EXCALIBUR
Poctivá vynikající energetická čokoláda s historiíPoctivá vynikající energetická čokoláda s historií
KERBEROS

Atentát (1964) vs. Anthropoid (2016) Remake a špatně...

 16. 10. 2016      kategorie: Army zábava      1 komentářů

Tak jsem se byl konečně podívat na tu mnohými opěvovanou novinku v našich kinech. Nový film Operace Anthropoid slibuje skvělou podívanou, silný příběh a hollywoodské hvězdy. Jako skalní fanda historie jsem k tomuto tématu ,,něco málo" znal, četl i osobně viděl, a tak jsem byl plný očekávání, jak se s tím zahraniční produkce popere. No, o to horší bylo moje zklamání, když film skončil...

Místo toho, aby se filmaři věnovali detailům, které by film povznesly na úplně jinou úroveň, jsem byl svědkem toho, jak se čeští herci dost nepřirozeně perou s angličtinou a říkal jsem si, jestli by bývalo nebylo lepší zahraniční herce naučit česky. Tak moc dialogů tam stejně neměli. Dalším faktem, který mě dost mrzel, bylo překrucování událostí tak jak se opravdu staly a to i přes součinnost VHÚ (Vojenský historický ústav Praha), který se na filmu podílel. Některé pasáže působí na diváka dosti nudně a člověk vlastně jen čeká, jestli ho samotný závěr filmu překvapí, nebo nikoliv.

Jen namátkou: Atentát samotný neprovázela tak divoká přestřelka typu O.K. Corral, časová osa příběhu, zmatečný průběh bojů v kostele a o kryptu (do kostela jako první vstupovalo gestapo a ne jednotky SS), dále výsadkáři bojovali v kostele jen s pistolemi a ne se samopaly a dalšími zbraněmi. Je toho více, ale nechci tu zbytečně vypisovat SPOILERy, sám to nemám rád. 

Hodnocení filmu Anthropoid je mimochodem u veřejnosti zatím dosti vysoké, na CSFD má 82 %. Zajímalo by mě, kolik lidí vidělo zdařilý původní československý snímek Atentát z roku 1964, který je hodnocen 85 %.

Pokud se chcete o samotné operaci Anthropoid dozvědět více, doporučuji vám facebookovou stránku Nevzdáme se nikdy. Tam je celá příprava a vlastní průběh atentátu popsán opravdu podrobně a velice poutavým způsobem. Na hořkém konci zůstanou jen otevřená ústa, husí kůže, slzy v očích a v srdci nezměrná úcta a hrdost k našim předkům. 

Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme, slyšíte? Nikdy!

Určitě nechci, aby to vypadalo jako že film ,,haním", jen jsem čekal trochu více, zejména když přihlédnu k faktu, že se jedná o zahraniční produkci ve spolupráci s VHÚ s (dalo by se říci) hvězdným obsazením. Jen bych prostě u filmu inspirovaného skutečnou událostí čekal trochu více ,,reality".

Video: Ukázka z filmu Atentát z roku 1964 / YouTube

 

Trailer k filmu Anthropoid z roku 2016

 autor: Hanz

Komentáře

Pawel

13. 02. 2017

Film Anthropoid považuji za velmi zdařilý filmový počin. Při závěrečných titulcích nastalo v kinosále minutové ticho, kdy snad ani nikdo nedýchal a poté propukl spontální potlesk. Něco podobného jsem nezažil. Cítil jsem hrdost nad tím co naši výsadkáři dokázali. Obětovali to nejcenější. To je myšlenkou a mottem filmu. Autor článku nechť si počká na historický dokument, nebo zakoupí knihu Dva proti říši. Čest padlým hrdinům.

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

BODY ID