EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Den otevřených dveří letiště Čáslav 2017

 22. 05. 2017      kategorie: Události      0 bez komentáře

Ačkoliv po celý den panovalo na čáslavském letišti chladné a větrné počasí, letošní Den otevřených dveří zaznamenal nárůst počtu návštěvníků oproti předchozímu ročníku. Okolo 45 000 lidí sledovalo leteckou i pozemní techniku, obdivovalo umění display pilotů a výsadky parašutistů nebo se proletělo ve vyhlídkovém vrtulníku.

Základna si letos připomněla šedesáté výročí od založení leteckého pluku v Čáslavi a divákům se při této příležitosti představily nejen letouny a vrtulníky české armády, ale také zahraniční vzdušné síly z Belgie, Francie, Polska a Švýcarska.
Při dynamické ukázce byl k vidění legendární MIG-15, poprvé na veřejnosti se představil nový display pilot JAS-39 Gripen a dvojice L-159 ALCA předvedla v rámci svého vystoupení úder na pozemní cíle. Následovalo vystoupení vrtulníku Mi-24 z náměšťské základny, vrtulníku letecké záchranné služby EC-135 z Hradce Králové či fascinující ukázky letounu F-16 a vrtulníku Agusta A-109 belgického královského letectva. Neméně zajímavé byly dva výsadky parašutistů z Mi-171 či kouzlení Martina Šonky na stroji Extra 300 SR popírající veškeré aerodynamické zákony.

Při vzletu akrobatických skupin Red Bull Air Race a Patrouille Suisse švýcarské armádní letky, jakoby se na letišti zastavil život. Všichni diváci stáli a bedlivě sledovali jejich vystoupení za doprovodu hudby.

Psali jsme: Atentát v Istanbulu - nejkrvavější útok na letiště. No, vypadá to, že válka už zase klepe na dveře. Už potřetí.....

Na statické ukázce si také návštěvníci přišli na své. K vidění bylo asi 20 kusů letecké a 60 kusů pozemní techniky. Ze Kbel k nám zavítal Jak-40 v bílých barvách a ze zahraničí přiletěly stroje F-16D a CASA C-295/M polských vzdušných sil, dále dvojice AlphaJet francouzských vzdušných sil či letouny Eurofighter Typhoon a Panavia Tornado německých Luftwaffe.
Velkého zájmu se těšil i nově nastříkaný letoun L-159 ALCA, jenž byl tento týden oděn do barev druhoválečného stroje Spitfire, a na kterém kdysi létal pan generál František Peřina.

Všem účastníkům, organizátorům, partnerům a hlavně divákům bychom rádi poděkovali, že byli součástí Dne otevřených dveří 2017. Doufáme, že se Vám na čáslavské základně líbilo a budeme se těšit zase za dva roky.

Psali jsme: Útok na London Bridge má i své hrdiny, kteří neváhali zpacifikovat útočníka

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací