EXCALIBUR
CZUB

Všeobecná mobilisace 23. září 1938

 23. 09. 2013      kategorie: Vojenská historie      0 komentářů

Dnešní den 23.9. je jedním z nejvýznamnějších v našich vojenských dějinách. V tento den byla v roce 1938 prezidentem Edvardem Benešem vyhlášena všeobecná mobilisace a uvedení republiky do branné pohotovosti.

Stalo se tak, jako reakce na čím dál se stupňující nepokoje v pohraničních oblastech s německou říší. Během velice krátké doby bylo do služby povoláno na 1 250 000 mužů, 350 tanků a 950 letadel. Začlo plné obsazování pohraničních pevností.

mobilisace_1
Foto: Mobilisace 1938

Bohužel o týden později 30. září byla podepsána mnichovská dohoda a naše armáda musela opustit příhraniční oblasti a tím pádem předat do rukou Němců prakticky všechno opevnění a materiál který nestačila evakuovat.

Byl to rok, kdy lidé byli hrdi na svou zemi, svůj národ kultůru i jazyk a bylo ochotni všechny tyto hodnoty bránit i za cenu vlastního života! A taková motivace je obrovskou hnací silou, která by možná pomohla naši republiku ubránit a dát světu najevo, že se nedáme.....


Video: Mobilisace 1938 / YouTube

 autor: Hanz

ARMY24

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

FENIX 1
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací