EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Turecko a Spojené státy zřídí pracovní skupinu k systémům S-400

 02. 01. 2021      kategorie: Vojenská technika      38 komentářů

Turecko a Spojené státy dosáhly dohody o vytvoření společné pracovní skupiny v souvislosti s tureckým nákupem ruských systémů protivzdušné obrany S-400. 

Spojené státy v souvislosti s tureckým nákupem ruských systémů již před nějakou dobou uvalily sankce na odpovědné turecké osoby a instituce.

3779--s400-titFoto: Ruský systém protivzdušné obrany S-400 | V. Kuzmin / CC BY-NC-SA

Dodávky nejnovějších ruských systémů protivzdušné obrany S-400, které způsobily krizi ve vztazích mezi Tureckem a Spojenými státy, byly zahájeny v polovině července roku 2019. Washington požadoval, aby se Ankara vzdala dohody o nákupu ruských systémů a koupila americké systémy Patriot, přičemž současně pohrozil zpožděním nebo úplným zrušením dodávek nejnovějších bojových letounů F-35 do Turecka, jakož i uvalením sankcí v souladu s americkým zákonem CAATSA (zákon „O boji proti americkým protivníkům prostřednictvím sankcí“). Ankara zatím odmítla učinit ústupky a pokračuje v jednáních o dalších dodávkách systémů S-400. 

S-400 Triumf (kódu NATO SA-21 Growler), dříve známý jako S-300PMU-3, je nová generace protiletadlového zbraňového systému středního a velkého dosahu, vyvíjená ruskou firmou Almaz Antěj od 90. let jako vylepšení systému S-300. V ruské armádě je S-400 ve službě od roku 2007.

Je určen k likvidaci moderních i pokročilých prostředků vzdušného napadení jako jsou taktické a strategické bombardéry, taktické balistické střely a balistické rakety středního dosahu, nadzvukové vzdušné cíle, ale i letadla včasné výstrahy. Vysoký stupeň automatizace umožnil výrazně snížit obslužný personál.

S400_01
Foto: Ruský protivzdušný systém S-400 Triumf | Wikimedia Commons

S-400 je jediný systém, který je schopen selektivně pracovat až se čtyřmi různými typy raket, které mají rozdílnou startovací hmotnost a dálkový dosah, čímž dokáže vytvořit vrstvenou obranu. Jedná se o 40N6 extrémně dlouhého dosahu, 48N6 dlouhého dosahu a střelu 9M96 středního doletu. Každá ze střel má jiné schopnosti.

Počátky vývoje systému S-400 souvisely se šířením letadel typu „AWACS“, letadel pro elektronický boj a stíhaček, nesoucích řízené střely, kterými mohly zasahovat pozemní cíle ze vzdálenosti mimo dosah nepřátelské protivzdušné obrany. Problém ničení těchto letadel neřešila ani modernizace tehdejších protiletadlových raketových systémů S-200. O projektu vytvoření systému protivzdušné obrany s dosahem asi 400 kilometrů se začalo uvažovat již v roce 1988. Vývojem tohoto systému byla pověřena konstrukční kancelář Almaz, která jako první prototyp použila platformu S-300P.

S-400 Triumf je kompatibilní s existujícími raketami systémů S-300PMU1 a S-300PMU2. První start nové modifikované rakety 48N6E se uskutečnil 12. ledna 1999 na polygonu Kapustin Jar. Většina prací na testování samotného raketového systému byla dokončena v roce 2001 a do konce roku 2006 byly úspěšně ukončeny i zkoušky nové střely, určené k ničení balistických cílů.

Podle názorů západních analytiků je systém S-400 spolu se systémy 9K720 Iskander a protilodními komplexem třídy K300 Bastion jednou z klíčových opor ruské strategické obrany, známé jako A2/AD (zóna zákazu přístupu), která spočívá v tom, že se jednotky NATO nemohou pohybovat v oblastech chráněných těmito komplexy bez toho, aby v případě střetu nebyly v ohrožení.

Přidat na Seznam.cz
CENOVÉ BOMBY (251)

Komentáře

Czert

27. 04. 2021

Kaja
Kdyz se podivame co se z kosova stalo - lihen celoevropskeho problemu, at jde o mafii - pasovani, drog, zbrani, kradeze identit, ci vyvazemi islamsjeho terorismu, nevidim v tom pozitivum.
Srbove je drzeli na uzde.
Sam si opovez, proc pro interpol neni srbska mafie stejny pojem jako albanska ci kosovska.

Czert

27. 04. 2021

Robo
K tomu vrazdeni srbu a genocidam co delali, je problem v tom, ze stejne genocidy ve srovnatelnem rozsahu delali i jejich protivnici.
Tezko rict, kdo to zacal.
Ale bohuzel, v myslich verejnosti spatni sou jen srbove a ne vsichni, ci valka jako takova.

Czert

27. 04. 2021

Martin
Selhani puce v turecku je katastrofa. Protoze to znamena ze v turecku uz neni a nejspis ani nikdy nevznikne sila, ktera by zabranila furecku se opet stat plne islamskou zemi, s cilem zavest islam na celem svete. Nasilim, jaj jinak.
A to, ze sultan erogan se snazi vzkrisit osmanskou risi sou vic nez jasne.

karel3

12. 01. 2021

ROBO
Operace Pouštní bouře v číslech:
https://www.globalsecurity.org/military/ops/desert_storm-stats.htm

Martin23

08. 01. 2021

ROBO

1. Irák vyzbrojovaly, tedy financovaly nákup zbraní do Iráku, USA (a mnoho dlaších západních zemí). Přes překupníky šlo o nákup sovětské výzbroje.
https://www.washingtonpost.com/archive/politics/2002/12/30/us-had-key-role-in-iraq-buildup/133cec74-3816-4652-9bd8-7d118699d6f8/

2. Ztráty vojenské techniky
1991 - Spojenci přišli o 52 letadel a 23 vrtulníků. Irák přišel o 36 letadel, šest vrtulníků a 137 letadel uletělo do Íránu. Irák též ztratil 3700 tanků, 2400 obrněných transportérů, 2600 děl a 19 válečných lodí.
2003 - Irák údajně zničil na 190 spojeneckých tanků, přes 90 obrněných transportérů a sestřelil dva americké vrtulníky a tři letadla. Vojenští odborníci považují tyto údaje, zejména pokud se týkají obrněné techniky, za značně nadsazené. Spojenečtí vojáci zničili mnoho set iráckých tanků a obrněných transportérů a zabavili desítky iráckých letounů. Přesná čísla nebyla uvedena.

Vypálené střely a shozené bomby
1991 - Spojenci provedli na Irák asi 120 tisíc leteckých útoků a shodily 265 tisíc bomb. Irák vypálil 39 raket Scud na Izrael a další na Saúdskou Arábii (jedna raketa Scud zabila v únoru 1991 v Chubaru 27 Američanů).
2003 - Spojenci uskutečnili přes 40 tisíc leteckých útoků a shodili 27 tisíc bomb. Podle USA vypáleno na Irák též přes 800 střel s plochou dráhou letu. Irák vystřelil na Kuvajt 20 střel.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/archiv/jak-se-valcilo-v-zalivu-ted-a-tehdy.A030418_115501_zpravy_irak_kot

ROBO

07. 01. 2021

Omny
Místo lhaní by jste mohl uvést váš zdroj těch vylhanejch desítek sestřelů :joy:
Irácká Ruskem vyzbrojená armada byla jen formálním cvičným terčem pro US tecniku . Stejně jako sme to viděli nyní v Karabachu kde je ztrapnily Turecký drony .
V Srbsku jen NATO zabránilo mnohem horšímu běsnění Srb.armady a desetitisícovým nevinných obětí Kosovského civilního obyvatelstva . Jako to Srbové predvadli v Bosně .

karel3

06. 01. 2021

Omny
Rozpad Jugoslávie, posledního komunistického hlupákova v Evropě začal, když si Slovinci 23.prosince 1990 v referendu za účasti 93% voličů většinou 88% odhlasovali vznik samostatného Slovinska... 25.června 1991 vyhlásilo Chrovatsko a Slovinsko nezávislost....
Hned nato poslala Jugloslávská "lidová" armáda na Slovince tanky... Dokonce jsem tenkrát byl v Rakousku a na hraničních přechodech se Slovinskem ty poslední komunistické chudáky viděl. S Rakušáky jsme se na ně dívali jako na komunistické ZOO.
Další tvoje lhaní a fabulace nebudu komentovat. Ztráta času. Ta vaše bolševická parta je na odchodu. Zůstane jenom pár poštěkajících komunistických exotů, jako v každé zemi. Pro obveselení nás ostatních. :slight_smile:

Omny

06. 01. 2021

ROBO
mamlasi, bud po tichu, věcem vůbec nerozumíš. Irácká PVO sestřelila desítky letadel NATO plus Migy sestřelili asi 2-3 letadla, je to zdokumentováno, takže nelži.

Intervence US/NATO proti Srbsku bylo porušením mezinárodního práva bez mandátu OSN. Bylo to svinstvo a hlavní cíle bombardování byly civilní - mosty, nemocnice, infrastruktura atd. Ztráty srbské armády nebyly nikterak velké, spíše malé páč US letadla se strefovala hlavně do maket.....proto když válka po 2 měsících skončila, tak novináři co tam byli absolutně nevěřili svým očím, kolik těžké vojenské techniky srbská armáda stahovala....US onehdá podporovali představitele Kosova, kteří se podíleli na zločinu proti lidskosti, kteří vraždili srby a pak obchodovali s jejich orgány - Hasim Thaci.....cílem US bylo rozdělit Jugoslávii a to se jim povedlo. Jak by se líbilo vám mamlasům kdyby US bombardovalo Čechy, aby Morava mohla být samostatná...

karel3

06. 01. 2021

Martin23
"No a ještě jednu věc. Lidem, kteří to vidí tak, že buď pod USA nebo pod Ruskem říkám "přepínači". V podstatě jste lokajové, kteří vždy podtřebují být pod něčí kontrolou.
A nemá smysl se bavit o tom, že RF nemá kapacity a podle mne ani potřebu nás vracet do svého vlivu."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Říkej si co chceš. Mně jsou Rusové a jim podobní, odporní od chvíle, kdy jsem začal vnímat jejich svět. Narodil jsem se do sovětského, komunistického koncentračního tábora "ČSSR" - hlupákova.
30 let konečně žiji svobodně. Všechny technologie, které dnes používám vymyslela anglosaská civilizace. No.: 1
Takže pro mě neplatí jestli s Ruskem, nebo USA, ale už nikdy ruský a podobný hlupákov. Mimo jiné. Moji zemi, Československo nikdy žádní vojáci USA nepřepadli a 21 let neokupovali. A to ani nemluvím o vzniku Československa, zásobách uranu, ekonomickém úpadku 1948-1989 apod.

Jediný, kdo stále fňuká, naříká a viní USA, "Západ", že Rusko ztrácí vliv jsi tady ty. Line se to z většiny tvých příspěvků jako ruský odér:
"A lze obecně konstatovat, že všechny války a konflikty na Balkáně po roce 1990 byly spoluorganizovány západem s tím hlavním cílem - VYTLAČIT VLIV RUSKA Z REGIONU...."

"spoluorganizovány západem" ? - Původní Československo vzniklo jako demokracie západního typu.
Já tomu říkám přirozený vývoj fňukale. :slight_smile:

Martin23

06. 01. 2021

No a ještě jednu věc. Lidem, kteří to vidí tak, že buď pod USA nebo pod Ruskem říkám "přepínači". V podstatě jste lokajové, kteří vždy podtřebují být pod něčí kontrolou.
A nemá smysl se bavit o tom, že RF nemá kapacity a podle mne ani potřebu nás vracet do svého vlivu.

Martin23

06. 01. 2021

Kadliku, mne nemusíš přesvědčovat o své nulové sociální inteligenci.
Nikde jsem to nestavěl do pozice, že to bylo určeno mě. Napsal jsem "jen pro upřesnění", protože sám jsi nikoho konkrétně neoznačil (pouze obecně), ale tak nějak k tomu došlo, při vzájemné komunikaci.

karel3

06. 01. 2021

Martin23
"Jen pro upřesnění Kadliku. Ten příspěvek, u kterého snad všichni příčetní pochopili, že se pisatel spletl, jsem nepsal já. "
-----------------------------------------
Proč tady kňouráš Martínku? Ty tam někde čteš, že jsem tě pasoval na autora?
Podle stylu to psal Míra a od něho se dá čekat cokoliv.

"PS: Nevím, co jsou to "většinoví obyvatelé". Faktem je, že tyhle záležitosti se nikde neřešily referendem, které začalo být v západních demokraciích od určité doby tabu."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Já s referendem souhlasím.
Otázka pro referendum: "Přejete si, aby se ČR vrátila zpět do sféry vlivu Ruska?"

Ideální by bylo, když se po prohraném referendu všichni příznivci RF odstěhují ke svým, jako projev statečnosti a pevného, morálního charakteru.
I volby jsou určitý druh referenda. Jediné dvě strany, které mají v programu odchod z NATO a EU jsou komouši a okamurovci. V posledních volbách do parlamentu, získali dohromady asi 17%.
Což mi dává celkem slušný argument pro napsání věty:
"A lze obecně konstatovat, že většinoví obyvatelé šťastnějších zemí se snaží zbavit ruského vlivu co nejdříve a pokud možno mírovou cestou, což s Rusáky za krkem je někdy nemožné."

Když už tady opět píšeš ty své bolševické lži:
"A lze obecně konstatovat, že všechny války a konflikty na Balkáně po roce 1990 byly spoluorganizovány západem s tím hlavním cílem - VYTLAČIT VLIV RUSKA Z REGIONU...."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na bývalou Jugoslávii Sovětský svaz zas až tak moc velký vliv neměl. Jediná ruská přízeň Srbové, zahájili válku a rozpad Jugoslávie, když do Slovinska poslali tanky. Dobře si je z té doby pamatuji hned za hranicemi s Rakouskem. Slovincům se podařilo odejít ještě v míru, ale ostatní už bojovali a přidali i vyřizování starých účtů. Na dnešním Srbsku je ta přízeň a vliv RF pěkně vidět. Hlavně ekonomicky. :smile:

Když už jsi tady vzpomínal referendum.
Co myslíš, že by třeba Slovinci, Chorvaté a ostatní národy v bývalé Jugoslávii odpověděli v referendu na otázku, zda chtějí do sféry vlivu RF, nebo EU?
Já myslím, že odpověď vítězné skupiny a nejen na jihu Evropy, ale v celé bývalé "východní" Evropě dávno znáš. Jenom tady každý den pro vaši minoritu víříš ruský prach a zápach. :slight_smile:

Martin23

06. 01. 2021

Jen pro upřesnění Kadliku. Ten příspěvek, u kterého snad všichni příčetní pochopili, že se pisatel spletl, jsem nepsal já.
Nemám absolutně důvod s tebou diskutovat, když už zase meleš ty své rasové teorie a v hlavě se ti honí v hlavě Havlíčkové.
To nejsou témata, na které bych chtěl reagovat.
PS: Nevím, co jsou to "většinoví obyvatelé". Faktem je, že tyhle záležitosti se nikde neřešily referendem, které začalo být v západních demokraciích od určité doby tabu.

karel3

05. 01. 2021

karel3 ???
Vzpamatuj se Slovane a nepiš tady pod mým jménem.
Doufám, že to byla pouze chyba z rozčílení. :slight_smile:

"To co píšeš na obhajobu agrese NATO proti Srbsku jsou už dávno vyvracené lži. "
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kdo a jakými důkazy je vyvrátil ?

"Kdo chce vědět ví, kdo nechce vědět slepě věří tomu, co mu naservíruje prozápadní propaganda a papuškuje šířené lži."
-----------------------------------------------------
Bla, bla, bla, bla,..... Jedna paní u Kauflandu vyprávěla, že kdo chce vědět ví... :smile:

"Já jsem hrdý na to, že jsem Slovan, taky mám být proč!
A co ty, jsi hrdý na to, že jsi neonacista?"
---------------------------------------------------------------
Máš vůbec potuchy, co to slovo neonacista znamená ?

Buď si hrdý na co chceš. "Jejich soudružka" učitelka nám ve škole říkávala, že Rusko je matkou všech Slovanů a já už jako školák věděl, že to není moje parta. Hlavně ve chvílích, když jsem se díval na nebe a nademnou šla na přistání sovětská okupační letadla. Odporně zelená s obrovskými pěticípími rudými hvězdami na křídlech. Myslím si, že to tenkrát byly stroje An-12.
Pokud se cítíš být Rusem je to čistě tvoje věc.
Já se řídím zkušeností a celoživotním postojem Karla Havlíčka Borovského.
"Zkrátka s hrdostí národní řeknu: Já jsem Čech, ale nikdy: Já jsem Slovan."
K.H.Borovský po svém návratu z Ruska (1846)
Nakonec to potvrzují i dnešní genetici. Slovanské prapředky mělo jen asi 33 % obyvatel ČR. Daleko blíže máme geneticky k Němcům a Rakušanům. Tedy kromě tebe a pár dalších jedinců. :laughing:

karel3

05. 01. 2021

To co píšeš na obhajobu agrese NATO proti Srbsku jsou už dávno vyvracené lži.
Kdo chce vědět ví, kdo nechce vědět slepě věří tomu, co mu naservíruje prozápadní propaganda a papuškuje šířené lži.
Na vás s vymytými mozky je vidět, že USA se můžou dopustit jakékoliv agrese jen ji stačí nazvat mírovou misí, a vy prázdné makovice to budete obhajovat. Hnus!
Já jsem hrdý na to, že jsem Slovan, taky mám být proč!
A co ty, jsi hrdý na to, že jsi neonacista?

karel3

05. 01. 2021

Martin23
"A lze obecně konstatovat, že všechny války a konflikty na Balkáně po roce 1990 byly spoluorganizovány západem s tím hlavním cílem - VYTLAČIT VLIV RUSKA Z REGIONU...."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A lze obecně konstatovat, že většinoví obyvatelé šťastnějších zemí se snaží zbavit ruského vlivu co nejdříve a pokud možno mírovou cestou, což s Rusáky za krkem je někdy nemožné.

Z konce ruského vlivu se obyvatelé radují a vstupují do NATO, nebo spolupracují s NATO zcela svobodně a dobrovolně. Což se o historickém příchodu ruského vlivu v žádném pžípadě říci nedá.

Každý den můžeme vidět, že ani všudypřítomní Rusomilové by nikdy nevyměnili pohodlný život například v EU pod ochranou NATO za Rusko, nebo jinou zemi s ruským vlivem na chod této země. O ruskou mentalitu a ruský životní styl prostě není zájem a to ani u inteligentní části samotných Rusů, emigrujících hlavně do GB, USA, Německa, Izraele apod. :smile:

Martin23

05. 01. 2021

A lze obecně konstatovat, že všechny války a konflikty na Balkáně po roce 1990 byly spoluorganizovány západem s tím hlavním cílem - VYTLAČIT VLIV RUSKA Z REGIONU.
To snad už po těch 30 letech je vidět i z map, že plánem západu bylo posunout hranice NATO X RF o stovky kilometrů na východ, a že se realizace plánu až na dvě výjmky povedla.

Martin23

05. 01. 2021

ROBO těžko s tebou diskutovat, když odmítáš, že k sestřelení čehokoliv je nejdůležitější to, čím sestřeluješ, než jiné aspekty, které tuto skutečnost také ovlivňují. Podle mne právě technologie a dovednosti PVO jsou v tomto ohledu naprosto rozhodující.
A asi nemá význam se chytat nesmyslů jako je ta ​"mnohem vyspělejší Irácká technika" nebo "tisíce misí F 117".

Přitom já nijak srbskou PVO neglorifikoval. Pouze jsem uvedl, že nelze sestřelit letadlo, které PVO nevidí. Ani Srbové ani Iráčané neměli PVO, která mohla nějak zásadně odolávat ohromné kvalitativní i kvantitativní přesile. To, co předvedli Srbové bylo významně o jejich šikonosti a halvně jim to dovoloval terén. Ono nepozorovaně přesouvat PVO prostředky v poušti je skoro nereálné.

karel3

05. 01. 2021

Míra
"Ve čtvrtek 24.března by si celý svět měl připomenout a znova odsoudit organizaci NATO za její zločiny z roku 1999, kdy začala na základě výmyslů až lží, bez povolení Radou bezpečnosti OSN, 78 dnů bombardování, ve dne v noci, posledních zbytků Jugoslávie, tak zvané „malé Jugoslávie“ (Srbsko + Černá Hora), kvůli údajné, zcela neprokázané, genocidě kosovských Albánců."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ty a tobě podobní jste "celý svět" ?
"znova odsoudit" ? Jaké "znova"? Co to je je za blábol?
Pokud se pamatuji celý svět ještě nic takového neudělal.

"Operace Spojenecká síla (Operation Allied Force) měla za cíl zastavení násilí a represí proti kosovským Albáncům, umožnění dodávek humanitární pomoci a vyřešení statusu Kosova na základě dohod z Rambouillet a zastavit opakované porušování příměří ze strany Srbska a napadání mezinárodních mírových sil NATO IFOR a SFOR."

Staň se prvním zdejším statečným Slovanem a na protest se třeba odstěhuj z členské země NATO. :smile:

ROBO

04. 01. 2021

Míra
Intervence NATO v Srbsku nebyla ani tak kvůli probíhající genocidě v Kosovu , ale spíše proto aby se jí předešlo .
Proto se neopakovala Bosna , kde byla genocida dostatečně zdokumentována a nevyvratitelně prokázána .
Tím bylo zachráněno desetitisíce nevinných civilních obětí , které by Srbové opět bezhlavě masakrovali.

Míra

04. 01. 2021

Zločin, který nelze promlčet - NATO agrese proti Srbsku (Rajko Doleček)

Ve čtvrtek 24.března by si celý svět měl připomenout a znova odsoudit organizaci NATO za její zločiny z roku 1999, kdy začala na základě výmyslů až lží, bez povolení Radou bezpečnosti OSN, 78 dnů bombardování, ve dne v noci, posledních zbytků Jugoslávie, tak zvané „malé Jugoslávie“ (Srbsko + Černá Hora), kvůli údajné, zcela neprokázané, genocidě kosovských Albánců.

Le plus gros bobard de la fin du XXe siècle https://www.monde-diplomatique.fr/2019/04/HALIMI/59723

"Der Staat Jugoslawien stand dem strategischen Entwurf der USA im Wege" https://www.heise.de/tp/features/Der-Staat-Jugoslawien-stand-dem-strategischen-Entwurf-der-USA-im-Wege-3378506.html

ROBO

04. 01. 2021

Martin23
Jenom prosusskej prolhanej trolovskej blb jako ty může tvrdit že při sestřelu letounu 4.gen - F-117 sehrála významnější roli technika PVO .
To že tomu tomu tak nebylo , dokázaly tisíce bezchybných misí tohoto stroje . Ani mnohem vyspělejší Irácká technike se o mnoho let později absolutně vůbec nechytala , tak nelži a netroluj. Američanům stačilo pouze upravit logistiku misí .
Proti dnešnín strojům 5.gen je PVO prakticky kachna na odstřel

Martin23

04. 01. 2021

Konstatovat, že někdo sestřelil letadlo znalostí časů přeletů a letových koridorů a že technika hrála absolutně sekundární roli může jen blb.
Výše uvedené skutečnosti samozřejmě mohou usnadnit takový sestřel, ale právě technika hraje roli zásadní.
Příčetný člověk chápe, že stačí doslova pár sekund a letadlo je o stovky metrů a kilometry jinde, také letový koridor není letová "cesta" široká několik metrů, ale několik kilometrů.
Zkrátka ta PVO musí cíl vidět a musí ho být schopná sestřelit.
A to se stalo. Ale já tuhle epizodku nijak nepřeceňuji. Srbská PVO ani náznakem nedosahuje těch kvalit, které si vytváří Rusové na svém území.


A pokud platí, že"Srbové monitorovali z bezpečných vzdáleností základny NATO v Itálii . Samozřejmě i základnu v Avianu odkud startovali F-117 . Tudíž měli poměrně podrobný přehled o aktivitě těchto strojů", tak je vše jasné.

ROBO

03. 01. 2021

Martin23
"Takže šlo o lehkovážnost USA nebo o náhodu ze strany Srbska?"
----------------------------------------------------------------------
Samozřejmě obojí . Americká lehkovážnost vedla ke štastnému sestřelu F-117 jednotkou plukovníka Zoltana Daniho

Ten sám uvedl . Cituji :
Dani vytýká pilotům NATO přehnané sebevědomí. "Američané si mysleli, že nás rozdrtí bez odporu. Občas se chovali jako amatéři,"
Jak vidíte sami srbové svádí sestřel na Americkou , podle mne nepochopitelnou , hloupost přehnanou sebejistotu . Nikde Srbové nedávají hlavní a rohodující podíl na sestřelu technice .

1)
Srbové monitorovali z bezpečných vzdáleností základny NATO v Itálii . Samozřejmě i základnu v Avianu odkud startovali F-117 . Tudíž měli poměrně podrobný přehled o aktivitě těchto strojů
2)
Navíc Američané nepochopitelně létali v pravidelných časech
3)
Američané létali opět nepochopitelně v pravidelných koridorech
4)
Američené vč. F-117 létali zbytečně v nízkých letových hladinách -výše nemohli být ohroženi
5)
A poslední hřebíčkem do rakve F-117 bylo předčesné otevření pumovnice a tím vystopení z režimu stealh .

Pouze tento sled hlouposí - podle plk. Dina amatérismu - vedl ke ztátě F-177 . Technika zde hrála absolutně sekundární roli .


Co se týče vašich obětí . Úder na Jugoslávii zastavil genocidu v Kosovu . Po Srbské genocidě v Bosně je zcela zřejmé že NATO zvolilo pouze menší zlo v Evropě . Cca 1500 všech obětí Srbska bylo jen menší zlo než genocica kterou Srbsko právě rouzpoutávalo . Jenom bosenské Srebrenici Srbové vyvraždily min. 7000 Bozenských mužů a chlapců (od 12 let) . A Srebrnice byl jen nepatrný kamínek v mozaice Srbských zvěrstev .

A když na vás tak srdceryvně působí stovky oběti Srbů. Co říkáte na minimálně desetitisíce až statisíce obětí Syských žen dětí a starců v Sýrii , kteří jsou barbarsky vražděni Ruskem ? . Ale to proruský troly nechává v klidu co ? I zde jsou cíleně vražděni hlaně a primárně civilisté .

karel3

03. 01. 2021

Stealth Shootout: In 1999, a U.S. Air Force F-117 Was Shot Down. Here's How it Went Down.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
https://nationalinterest.org/blog/buzz/stealth-shootout-1999-us-air-force-f-117-was-shot-down-heres-how-it-went-down-37762

Martin23

03. 01. 2021

ROBO

Takže šlo o lehkovážnost USA nebo o náhodu ze strany Srbska?
Pokud byla F 117 pro srbskou PVO neviditelná, jak mohli vědět v jakém koridoru a kdy létá?

Obzvláště, když srbská PVO byla neustále v pohybu a byla zapínána maximálně na několik desítek minut, aby sama nebyla zaměřena a takto fungovala cca 70 dní?


Pro mne je v tomto smyslu naprosto zásadní, že spojenecké útoky měly na triku víc civilních obětí než těch vojenských. Že ze strany spojenců šlo o záměr bombardovat civilní cíle.

Martin23

03. 01. 2021

Monthy
O žádnou kulišárnu nejde, jinak by nikdy už žádné zbraně neprodali.
Jediné, s čím zákazník ruské zbraně kupuje, je fakt, že jde vždy o ořezanou verzi.
A taky bych si tipnul, že to je již signál, že zavádí S 500.

Josef

03. 01. 2021

6

ROBO

03. 01. 2021

Butcher
Té hlopé lži o sestřelení F-117 , krom zarytých proruských trolů , nevěří absolutně nikdo . Sami Srbové přiznali že to byla pouhá náhoda a proto se nikdy při dalších mnoha tisících misí tohoto stroje neopakovala . Jedinou zásluhu na ztrátě F-117 měla na svědomí Americká lehkovážnost a hloupá přehnaná sebejistota . Létatat pravidelně ve stejných koridorech ve stejný čas a navíc s otevřenou pumovnicí si o sestřel přímo koledoval . To se dalo sundat i kamenem .

To že se USA za incident nad Hormuzským průlivem neomluvily je samozřejmě pěkná lumpárna . Ale mnohem větší svinstvo je Ruské ubohé lhaní a nepřiznání prokázaného sestřelu Airbusu nad Ukrajinou .

Butcher

03. 01. 2021

Je zvláštní jak se tady každý i Vy pasuje na odborníka na PVO, já byl velitelem RL v systému PVO a něco o tom vím.... Ty zbraně rozhodně nejsou zase tak špatné, viz sestřel F 117 nad Jugoslávií s detekcí archaickým ruským RL v decimetrovém pásmu. A jinak je mi z Vás zle, v té disciplíně vynikají i Američané, nebo snad Airbus nad Hormůzským průlivem sestřelili Rusové? Ještě si pamatuji na fotografie mrtvých dětí které tehdy plavaly po hladině . Amíci za to DODNES! neomluvili a to byl křižník Vincenes ve výsostných vodách Íránu kde opravdu neměl co pohledávat....

Cateye

02. 01. 2021

Omny nelže, ROBO. Když před rokem zaútočily drony na rafinerii v Saudské Arábii, přiletěly z úplně opačného směru, než na který byl systém Patriot namířený, a naplno tak odhalily jeho nějvětší slabinu.
A že si to Američané uvědomují, dokazuje jejich urychlený vývoj nové varianty přehledového radiolokátoru, který má dvě menší jednotky pro zadní polosféru. Nicméně pořád jde o polovičaté řešení, protože odpalovací jednotky jsou řešeny podobně archaicky...

Monthy

02. 01. 2021

už vidím jak Rusko prodalo Turecku suprové protiletadlové střely bez nějaké schované kulišárny.

Martin23

02. 01. 2021

Ivo Vermousek
S 400 se spolupodílel na obraně sysrského území jen jednou - při US raketovém útoku Tomahawky, kterým procházela doba použitelnosti a Trump si při něm plnil domácí úkoly a Rusové o něm byli informováni.
'Byl to takový test, kdy každá ze stran přišla s jinými výsledky, které si vzájemně dále nerozporovaly.
Podle mne se USA přesvědčily o vysoké efektivitě ruské PVO.
Blíže to rozebírat by bylo na dlouho.

Faktem je, že NIKDY JINDY nebyla ruská PVO v Sýrii použita (když nepočítám ojedinělé útoky dronů ze strany teroristů, což je rutinní práce ostrahy základny v Hmímím.

2. Mezi Izraelem a RF je v otázce Sýrie vše dávno domluvené. I proto platí uvedené v prvním bodu. Žádná ruská PVO proti Izraeli nezasahuje.
Izrael omezeně útočí na nevýzmanmné cíle bez vážnějších důsledků.

Není ani jisté, zda Rusy dodané S 300 byly operačně nasazeny. Faktem ovšem je, že izraelské útoky jsou činěny ze vzdáleností mimo dosah raket S 300.
Což je pro mnohé asi překvapením, jeden ze smyslů PVO, když si protivník netroufne vletět na )zemí, které PVO kontroluje.

Je hloupé považovat za vítězství nad PVO skutečnost, že útočím mimo jeho dosah. To je naopak nepochybně smysl PVO a zásadně to ovlivňuje efektivitu útoku.

Takže to je asi vše k PVO v Sýrii.

Martin23

02. 01. 2021

K článku bych ještě dodal, že každému příčetnému člověku je jasné, proč Turecko S 400 pořizuje
Pořízení těchto systému naprosto jasně souvisí s neúspěšným pokusem USA vyvolat v Turecku puč.

Jedinou novou informací je, že měla být zřízena nějaká společná pracovní komise. Bohužel bez jakýchkoliv blížších informací. Takže se na to nedá ani nijak reagovat.

Martin23

02. 01. 2021

K článku:
PVO S 400 (a další) spolu s Bastiony jsou spíše prostředky taktické obrany a Iskandery spíše taktické útočné prostředky.
Strategické zbraňové systémy jsou mezikontinentální rakety, ponorky, dálkové bombardéry ....

K diskuzi:
1. V Sýrii naprosto a nepochybně rmoderní ruské prostředky PVO dominovaly - odobně jako Kalibry. Proto je o ně takový zájem.
I z toho důvodu po vyhlášení bezletové zóny nad Sýrií si nikdo nedovolil tuto zónu narušit.
Jedinou výjimkou, kdy se ruská PVO zapojila do akce byl US raketový útok Tomahawky, kdy šlo zcela nepochybně obrovský úspěch ruské PVO.
Nebudu to rozebírat, ale US verze, že všech jejich 105 raket dopadlo na cíl, byla až úsměvně stupidní lež.

2. Problém většiny diskutérů je v tom, že nejsou schopni pochopit následující.
RF a Izrael jsou spolu domluveni. Proto kočkování na jižní hranici probíhá v trochu jiném režimu, kdy si bezvýznamnými útoky na iránské bojůvky z bezpečné vzdálenosti plní Izrael domácí úkoly, aniž by způsobil Sýrii nějaké vážnější škody.
Z toho vyplývá, že "syrské" S 300 nebyly vůbec nasazeny, na tož aby tam byly nasazeny prostředky ruské PVO.
Jinak je na jižní hranici klid.

Dále bych chtěl vysvětlit další omyl.
Žádná PVO není nepřekonatelná.
Faktem ovšem je, že ruská vícevrstvá PVO - jejíž neoddělitelnou součástí je i letectvo, je způsobilá každému útočníkovi způsobit zdrcující ztráty.
A skutečně špičková PVO se pozná podle toho, že protivník nemá odvahu na ni zaútočit.

Ruská PVO v Sýrii potvrdila, že jde o naprostou světovou špičku a to jak z hlediska kvality jednotlivých porstředků, tak zejména z hlediska vícevrstvé organizace.

Popírat to je trapné.

ROBO

02. 01. 2021

Omny
Kdybys zase trolovsky nelhal .
Kde jako nedávno PAC několikrát selhal ¿
A nevydávej laskavě Ruskej šunt za prémiovou kvalitu , to tady nikdo rozumnej beztak nežere .

Omny

02. 01. 2021

USA by se už mělo smířit s tím že ty jejich neschopné PAC, které nejsou schopné prakticky nic zasáhnout, což se projevilo nedávno hned několikrát, prostě Turecko nechtělo a zvolilo prémiovou kvalitu a to ještě za nižší cenu.
Pro mamlase - celá ta šaškárna jenom proto, aby se Turecko vyhnulo větším sankcím a aby se třeba mohlo ještě dostat k F-35. Hraje to na obě strany.

karel3

02. 01. 2021

Děkuji autorovi ing. Novotnému za smazání mého komentáře.
Na komunistické manýry vymazat ze světa jiný názor než je ten jediný správný jsem zvyklý.
Nic to samozřejmě nemění na mém názoru, že pod titulkem: "Turecko a Spojené státy zřídí pracovní skupinu k systémům S-400", bych spíše očekával něco o tématech pracovní skupiny, co vlastně bude řešit, protože historie S-400 to asi nebude.
Co jsem tímto svým názorem porušil netuším.
Takhle se k tomu Rakousku nikdy ani nepřiblížíme. Němci a Amíci také snesou při výměně názorů mnohem více otevřenosti než zdejší kotlina. :slight_smile:

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací