění náročných bojových úkolů. Jedním s požadavků bylo pořízení vozidel, která budou schopna dlouhodobě operovat v náročném terénu pouště a budou splňovat dvě důležité vlastnosti.

tatra05
Foto: Bojová verze Tatry 815 4x4 v Afghánistánu

A: vozidlo bude schopno uvézt velké množství materiálu, které bude jednotka potřebovat k úspěšnému plnění úkolů bez závislosti na zásobování z vnějších zdrojů

B: V případě potřeby může poskytnout silnou palebnou podporu vojákům.

Nakonec bylo vybráno vozidlo Tatra 815 4x4. K dispozici byla jediná dvě vozidla tohoto typu, která byla připravena k odběru, vozidla byla původně určena pro OSN do Iráku. Tatry byly přepraveny do Prahy, kde se okamžitě započalo s jejich úpravami. První přišla ke slovu rozbrušovačka , pomocí které se odstranila vrchní část kabiny. Vedou se různé debaty na téma, proč Tatra neměla střechu, od zlepšení výhledu, přes možnost palby do stran a mnoho dalších teorií. Pravda je jednoduchá. Po té co jsme zjistili parametry vozidla, bylo jasné, že s celou kabinou se nevejde do letounu C 130 a tak jsme se rozhodli, že vrchní část kabiny odstraníme.

tatra06
Foto: Bojová verze Tatry 815 4x4 v Afghánistánu

Následně bylo přidáno pancéřování, lafety na zbraně, byly přivařeny různé úchyty, které umožňovali zavěšení výstroje i z vnější strany vozidla. Vozidlo bylo vybaveno dvěma kulomety PKB -7.62 v kabině , které byly později nahrazeny kulomety Mk 48 . Na korbě vozidla byl umístěn těžký kulomet DŠK ráže 12,7 a granátomet AGS-17. Po příjezdu do Afghánistánu jsme zjistili, že pancéřování kabiny je nedostatečné a kabina byla upravována přímo na místě pomocí pancéřových plátů , které jsme získali od spojenců.

tatra07
Foto: Bojová verze Tatry 815 4x4 v Afghánistánu

Tatry byly používány během tří rotací SOG a nikdy se u nich neprojevily závažné poruchy. Naopak skvěle plnily úkoly pro které byly předurčeny.

tatra08
Foto: Bojová verze Tatry 815 4x4 v Afghánistánu

Po pár měsících v provincii Hilmand si Tatry vysloužily takovou pověst , že v okamžiku kdy se vojáci SOG objevili v blízkosti místa kontaktu tak palba bojovníku Talibanu utichla a éterem se šířila zpráva „ jsou tady ti šílení Češi, pro dnešek se na to raději už vykašlem".

ARMY24

Komentáře

JerryBrno

18. 12. 2015

to byl tenkrát dobrý bordel: http://domaci.ihned.cz/c1-54183730-armada-ztratila-dva-vozy-tatra-za-18-milionu-netusi-kde-jsou

http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/na-dvou-hektarech-se-v-rancirove-ukryva-pres-osm-set-kusu-tezke-bojove-techniky-65084/

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací