EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Skrýš legendárního Hagena objevena ve štolách lomu Amerika

 04. 08. 2018      kategorie: Události      0 bez komentáře

Pověst o duchovi německého vojáka wehrmachtu, který údajně dodnes straší trampy v lomech Amerika u obce Mořina na Berounsku, má zřejmě reálný základ. V odlehlé části lomu se totiž v jedné ze štol nalezla skrýš, kterou si někdo vytvořil těsně po 2. světové válce. 

hagen_skrys_01
Foto: Pověst o duchovi německého vojáka má zřejmě reálný základ

Hans Hagen (nebo muž podobného jména) byl prý voják Wehrmachtu, který se ke konci druhé světové války jaksi zapomněl při ústupu své armády a musel se schovat před přicházejícími spojeneckými vojsky v komplexu štol vápencového dolu v lokalitě zvané Česká Amerika. O život se bojící, od světa odříznutý, bez informací a v cizí zemi ztracený muž se ponořil do temnoty chodeb, vykutaných ve skalním masivu Českého krasu. Štoly spojující kamenolomy se pak staly jeho domovem i vězením.Jak asi bylo člověku skrývajícímu se měsíce a měsíce ve vlhké díře. Co jedl, čím se zahříval, když přišel mráz a na co myslel během dlouhých bezesných nocí. Nebylo pro něj žádné přijatelné budoucnosti, žádné naděje. Ve tmě, chladu a mokru, v nejvzdálenějších koutech podzemí žil voják svůj nedobrovolný poustevnický život. Roky ubíhaly a do Hagenova vědomí se pomalu vkrádala okolní tíseň, samota a ticho. Přestal pro něj existovat čas i okolní svět. Stal se součástí temnoty. Zoufalého vojáka nakonec přemohlo plíživé šílenství a začal nenávidět každého vetřelce přicházejícího ze světa, který mu byl navždy odepřen.

Psali jsme: Uctění dne válečných veteránů aneb Cesta poděkování, úcty a pokory 2019

Skrýš byla velmi dobře zajištěna před vetřelci kamenným valem. Za ním pak byla provizorní dřevená postel, jejíž zbytky jsou patrné i dnes.

hagen_skrys_02
Foto: Zbytky dřevěné postele na které někdo spával

Součástí skrýše byl i nouzový výlez v případě, že by se její obyvatel musel rychle dostat na povrch. Na stěnách lze také vidět stopy po ohni a v okolí byly nalezeny zvířecí kosti. Lze se tedy domnívat, že si zde ukrývaná osoba tepelně upravovala ulovenou zvěř.

Psali jsme: Okřídlený lev odhalen

hagen_skrys_03
Foto: Zbytky kamenné barikády, která měla skrýš ochránit před nezvanými hosty

Ať už je tedy legenda o Hagenovi zcela smyšlená či nikoliv, jedno je jisté. V poválečných letech se někdo ve štolách lomu Amerika dlouhodobě ukrýval.

 

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (1406)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací