EXCALIBUR
CZUB
CZUB

GSD LuWa: Nový malý pásák pro německé výsadkáře

 12. 08. 2021      kategorie: Vojenská technika      19 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Německá společnost IABG (Industrieanlagen-Betriebsgesellschaft mbH) nedávno předvedla své perspektivní pásové obrněné vozidlo GSD LuWa (Luftbeweglichen Waffenträger). Vozidlo je vyvíjeno na objednávku německého ministerstva obrany. Vozidlo LuWa má být určeno pro německé výsadkové síly. Mělo by nahradit dnes používaná vozidla řady Wiesel.

vozit_TITFoto: Demonstrátor GSD LuWa | Soldat & Technik / CC BY-NC-ND

Demonstrátor GSD LuWa je postaven na vícepásovém podvozku a je vybaven bezosádkovou bojovou věží Valhalla s 30mm rychlopalným kanónem. Možné jsou však i jiné věže a jiné zbraně, např. 27mm rychlopalný kanón BK27 známý z letadel.

Vícepásový podvozek (na každé straně vozidla jsou dva pásy) a zdvojený pohon jsou nejzajímavějším prvkem vozidla. Přední pásy mají hnací kola vředu, zadní pásy vzadu. Přední pásy mají po třech pojezdových kolech a jedné nosné kladce s napínací funkcí, zadní pásy mají také po třech pojezdových kolech, jednu nosnou kladku a napínací kolo. Vícepásová koncepce se zdvojeným pohonem zlepšuje mobilitu, stabilitu a odolnost. 
Osádku vozidla tvoří dvě osoby. Vpředu sedí řidič, vzadu velitel-střelec.

Wiesel.1.TOW.wi.funky1opti.CC BY
Foto: Wiesel-1 TOW | funky1opti / CC BY

Vozidlo Wiesel byl původně vyráběno ve verzích s 20mm rychlopalným kanónem a systémem PTŘS TOW . Později byla vyvinuta zvětšená verze Viesel-2, která slouží jako nosič protiletadlových systémů, minometů, systémů průzkumu a dalších. Vozidla Wiesel vstoupila do služby u Bundeswehru v roce 1990. Do roku 2011, kdy skončila sériová výroba, bylo dodáno 343 vozidel Wiesel a ​​178 vozidel Wiesel-2.

Zdroj: soldat-und-technik.de

CENOVÉ BOMBY 600)

Komentáře

Czert

15. 08. 2021

Karlik
To co si napsal hidne vypovida o tvem charakteru.
Ty hned oredpokladas ze sem si to vymyslel orotoze sem nedodal odkaz.

Cili v cem sem ja spatny kdyz ja od tehke chvile budu na tebe aplikovat tvoje mysleni?
Predvadis dokonaly doublethink jako oravy komunista.

karel3

14. 08. 2021

Czert
"Dobra, at je po tvojem. Od ted cokoliv co napises a hned nedolozis spolehlivym odkazem budu brat, ze sis to vycucal z prstu. Budu na tebe pouzivat tvuj mustr."
---------------------------------------------------------------------------------------------
Takže ty to své tvrzení o vítězství Zetorů, 1. místo, na "Západě" na jakési zemědělské výstavě v 60., nebo 70. letech nehodláš doložit, nebo sis ho dokonce vymyslel,
ale ten špatný jsem já, proto mě budeš sledovat ?
No když myslíš. :slight_smile:
Proč jsi to vůbec psal, když jsi mohl tušit, že se zeptám ?
Stálo ti to za to ?
Já si naopak myslím, že to hodně vypovídá o tvém charakteru. :slight_smile:

Czert

14. 08. 2021

Karlik
Dobra, at je po tvojem. Od ted cokoliv co napises a hned nedolozis spolehlivym odkazem budu brat, ze sis to vycucal z prstu.

Budu na tebe pouzivat tvuj mustr.

karel3

14. 08. 2021

Czert
"jak vysvetlis ze za sociku zetor vyhral na zapade prvni cenu jako technicky nejvic inivativni stroj?
Rok nereknu, bylo to mezi 60 a 70s."
--------------------------------------------------------------------
Já nic vysvětlovat nemusím, protože nic takového netvrdím a ty nejsi schopen nic doložit.

"Podle tebe sou vystavy zemedelske techniky historky ktere se udejne staly?"
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Výstavy zemědělské techniky jsou skutečné,
pouze tvé tvrzení je jako slina na vodě, možná skutečné, možná vycucané z prstu, možná výplod bujné fantazie ...

Czert

13. 08. 2021

Karlik
Podle tebe sou vystavy zemedelske techniky historky ktere se udejne staly?

karel3

13. 08. 2021

Jura
Taky dobrý.
Myslím, že bychom dokázali na téma poctivost a čest v ČR prokecat roky. :slight_smile:

Jura

13. 08. 2021

Karel. to jste ještě dopadl dobře, já byl pro Vejtřasku s tím že když ji kamarád vezme rovnou s ní jedeme, byl to jeho kup a tak jsem to njak neprolejzal ale spíš z nudy jsem okukoval podvozek až jsem si všiml že jedna strana vůbec nemá brzdové klíče! Pán byl hrozně poděšený že to asi někdo v noci ukradl (jasně bude krást takovo blbost) ale že nám odmontuje z té co si nechává a někde si je sežene, jenže ono to z tohoto tisícihranu nešlo sundat ani palicí, naštěstí si pán vzpomněl že má vlastně čistě náhodou tři rezervní a tak nám je dal :-))

karel3

13. 08. 2021

Czert
"Rok nereknu, bylo to mezi 60 a 70s."
-----------------------------------------------------------------
Můžeš mi vysvětlit, proč bych se měl vyjadřovat k nějakým údajným historkám o kterých ani ty sám nevíš, jestli se skutečně staly, nebo zda jsou vůbec pravdivé?

Czert

13. 08. 2021

Karlik
Kdyz dle tebe zetory konkurovaly jen nizkiz cenou, jak vysvetlis ze za sociku zetor vyhral na zapade prvni cenu jako technicky nejvic inivativni stroj?
Rok nereknu, bylo to mezi 60 a 70s.

karel3

13. 08. 2021

Jura
Omlouvám se,
včera tam ještě byl. Vyzkoušel jsem ten odkaz, než jsem ho vložil.
Hledal jsem nějaké ND do starého soustruhu, tak jsem zkusil 7745.
Zadej si do Google: "Zetor 7745 Praha 10". Dej "obrázky" a ten první s tím stínem "fotografa" na trávníku je on.
Osobně nakupuji hlavně v Německu, naposledy brusku na plocho ze Švýcarska, ale ČR se vyhýbám. Před mnoha lety jsem jenom jednou udělal vyjímku. Bohužel pro kamaráda. Potřeboval rychle sloupovou vrtačku a v Německu zrovna žádný vhodný Alzmetall nebyl. Náhodou byla na Bazoši jedna VS20. Zavolal jsem pánovi, zkouknul vrtačku, placli jsme si a po domluvě jsem u něho nechal vlek, že ji naloží. Ještě ji týden potřeboval. Za týden zavolal já přijel, zaplatil a pod plachtu jsem se už nedíval. Druhý den při vykládce u kamaráda jsem zjistil, že si "pán" odmontoval čerpadlo na emulzi.... Můj názor na Slovany znáš...

Jura

13. 08. 2021

Díky za tip Karle, asi nemáte moc zkušeností s nákupem z Bazoše, stačilo ten inzerát (dokud tam byl) trochu prostudovat spolecně s dalšími souvisejícími, reálná cena slušné 7745tky je někde kolem 300 000. Ale je tam pěkná 50tka bez papírů za 70 000. Přiznám že být ten inzerát ok jako že 7745tka v dobrém stavu, na papírech, s čelním nakladačem a klimou, za ty prachy pro něj jedu.

karel3

12. 08. 2021

Jura
"... tuto vlastnost si Zetor drží takřka celou historii a pokud si koupíte např 7745tku máte stroj který prakticky neztrácí hodnotu spíš naopak a díky absenci některých moderních komponentů je vpodstatě věčný, kdyby to šlo vsadil bych se že tyhle traktory budou jezdit ještě v době kdy ty co dnes sjedou u J.D. z výrobní linky budou do posledního v kovošrotu."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
7745
V podstatě věčný, prakticky neztrácí hodnotu spíš naopak ... 69 000,-.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/140289671/zetor-7745-1990.php

(Fandím jim. Podílel jsem se na výrobě pár komponentů u dodavatelů Zetoru.)

Jura

12. 08. 2021

Karel. Musím ocenit unikátní schopnost naběhnout si fakt co nejvíc to jde. Zetor je (např v Anglii) velmi oblíbený u malých farmářů pro svoji servisní nenáročnost (trend servisní nenáročnosti se pro mnohé firmy v USA projevil skupováním o generace starší spolehlivé techniky) Samozřejmě na velké plochy a větší motohodinový nájezd si koupí zemědělec adekvátně dimenzovaný stroj jiného výrobce. Nicméně malý farmář je spokojený i 50tkou z dob kolektivizace, jde totiž donekonečna repasovat, tuto vlastnost si Zetor drží takřka celou historii a pokud si koupíte např 7745tku máte stroj který prakticky neztrácí hodnotu spíš naopak a díky absenci některých moderních komponentů je vpodstatě věčný, kdyby to šlo vsadil bych se že tyhle traktory budou jezdit ještě v době kdy ty co dnes sjedou u J.D. z výrobní linky budou do posledního v kovošrotu.

karel3

12. 08. 2021

Czert
"Ceskemu zacal trochu ujizdet vlak, ale s podorou by byl stale na spici, a to se muselo zatrhnout, prece cesi nemuzou konkurovat zapadni evrope ve vyrobe zemedelske techniky.
A v ruku s tim sla i likvidace zemedelske produkce."
------------------------------------------------------------------------------------------
Sám jsi na špici a slovíčko trochu bych úplně vynechal. :slight_smile:
Zetory konkurovaly pouze nízkou cenou, jako většina socialistických výrobků.
Dej mi vědět, až si někdy v budoucnu přestanete lhát do kapsy. :slight_smile:

3ngelchen

12. 08. 2021

Karel3
proc tady furt jen blbe kecas a nenapises, cim jsi nas svet obohatil ty?

Czert

12. 08. 2021

Karlik
Co se tyka ceskoslovenskeho zetoru, tak to jiste byla spixka, precti si dobove recenze, dokonce zetor na zapade vyhral cenu na zapade jako nejlepsi a nejvic inivativni traktor sveta. V 60 ci 70s.

Ceskemu zacal trochu ujizdet vlak, ale s podorou by byl stale na spici, a to se muselo zatrhnout, prece cesi nemuzou konkurovat zapadni evrope ve vyrobe zemedelske techniky.
A v ruku s tim sla i likvidace zemedelske produkce.

karel3

12. 08. 2021

"Karle pominu že váš koment je naprosto mimo mísu,..."
--------------------------------------------------------------------------------------------
Zvlášní, že rovnou nenapíšeš (do mísy) nějakou odbornost k článku o demostratorovi GSD LuWa, abys mi ukázal, jak jsem mimo. Díky.

Nevím, jestli jsem tvoji výtku pochopil správně.
Obrazně řečeno.
Patříš asi do skupiny, která si myslí, že "československé traktory Zetor" byly světová špička československého průmyslu. Jenom tak nějak nedokážete pochopit, proč si většina zemědělců v ČR nakoupila Johny Deery. :slight_smile:
Já zemědělcům rozumím. :flag_us::thumbsup:
Nedají na pindy, protože investují své vlastní peníze na rozdíl od chytrolínů, přešlapujících u státního krmelce. :slight_smile:

Jura

12. 08. 2021

Karle pominu že váš koment je naprosto mimo mísu, tak s váma je problém že jakákoli fakta zdeformujete podle své obsese. Kdyby vše jmenované byl jen a jen náš vynález jistě najdete problém že by byl vyvezen a další a další varianty tohoto že nikdy by to podle vás nebylo správně. Jste na smysluplnou diskusi naprosto nepoužitelný materiál.

karel3

12. 08. 2021

Škoda, že se české zbrojní firmy neangažují v podobných, menších projektech pro AČR, nebo dokonce nestaví vlastní projekty, jako v předválečném Československu.

Při té příležitosti mě napadá otázka, co tady vlastně po bolševikovi zůstalo "za vývoj"?
"Vývoj" a výroba čeho vlastně, jak tady starobní neználkové často lamentují a roní slzičky?
MiG-17 - licenční, Il-28 - licence, Mi-4 - licence, Migy-21 - licenční, T-34 - licenční, T-54/55 - licenční, T-72 - licenční, OT-64 s Polskem, BVP-1 - licence, BVP-2 - licence,...
Jasně L-29, L-39, L-59, L-410, L-610 (pouze prototypy) osamocené vlaštovky...
Jaký vývoj? Nad čím si tady vybledle rudí dědkové tahají vlastně triko?
Ruský vzor a tupá výroba na množství, když Rusáci nestíhali, nebo ukončená výroba v Bolševikově, kdyš měl stroj už "po sezóně" (T-34). :slight_smile:

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací