EXCALIBUR
CZUB

Voják bez tváře, smutná realita války

 27. 11. 2013      kategorie: Vojenská historie      0 bez komentáře

Ne pro každého jsou Vánoce svátkem klidu a míru... Píše se 24. prosinec 2004 a Tyler právě bojuje v Iráku ve městě Al-Qa'im.

Střelbou z kulometu kryl své kolegy z námořní pěchoty, když výbuch nastražené nálože explodoval pod jejich HMMWVe. Všichni přežili, ale Tyler byl těžce zraněn. Výbuch IED mu způsobil těžké popáleniny, kvůli kterým přišel o oko, měl rozdrcenou lebku a střepiny v mozku. Později mu museli lékaři amputovat levou ruku pod loktem a na pravé ruce přišel o 3 prsty. Navíc popáleniny v obličeji byly tak vážné, že přišel o rty, uši a skoro celý nos. Tyler zůstal hrůzostrašně znetvořen.

tyler
Foto: Tyler v nemocnici

Po prvotních ošetřeních byl převezen do texaské vojenské nemocnice v San Antoniu, kam za ním přiletěla jeho soubenka Renee. Bohužel poté, co lékaři odstranili spálenou mrtvou tkáň, Renee Tylera nepoznala.

Renee přiletěla do San Antonia jen s několika kousky oblečení, které najednou nestačily, protože tam strávila celé měsíce. Tyler prošel desítkami operací. Celé první dva měsíce byl pod sedativy. Jeho snoubenka ho sprchovala a krmila.

Když v půli února 2005 nabyl vědomí, lékaři trvali na tom, aby Tylerovi jeho blízcí nesdělili všechny zranění najednou ale postupně, aby to pro Tylera není takový šok. Jak mu například sdělit, že mu budou padat sluneční brýle, když nemá uši? Dlouho to tajit nešlo, až jednoho dne Tyler uviděl svou tvář v zrdcadle...

Tyler zůstal v nemocnici 19 měsíců a prodělal téměř 40 operací, než ho propustili domů. Život jaký znal se navždy změnil. Byl by to pravý ,,mariňák'' takže se nenechal svojí situací zlomit.

Po návratu domů byl oslavován za hrdinu. Sousedé mladému páru pomáhali jak mohli a ani kamarádi, které Tyler měl, se ho nestranili. Stále nebyl problém zajít na pivko nebo s přítelkyní na procházku jen s rozdílem ,,nevěřícných'' pohledů kolemjdoucích.

marine-wedding-by-nina-berman
Foto: Na procházkce

Následovala svatba, kde vznikla nejznámější fotografie, která vlastně příběh Tylera a Renee dostala do celého světa.

JB486faf_003Foto: Svatba Tylera a Renee

Bohužel, manželství netrvalo dlouho a do roka přišel rozchod. Nikdo dnes přesně neví, jestli Renee neunesla takovou mediální pozornost, vzhled svého muže, nebo jestli za to mohly Tylerovy posttraumatické stresové syndromy, které si přivezl z války.

Smutný příběh ma navíc ještě hořký konec

Téměř přesně 8 let od jeho zranění - 26. prosince Tyler uklouzl na náledí, upadl do bezvědomí a už se z něj neprobral. Osud nebo hloupá náhoda ukončila život muže bez tváře, který si vytrpěl daleko víc neštěstí a smutku, než většina lidí za celý svůj život!

 Autor: Hanz

ARMY24

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací