EXCALIBUR
CZUB

Voják = žoldnéř ? Ano či Ne

 14. 03. 2016      kategorie: Armáda ČR v akci      12 komentářů

Kdykoliv dojde k nějaké tragické události v rámci působení našich vojáků na zahraničních misích, rozpoutá se bouřlivá diskuze, kde se mnoho lidí  k těmto událostem začně vyjadřovat. Vojáci jsou zde nazýváni žoldnéři, kteří válčí za peníze, jsou v zemi, kde nemají co dělat, jaké mají výhodné pojistky a mnoho dalších (většinou nesmyslů) od „znalců v oboru".

zoldaci00
Foto: Naši vojáci nikdy nezapomenou na své kolegy

Vojenské řemeslo je práce jako každá jiná, většina z nás, kdo si toto řemeslo vybral, tak učinil ne pro peníze nebo z jakéhosi poslání, ale protože nás to baví. Příslušníci armády ví, že v případě potřeby mohou být vysláni do zahraničních misí nebo do války, a že toto nasazení s sebou přináší možnost vážného zranění nebo smrti. Je to riziko, které každý z nás dobrovolně podstupuje, na druhé straně právě toto riziko nás přitahuje a činí službu v armádě atraktivní. Kdyby tady to riziko nebylo, tak bychom si mohli koupit vodní pistole a ve volném čase po sobě stříkat vodu...

zoldaci01
Foto: Momentka z Afghánistánu

Pro každého vojáka je střet s reálným nasazením a bojem, něco jako maturita. Pouze v reálném nasazení si můžete ověřit své psychické a fyzické schopnosti. Voják, který neprošel reálným nasazením, je jako architekt, který celý život maluje plány na velké stavby, ale ve skutečnosti nepostaví ani domek. Nebudu se zde pouštět do rozsáhlých analýz proč je AČR nasazena v Afghánistánu nebo v jiné zemi, ale každý z nás ví, proč se dané mise účastní a za co bojuje.

zoldaci02
Foto: Odpočinek mezi akcemi

Podle doplňujícího protokolu č.1 k 3.ženevské konvenci vydané dne 8.června 1977 je definice žoldnéře následující:

Článek 47. Žoldnéři

1. Žoldnéř nemá právo na status kombatanta nebo v případě zajetí válečného zajatce.

2. Žoldnéř je jakákoliv osoba, která:

(a) je účelově rekrutována v místě bojů nebo v zahraničí za účelem účasti v konfliktu;

(b) účastní se přímo bojů;

(c) je motivována k účasti v bojích především z touhy o vlastní obohacení a je jim Stranou účastníci se konfliktu přislíbena materiální kompenzace výrazně převyšující plat osob majících odpovídající hodnost a zaměření v armádě Strany;

(d) není občanem Stran účastnící se konfliktu ani obyvatel teritoria pod kontrolou Strany účastnící se konfliktu;

(e) není příslušníkem ozbrojených sil Strany účastnící se konfliktu; a

(f) nebyla vyslána Státem, který se konfliktu neúčastní v rámci své oficiální služby jako člen ozbrojených sil.

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že žádný příslušník AČR, působící v zahraniční misi, statutu žoldnéře neodpovídá. To, že bojujeme za peníze z nás ještě nedělá nájemné žoldnéře a vrahy. Peníze, které dostáváme během bojového nasazení, je běžný plat navýšený o příplatky za službu v zahraničí a výrazně se neliší od platů zaměstnanců jiných firem, vysílaných na zahraniční služební cesty.

Dále bych se chtěl vyjádřit k „výhodným" pojistkám, které každý voják má. V ČR je pouze málo pojišťoven, které vojáky pojistí pro případ zranění nebo smrti následkem válečného konfliktu či teroristického útoku. Jestliže už vás pojistí tak většinou na částku nepřevyšující 200 000,- Kč. Sama armáda se postará o rodinu mrtvého vojáka, v případě těžce zraněného vojáka s trvalými následky se příliš nestará. O tom by mohli vyprávět váleční veteráni, kteří byli těžce zraněni v misích. Je velký rozdíl v přístupu některých zahraničních armád např. UK a AČR.

zoldaci03
Foto: Vozidlo po zásahu IED

V roce 2007 zachránili dva medici SOG život britského vojáka, který byl členem posádky vozidla zasaženého IED. Voják následně přišel o obě nohy nad koleny. Britská armáda mu poskytla veškeré zázemí potřebné k návratu do běžného života, dostal dům upravený pro vozíčkáře, obdržel speciálně upravený automobil a byla mu zajištěna práce. V současné době reprezentuje UK na letní paralympiádě v hodu oštěpem. To je péče, o které se může vojákům AČR jenom zdát.

zoldaci04
Foto: Výbuch IED

Práce v armádě je práce jako každá jiná. Myslím, že všichni ti, kteří nás nazývají žoldnéři a nájemnými vrahy, by se měli zamyslet nad tím, odkud pochází původ jejich zášti k nám. Nakolik jim opravdu záleží svobodném Afghánistánu a na tom, aby AČR nebyla nasazována v zahraničí. Podle mého názoru hlavní důvod v jejich zášti spočívá v tom, že si vojáci v zahraničí vydělají více peněz. Zajímalo by mě, jestli by psali stejné komentáře i kdybychom byli v zahraničí jako vojáci základní služby s platem 150 kč.

ARMY24

Komentáře

Anonym

27. 06. 2018

@runner
Tvůj děda..? Vskutku zajímavé... A to snad znamená, že máš nějaký nárok z osamostatnění našeho státu před 100 lety? Tož lepší otázka je, co jsi udělal ty?
... Nemluvě o tom, že opravdu nadaný člověk musí svádět imigraci z kontinentů zrovna na náš vnitrozemní stát, který s imigrací nemá nic co dočinění.

runner

15. 03. 2016

Můj praděda bojoval v legiích v Rusku a vybojoval nám samostatný stát. Co jste vybojovali vy? Akorát tak větší příval imigrantů z Afghánu do Evropy! Tak za to vám teda fakt dík!

bery

14. 03. 2016

Výborně napsané, ale můžeme o tom psát dokola a spousty lidí to stejně nikdy nepobere. Holt kdo nikdy nesloužil , nepochopí....

poly

17. 08. 2015

když už se nemůžete vzdát představy, že všichni vojáci to dělají pro prachy, tak alespoň nepoužívejte slovo žoldák. Po tom, co v tom čláku je dopodrobna rozepsané, že je to nesmysl, vypadáte jak úplní pitomci (třeba tady pexan ;-)).

00101

26. 10. 2014

"Nakolik jim opravdu záleží svobodném Afghánistánu" ... promiň, ale to je čistý populismus a heslo jak náborovýho plakátu? Ani Američani (a to je opravdu dosti zblblý národ) nevěří, že USA válku vyhrávají a že se věci lepší.

Nelze se divit, že jsou vojáci nazývání žoldnéři, když jdou do mise proti vůli vlastního lidu, který je živí a kterému mají sloužit. Lidé jim, myslím, nezávidí peníze, ale vzhledem k tomu, že se i oni podílejí na jejich financování tak do toho mají právo mluvit a mají právo si myslet, že to jsou žoldáci.

Těžko v přísaze najdou pasáž, která by ospravedlňovala nasazení armády pár tisíc kilometrů mimo ČR ve státě, který nás nikdy nenapadl a neohrožoval (samozřejmě do doby, než jsme se tam začali angažovat).

Ve výsledku - pár mrtvých kluků, mnoho mrtvých Afghánců, radikalizace islamistů, teroristická hrozba pro náš stát, mnoho miliard a žádný výsledek.
Znovu opakuji, tohle není jen můj názor, doporučuji prostudovat veřejné mínění ve zúčastněných státech, pak třeba i takové věci jako produkce drog v Afghánistánu před a po invazi, a třeba takováto videa
...
https://www.youtube.com/watch?v=8akV3xldqJM
https://www.youtube.com/watch?v=byInp8pUKoM

Aries

07. 07. 2014

Upřímě nechápu proč lidé říkaj o AČR a NATO obecně okupanti, vždit kdyby si třeba Polsko pozvaly na své území armády NATO tak by přece okupanti nebyli ne ?
No ale zpět k tématu, žoldáci to nejsou, žoldák má taky 5x viší plat.
Armáda prostě dělá svojí práci a součástí té práce je poslouchat politiky kteří v česku za nic nestojí no, ale aspoň lidé v afghánistánu se mají lépe, na co mít tolik vycvičených lidí kteří se jen dál připravujou ? není lepší je poslat na pomoc zbytku světa ?

Paxan

07. 01. 2014

Armáda brání zájmy vládnoucí menšiny, už jenom díky tomu, že podléhá vládě a co si budeme povídat, vláda za moc nestojí, ano šel jsem volit, jsem mladý, takže zatím po 2. a vždy jsem volil jiné strany, než vyhráli.
Proto jsou vojáci na zahraničních misích pro mě žoldáci, ty teroristy a podobné lidi, si vytvořili státy, ne lidi, i USA má v tom obrovské peníze a pak NATO to má zamést pod koberec? To je už status žoldáka ;-) jenom média to zaobalují a zatajují důležitý fakta, což už bylo dokázáno nejednou během poslední doby...

Samotná armáda by měla u mě respekt, přece jenom děda i praděda byly v armádě, já chtěl na UNOB, bilirubin mě nedovolil a dnes jsem za to štastný. Ale dokud bude armáda jednat v cizím zájmu, nezměním názor a tento článek vůbec nepojednává okolnosti a souvislosti, je to jenom politické žvanění... Ztráta času číst, když beru zpětně.

Dnes přemýšlím nad vstupem do policie jako práce po vysoké škole, ale bojím se, že to je stejně zkorumpované jako v armádě...

Věci jako, že armáda by mohla mít 2x lepší techniku, kdyby se použila hlava atd... ano to souvisí s tím pro co tu máme tu armádu, jde jenom o peníze, je smutné, že sami to nevidíte a nechcete s tím nic dělat, když už se dušujete, že to tak není... Až armáda u nás bude mít status jako vláda, bude moct dělat ty nejlepší rozhodnutí pro ni, ale samozřejmě s ohledem na mírová jednání atd... já osobně to vidím jak vidím a stojím si za tím viděním, změnu proč když tu jsou "patrioti" co brání humus...

Pavel

06. 01. 2014

Krásný článek, který popisuje vojenské řemeslo a armádu takovou, jaká opravdu je. Takto by měli být oceňováni všichni příslušníci Armády České Republiky ode všech svobodných občanů, žijících v této krásné demokratické zemi A nejenom oni!

Radek Gelnar

06. 01. 2014

Luxusně napsáno!

fero501

05. 01. 2014

nikto z civilistov nevie co byt vojakom,nadavaju na nas ,ze bojujeme za peniaze,ale je to praca ako kazda ina,suhlasim z clankom,ale ked su povodne a zaplavy vtedy sme zlati dobri vojaci co musia pomahat,dam plat hocijakemu civilovy nech si to vyskusa ist vonku do afganu

zitko11

04. 01. 2014

" Raz večer sedel akýsi dedinčan na prahu svojho chatrného domu a odpočíval po vykonanej práci.
Šiel okolo človek a keď zbadal dedinčana, pomyslel si: " Tento človek je určite lenivec! Nepracuje a celý deň vysedáva pred domom..."
Ochvíľu tadiaľ prešiel iný človek a ten si povedal: " To je určite sukničkár...striehne tu na dievčatá, aby ich obťažoval..."
A ešte tadiaľ prešiel akýsi neznámy človek, ktorý si povedal: " Tento muž asi celý deň tvrdo pracoval a teraz tu zaslúžene odpočíva."

O tom mužovi, ktorý sedel na prahu svojho domu, pravdepodobne veľa nevieme.
Ale o tých troch môžeme povedať veľa:
Prvý bol lenivec,
druhý, to radšej zamlčíme...
a tretí bol pracovitý človek.

Všetko čo povieš, hovorí o tebe, najmä keď hovoríš o niekom inom... "

- Clovek, ktory vidi za ich posobenie v zahranicnych misiach len peniaze a poistku je tak strasne chudobny, ze jedine co ma su len peniaze... a uboha zavist...

- Ten kto si nedokaze vazit vojakov vlastnej zeme a rozliatu krv nasich otcov a dedov, ktori za tuto zem bojovali a umierali nie je hoden slobody, ktoru ma...
A vystahovat ho do KLDR nech nim nakrmia psov...

Johnny F.

04. 01. 2014

Palec nahoru! Konečně někdo napsal normální článek o smrti dvou elitních vojáků na jejich obranu!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací