EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Wacht am Rhein - poslední německá ofenzíva

 16. 12. 2013      kategorie: Vojenská historie      0 bez komentáře

Brzy ráno dne 16. prosince 1944 začala poslední velká německá ofenzíva s krycím názvem Wacht am Rhein (Stráž na Rýnu). Jejím hlavním cílem bylo dobytí belgického přístavu Antverpy.

Ofenzíva probíhala přes zdánlivě nepropustné ardenské lesy (kterými Němci již jednou úspěšně prošli o 4 roky dříve v rámci tehdejší západní kampaně).

Spočátku byla operace úspěšná, jelikož díky naprostému utajení veškerých příprav na operaci byli Američané dokonale zaskočeni. Nicméně se Američané poměrně brzy vzpamatovali a každým dnem kladli tužší  a organizovanější odpor. Také fakt, že se nepodařilo dobýt žádný spojenecký sklad paliva, se kterým se v rámci operace počítalo, přispěl k závěrečné katastrofě celé operace.

Psali jsme: Unikátní fotky z války..

V celé operaci se vyznamenali američtí výsadkáři ze 101. výsadkové divize, kteří několik dnů úspěšně bránili město Bastogne se svojí strategicky významnou křižovatkou.

Celá operace, na které se německá armáda (včetně jednotek WAFFEN-SS) zcela vyčerpala, skončila 25. ledna 1945.

 

Psali jsme: Unikátní nález německé druhoválečné pušky StG 44 po více jak 74 letech


Video: Ardenská ofenzíva / YouTube

 Autor: Michal Pivoňka

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací