EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Netopýří křídla pro roboty

 13. 05. 2013      kategorie: Vojenská technika      1 komentář

Američtí pyrotechnici získají pro své roboty nové nástroje. Jedna se o dvojicí řezáků či rýpadel, vzdáleně připomínající vybavení komiksového hrdiny Batmana. Pro nástroj se tak okamžitě vžil název „BATWING", neboli „netopýři křídla".

batwings
Foto: iRobot 310-SUGV s BATWING / RDECOM

Jednotky určené pro boj s nástražnými výbušnými systémy EOD (Explosive Ordnance Disposal) chtěli pro své roboty iRobot 310-SUGV nový nástroj, schopný pod zemí fyzicky hledat improvizované výbušné systémy IED (Improvised Explosive Device).

Psali jsme: Vozy Tatra a Armáda České republiky patří neodmyslitelně k sobě - I. díl

Výsledkem je speciální dvojice řezáků, umístěných na teleskopickém rameni robota. Operátoři robota jednoduše podezřele místo rozryjí. Cílem jejich konání je především najít nebo přeřezat dráty vedoucí k výbušnině.

V současné době již 10 nástrojů BATWING  používá americký 53. odřad EOD. Další jednotky o nástroje projevilo zájem. Organizace pro boj s nástražnými systémy JIEDDO objednala 670 nástrojů pro speciální jednotky a jednotky EOD. Zájem o netopýří řezáky projevila také mezinárodní jednotka Paladin, která v Afghánistánu bojuje proti IED.

batwingsFoto: BATWING / RDECOM

Psali jsme: UAZ 469 v těžkém terénu

BATWIG je ideální ukázkou, kdy požadavky vojáků z přední linie jsou obratem zpracovány a okamžitě zavedeny do výzbroje. „Tento příklad je jedním z mnoha projektů, které byly úspěšně dokončeny díky rychle spolupráci s uživateli," říká Scott Heim, inženýr výzkumné, vývojové a inženýrské agentury RDECOM.

Samotnou výrobu měla na starosti RFAST-C (RDECOM Field Assistance in Science and Technology-Cente) jenž je jakousi vývojovou předsunutou jednotkou RDECOM. RFAST-C je umístěná na afghánském letišti v Bagramu a má za úkol okamžitě zpracovávat požadavky vojáků, dodávat funkční prototypy a shromažďovat zpětnou vazbu od uživatelů.

Video: iRobot 310-SUGV / YouTube

„Díky RFAST-C můžeme poskytnout rapid prototyping (prototypy vytvořené pomocí 3D tisku – pozn. redakce) pro vyhodnocení, zda splňují požadavky uživatele. V případě potřeby můžeme zanést úpravy před spuštěním sériové výroby," vysvětluje Heim.

Konstruktérům na základně v Bagramu trvalo pouze dva týdny, než dodali vojákům první vzorky „BATWING". Klasickou cestou, kdy je třeba celý vývoj prohnat armádní vojenskou byrokratickou mašinérií, podobný vývoj trvá roky.

Zdroj: Kit UP!

 Autor: Jan Grohmann

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

Oleg

14. 04. 2019

Pokud to stihnou lidé, pro programátory to nemusí být problém
Co všechno se dá stihnout, když je talent ovládnout čtyři funkde
http://jdem.cz/2yvx9

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací