EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Netopýří křídla pro roboty

 13. 05. 2013      kategorie: Vojenská technika      0 bez komentáře

Američtí pyrotechnici získají pro své roboty nové nástroje. Jedna se o dvojicí řezáků či rýpadel, vzdáleně připomínající vybavení komiksového hrdiny Batmana. Pro nástroj se tak okamžitě vžil název „BATWING", neboli „netopýři křídla".

batwings
Foto: iRobot 310-SUGV s BATWING / RDECOM

Jednotky určené pro boj s nástražnými výbušnými systémy EOD (Explosive Ordnance Disposal) chtěli pro své roboty iRobot 310-SUGV nový nástroj, schopný pod zemí fyzicky hledat improvizované výbušné systémy IED (Improvised Explosive Device).

Psali jsme: Nový ruský těžký úderný dron se připravuje k prvnímu letu

Výsledkem je speciální dvojice řezáků, umístěných na teleskopickém rameni robota. Operátoři robota jednoduše podezřele místo rozryjí. Cílem jejich konání je především najít nebo přeřezat dráty vedoucí k výbušnině.

V současné době již 10 nástrojů BATWING  používá americký 53. odřad EOD. Další jednotky o nástroje projevilo zájem. Organizace pro boj s nástražnými systémy JIEDDO objednala 670 nástrojů pro speciální jednotky a jednotky EOD. Zájem o netopýří řezáky projevila také mezinárodní jednotka Paladin, která v Afghánistánu bojuje proti IED.

batwingsFoto: BATWING / RDECOM

Psali jsme: Ruská armáda získá nové vrtulníky Mi-28NM a Mi-26T2V

BATWIG je ideální ukázkou, kdy požadavky vojáků z přední linie jsou obratem zpracovány a okamžitě zavedeny do výzbroje. „Tento příklad je jedním z mnoha projektů, které byly úspěšně dokončeny díky rychle spolupráci s uživateli," říká Scott Heim, inženýr výzkumné, vývojové a inženýrské agentury RDECOM.

Samotnou výrobu měla na starosti RFAST-C (RDECOM Field Assistance in Science and Technology-Cente) jenž je jakousi vývojovou předsunutou jednotkou RDECOM. RFAST-C je umístěná na afghánském letišti v Bagramu a má za úkol okamžitě zpracovávat požadavky vojáků, dodávat funkční prototypy a shromažďovat zpětnou vazbu od uživatelů.

Video: iRobot 310-SUGV / YouTube

„Díky RFAST-C můžeme poskytnout rapid prototyping (prototypy vytvořené pomocí 3D tisku – pozn. redakce) pro vyhodnocení, zda splňují požadavky uživatele. V případě potřeby můžeme zanést úpravy před spuštěním sériové výroby," vysvětluje Heim.

Konstruktérům na základně v Bagramu trvalo pouze dva týdny, než dodali vojákům první vzorky „BATWING". Klasickou cestou, kdy je třeba celý vývoj prohnat armádní vojenskou byrokratickou mašinérií, podobný vývoj trvá roky.

Zdroj: Kit UP!

 Autor: Jan Grohmann

CENOVÉ BOMBY (1011)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací