EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Stará puška - příběh inspirovaný skutečným řáděním Waffen-SS v Oradour-sur-Glane

 01. 09. 2019      kategorie: Army zábava      13 komentářů

Dnes se podíváme na velmi vysoce hodnocený snímek, který vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály za 2. světové války. Film ,,Stará puška" z roku 1975 pojednává o válečném zločinu spáchaném německými příslušníky jednotek Waffen-SS ve francouzské vesnici Oradour-sur-Glane.

Stará puška (originální francouzský název Le Vieux Fusil) je koprodukční francouzsko-německé filmové válečné drama z roku 1975, které režíroval Robert Enrico. Film získal ve třech kategoriích cenu César a v dalších šesti kategoriích byl na ní nominován. Většina filmu se odehrává ve francouzské vesnici Montauban. Hlavní role ve filmu ztvárnili Philippe Noiret společně s Romy Schneider.

stará puška 1
Foto: Sám tvůrce filmu přiznal, že jeho záměrem bylo ukázat zrůdnost nacismu a války samotné | printscreen z filmu

Psali jsme: Tak trochu jiná písnička ;)

Film je inspirován skutečnými historickými událostmi z konce 2. světové války, tzv. masakrem u Oradour-sur-Glane, při němž byla německými vojáky vypálena francouzská vesnice Oradour-sur-Glane a zabito 642 civilistů. O tomto tématu jsme podrobně psali v článku Válečné zločiny Třetí říše - masakr v Oradour-sur-Glane.

Oradour-sur-Glane-Hardware-1342
Foto: Trosky vesnice byly ponechány ve stavu, v jakém zůstaly po masakru jako upomínka na německé válečné zločiny ve 2. světové válce | Wikimedia Commons

Hlavní roli ve filmu měl původně hrát Lino Ventura, který však tuto roli odmítl, protože se mu ve scénáři nelíbilo násilí. Při natáčení filmu byly použity dva francouzské zámky – Château de Bonaguil v kantonu Lot-et-Garonne (většina filmu) a Châteaux de Bruniquel v kantonu Tarn-et-Garonne. Množství tajemně vyhlížejících interiérů, které je možné vidět ve filmu, však byly přesto pouze pro film vystavěné kulisy. Film byl ve Francii vřele divácky přijat – v celé zemi jej vidělo přes 3 miliony diváků a v Paříži téměř milion diváků.

Psali jsme: TIP na film: Pochoduj nebo zemři

stará puška 2
Foto: Film poměrně věrně ukazuje hrůznost činu příslušníků německých Waffen-SS | printscreen z filmu

Hudbu k filmu složil François de Roubaix, přičemž šlo o poslední film, pro který složil filmovou hudbu. Skladatel pouze tři měsíce po uvedení filmu zemřel a proto mu César za nejlepší hudbu byl udělen posmrtně. Film se účastnil vůbec prvního ročníku udělování Césarů v roce 1976.

O čem snímek ,,Stará puška" pojednává

Blíží se konec války a Němci chvatně opouštějí okupovaná území jižní Francie. Městečko Montauban brzy volně vydechne, ale zatím se po ulicích ještě ozývá střelba a z poražených je cítit vztek a strach. Doktor Julien Dandieu se rozhodne poslat svou milovanou ženu a třináctiletou dceru Claru na venkov, na jejich starý zámeček, stranou od hlavního tahu německých vojsk. Když si ráno přijede pro svou rodinu, čeká ho nevyslovitelná hrůza. A Julien se rozhodne pomstít své blízké.

Video: Trailer k filmu Stará puška / YouTube

Pár zajímavostí o filmu na závěr

  • V "roli" obrněného transportéru SdKfz. 251, jenž je v České republice známý pod názvem HAKL, slouží přestavěný americký transportér M3A1 Half-track. 
  • Námětem pro film posloužil masakr ve francouzském městečku Oradour-sur-Glane, kde bylo 10. června roku 1944 brutálně zavražděno 642 jeho obyvatel příslušníky německé Waffen-SS v rámci potlačení francouzského odboje. 
  • Hlavní role lékaře-pacifisty, který po brutální vraždě své dcery a ženy zaujme opačné stanovisko a začne jednoho po druhém likvidovat členy nacistického komanda na malém hrádku, se měl nejdříve, dle slov scénáristy Pascala Jardina, zhostit Yves Montand, jenže jemu se scénář ani role nelíbila, a tak odřekl. Dalším osloveným v pořadí byl Lino Ventura. Tomu se nabídka velice líbila, jenže konstatoval, že v jeho případě by jako pacifista u diváků neobstál, a sdělil Jardinovi, ať se poohlédne po někom méně nápadném, kdo si drží ve filmech úroveň nenásilného filosofského chlapíka s příjemným obličejem. Odmítnutí také okomentoval slovy: "Nejsem typ, který by spekuloval, jestli zabije všechny chlapy jednoho po druhém. Já je zabiju najednou a potom se uklidním." Scénárista tedy hledal a narazil na Phillipa Noireta, který přijal.

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

Delta

02. 09. 2019

Naši v akci
Elitní němečtí sadisté se dost vyučili nahnáním lidí do kostela se zapálením na Ukrajině.
Podobně 13. července 1943. Tehdy nacisté vypálili Český Malín na Ukrajině.
…..za plotem zahnali ty ženské s dětmi dokostela... To se nedá povídat! - Kulometem a granáty do kostela, to byl nářek, křik! A ty ženské tam shořely. Jedné se povedlo utéct - člověk na to koukal!
Proto je hrozbou Rusko…
Naši v akci https://www.youtube.com/watch?v=RdAj9nm8Iyw

Štefan

02. 09. 2019

Popřípadě najděte čas a koukněte se na Jdi a dívej se (rusky: Иди и смотри). Je sovětský válečný film ruského režiséra Elema Klimova z roku 1985. Je to hodně drastický film a tam ten scénař je naprosto pravděpodobný.

Oleg

02. 09. 2019

Pavlovi se jistě zalíbí, že z ohně vznikne nerozborné přátelství a budoucí obrana v NATO
V letech 1945-1949, tváří v tvář naléhavé potřebě hospodářské obnovy, hleděly západoevropské země a jejich severoameričtí spojenci s obavami na expanzionistickou politiku a praxi SSSR. Poté, co západoevropské vlády splnily svůj závazek, daný ještě za války, zredukovat svou výzbroj a demobilizovat vojska, byly stále více znepokojeny jasnými signály, že sovětské vedení má v úmyslu zachovat svoje vojenské síly v plném stavu. Navíc z vyhlašovaných ideologických cílů Komunistické strany Sovětského svazu jasně vyplývalo, že výzvy k respektování Charty OSN a mezinárodních úmluv sjednaných na konci války nemohou zaručit státní svrchovanost a nezávislost demokratických států, vystavených hrozbě agrese zvenčí nebo rozvratu zevnitř. Čest zakladatelům.

Pavel

02. 09. 2019

Z filmové fikce nemůžete dělat historický film, obodobou je pohádka o hodných sudeťácích Habermanův mlýn. A běžně se objevuje skoro ve všech filmech z Holywoodu.

nnn

01. 09. 2019

A Emane, víš odkud přišli v 45 američtí vojáci? To se teleportovali přímo před Plzeň? A kdo pomáhal němcům při okupaci ruskou armádou? Kdo zásoboval německo když dostávali na prdel? tady máš ty svoje američany, osvoboditele.

Pavel

01. 09. 2019

Emane - jsi demagog. Bavim se o zverstvech, ktery pachali jak nacisti, tak komousi. Oboje zavrzenihodne. Vam bolsevikum vadi jen nemecky zverstva. Na rusacky zrudnosti schvalne zapominate a prskate, kdyz je nekdo pripomene.

Ano, nemecti vojaci se za valky chovali nelidsky a obludne. Komousi s napojenim na rusko se chovali podobne zrudne - ovsem uz v dobe miru a na vlastnich lidech. Slovani na slovanech. Tak kdo je horsi?

Heh - a co do toho motate americky zakladny v nemecku proboha :D jste tim amikem nejak posedlej.
USA ma zakladny v kazdy zemi, kde je tamni vlada chce. Rusak ma zakladny vsude tam, kde to obsadi. Zase heh - co je horsi :D

Eman33

01. 09. 2019

Pavle, správně rusáci se měli vys.at na nějaké osvobozování nějakého Československa, měli si jen vyhbńat nácky z Ruska a nechat vítězství našim nejmilejším a nehrdinějším Američanům, kteří hlídají dodnes v Německu světový mír. Nejvíce je amerických mírových sil v Německu, kde se také nachází největší ze všech amerických základen Ramstein, v níž slouží přes 30 000 vojáků a která tvoří samostatné městečko s veškerou vybaveností.

Pavel

01. 09. 2019

Zdenkad - jj mas pravdu. Predpokladam ale, ze zverstva rusaku a zrudnosti komousu z dalsich zemi te stvou uplne stejne. Pak je to ok.

Ředkvička Sedláček

01. 09. 2019

Němců, potomků Germánů s býčími rohy na čpičaté helmě.

vedoucí

01. 09. 2019

Film to byl na Francouze vyborny. Kdo chce videt film po kterem vam bude behat mraz po zadech jeste dny pote, at si najde "The grey zone"

Zdenkad

01. 09. 2019

nechapu kak se mohou vsechny tyto p p stizene narody pratelit v unii s potomky takto zrudnych a vysinutych lidi.nebyly to pochybeni zfetovanych jednotlivcu ale narodni generalizovana zrudnost.Film me v dobe kdy jsem ho videla tezce zranil a dodnes si na mallorce prohlizim nemce a podrobne je zkoumam a predstavuji si jak jejich otcove strileli mimina a upalovali zeny.

Kalfa

01. 09. 2019

Skvělý film, ta poslední scéna s plamenometem je sice nesmyslná, ale režisér už asi nechtěl poslouchat věčné připomínky odborných poradců. Také dává filmu trochu nádech hollywoodské kovbojky, ale jako tečka, je to vcelku dobré.

frantisek

01. 09. 2019

Zrovna nedavno jsem v tv videl dokument, kde rikali, ze v Belorusku bylo takovych Oradour pres 600! U nas Lidice, Lezaky, Francie Oradour, v Belorusku by meli jeden pomnik vedle druheho.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací