EXCALIBUR
CZUB

U Voroněže vytáhli ze dna řeky zachovalý tank T-34-76

 26. 09. 2017      kategorie: Vojenská historie      0 komentářů

Velmi zachovalý tank T-34-76 byl vytažen z řeky Don ve Voroněžské oblasti, sdělil novinářům vedoucí oddělení pro pátrání, opravy a restaurace exponátů parku Patriot Anatolij Kalemberg.

t34_01
Foto: Vytahování druhoválečného tanku T-34/76

Tank byl objeven v důsledku pátrání odborníků parku Patriot v minulém roce. Stroj ležel na dně Donu v hloubce 6-7 metrů u vesnice Ukrajinská Bujlovka Podgorenského okresu Voroněžské oblasti.

t34_03
Foto: Místo vytažení tanku

Vytažení tanku se zúčastnili odborníci parku Patriot, vojáci Západního vojenského okruhu a potápěči.

t34_07
Foto: Vytahování druhoválečného tanku T-34/76 

„Operace vyzdvižení tanku je ukončena. Tank byl nejprve prohlédnut, zdali nehrozí nebezpečí výbuchu. Následně tank otevřeme a vykonáme kontrolní prohlídku. Možná, že je uvnitř posádka," (pozn. redakce: Další informace o tom, zdali se v tanku posádka našla, se nepodařily dohledat) řekl Kalemberg.

t34_05
Foto: Vytahování druhoválečného tanku T-34/76

Nalezený tank je, podle jeho slov, jediný světový unikát, který se zachoval z celkem 600-1000 vyrobených bitevních strojů, jež Rusové posílali na frontu rovnou z dílen Stalingradského traktorového závodu.

t34_08
Foto: Vytahování druhoválečného tanku T-34/76

Byl vyroben zřejmě na jaře nebo v létě 1942. „Jelikož byl tank po celou dobu pod vodou bez přístupu vzduchu, jeho stav je zcela unikátní, což mu dodává zvláštní hodnoty jako exponátu muzea," poznamenal Kalemberg.


Video: Vytažení druhoválečného tanku T-34/75 / YouTube

V místě potopení tanku byly nalezeny také potopené pontony, dopravné prostředky a malá plavidla.

t34_04
Foto: Vytažený tank T-34/76

Nejpravděpodobnější verze osudu tanku je ta, že se stroj potopil během přepravy přes řeku Don, na což poukazují na dně nalezené pontony.

Zdroj: cz.sputniknews.com

 autor: Anton Denisov

ARMY24

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací