EXCALIBUR
CZUB
CZUB

101. výsadková divize a příběh jedné silné fotky

 07. 02. 2019      kategorie: Události      25 komentářů

Když byli vojáci americké 101. výsadkové divize na průzkumu v Afghánistánu spolu se členy afghánské armády, došlo najednou k výbuchu nástražného zařízení (IED - Improvised explosive device). První nálož explodovala několik metrů od Spc. Jacoba Moora. Exploze zasáhla jednoho z členů afghánské armády. Když se ho ostatní snažili zachránit, explodovala druhá nálož. 

obr_01
Foto: Přesun zraněného do Medevacu  (Medical evacuation) 

Spc. Jacobu Moorovi bylo jen 18 let, když vstoupil do armády. Když mu bylo 20, absolvoval svou první misi v Iráku, kde viděl pravou hrůzu války. Šrapnel z druhého IED mu zasáhl obličej a tlaková vlna ho odhodila několik metrů.
"Vzpomínám si, že všude byl prach. V uších mi pískalo. Neslyšel jsem. Otočil jsem se na břicho, postavil jsem se a začal křičet."

Psali jsme: Tajemný vlak ve Walbrzychu

Když se prach usadil, uvědomil si, že jeho přítel a mentor Sgt. Sean Flannery byl výbuchem zasažen. Moore dále pokračuje: "Viděl jsem kráter (z výbuchu IED) a Flanneryho ruce," řekl Moore. "Byl v kráteru a ležel na zádech. Snažil jsem se zjistit, zda je při vědomí. Měl otevřené oči, rozhlížel se, ale neodpovídal.”

obr_02
Foto: Záchranáři bojují o život svého kamaráda

Adam Broel, nejlepší přítel Spc. Moora, byl zasahující zdravotník v Medevacu. Fotograf Jerome Starkey byl v záchranném vrtulníku UH-60 Blackhawk spolu s Broelem, který zachytil všechny zde zveřejněné snímky.

Psali jsme: Změna je Fenix Protector: Fenix Protector je Alp Army

Když se záchranný vrtulník blížil k prvnímu zraněnému, Broel byl svědkem druhého výbuchu. Při tomto výbuchu byl nejblíže k náloži právě Sgt. Flannery. Právě on absorboval největší část výbuchu a tím patrně zachránil život dalším svým pěti spolubojovníkům. Broel řekl, že je to srovnatelné, jako kdyby zalehl granát. 

obr_03
Foto: Zdravotník Adam Broel

Dohromady bylo naloženo do vrtulníku šest zraněných vojáků a následně přepraveno na základnu.

Sgt. Flannery, kterého ostatní přezdívali jako “velký bratr”, zemřel během transportu na základnu. Celou dobu ho držel za ruku jeho parťák Spc. Moore. Toto je onen příběh jedné silné fotky.

obr_04
Foto: Spc. Moore drží za ruku svého kamaráda Sgt. Flanneryho

Jak jsem již psal, všechny tyto snímky pocházejí od britského válečného fotografa Jeroma Starkeyho, jenž byl přiřazen k Medevac týmu armády USA. To, co se během letu na základnu odehrávalo v mysli vojáků, si asi nikdo z nás nedokáže vůbec představit. Výše zachycený výraz specialisty Jacoba Moora ze 101. výsadkové divize však lecos vypovídá...

obr_05
Foto: Vyčerpaní záchranáři po přistání na základně

 

101. výsadková divize – "Screaming Eagles" („Křičící orlové“), je americká vojenská modulární pěší divize Armády Spojených států cvičená pro letecké útočné mise (operace) skládající se z 501., 502. a 506. pěšího pluku. Je bojově nejvytíženější jednotkou americké armády.

Během 2. světové války proslula akcemi během bitvy o Normandii a bitvy v Ardenách (viz Obléhání Bastogne). Během Vietnamské války byla 101. výsadková divize změněna na mobilní leteckou divizi, později leteckou útočnou divizi. Z historických důvodů se udržela identifikační karta „Airborne“, přesto že už neprovádí výsadkové operace na divizní úrovni. Mnoho moderních členů ze 101. absolvovalo U.S. vojenskou leteckou útočnou školu (U.S. Army Air Assault School) a nosí útočný letecký odznak (Air Assault Badge), ale není to podmínkou pro zařazení do divize. Velitelství divize je v Fort Campbell v Kentucky a slouží v Iráku a Afghánistánu. Je to jediná U.S. vojenská divize se dvěma leteckými brigádami. Je to jedna z nejvíce vyznamenávaných divizí americké armády.

Jednotka byla aktivní v letech 10. září 1921 – 15. srpna 1942, 1942 – 30. listopadu 1945, 1948 – 1950 a 1954 – současnost.

CENOVÉ BOMBY (1312)

Komentáře

BNP

11. 02. 2019

Márty a tvým kulema obdařeným kamarádům prozradím ještě jedno tajemství: Mezitím, co si tady hrajete na blbce a v Afghánistánu na slepou bábu s Talibánem, tak vám zezadu a bez kontroly do Evropy nasouvají po statisících právě ty vaše sparing-partnery, co na ty citlivé chlapce s koulema nastražují ty fugasy a my to celý máme platit a trpět to, takže s vámi i s vašimi šéfy máme čím dál míň trpělivosti a pokud to tak půjde dál, začneme vás i ty vaše vševědoucí politiky do těch kulí kopat, to si piš...

BNP

11. 02. 2019

Márty, tak znova: oprosti se od emocí a té sionistické anglosasské ýbermešácké geobelsovštiny a uveď nějaký fakt... Odkaz na google je pro bioroboty, důvěřivé blbečky tvého ražení, co nepřemýšlí a nechají si vše namlouvat od politiků, presstitutek, kterým bezmezně věří a taky tomu elektronickému "Oráculu co nelže", o kterém mají stejné naivní mínění. Prozradím ti jedno velké tajemství-google není žádný Pán Bůh, je to jen zas výplod lidské mysli, konkrétních osob a ty mají své konkrétní zájmy a proto taky v něm obsažené "pravdy" těm zájmům odpovídají...
A pokud nechceš umřít blbej, studuj a uč se, nejlíp od těch, co jim tak naivně a bezmezně věříš a začni hned od jednoho z dnes žijících darebáků, už pomalu klasika té sio-anglosasské geobelsovštiny a manžela nechvalně proslulé býv. poradkyně us.presidenta pro otázky nár. bezpečnosti "fuckingující" Viktorie Nuland, u Roberta Kagana a to nejprve knihou "Nebezpečný národ"o zahr.politice USA a pak si přečti ještě další jeho dílo s českým názvem "Labyrint síly a ráj slabosti:Amerika, Evropa a nový světový řád"...obojí je v češtině, tak snad tomu porozumíš, ale pokud máš v palici to prázdno, které předvádíš, tak budeš muset přibrat i jiné čtivo, aby to to dalo souvislosti a pokud to pochopíš, tak tě z toho opravdu bude bolet hlava...

Marty

10. 02. 2019

BNP: Hele ty jednokulkovej mozku. Padaj z Tebe teda vyplody, ze se tady za bricho popadame. Nevim, kdo Ti tak vymyl mozek, ale zamysli se nad tim co si napsal. :D A muzes byt v klidu, jedina emoce, kterou ve me Tvoje prispevky zanechavaji je veseli a zaroven trochu litost. Je videt, ze jsi dany clanek a muj prispevek vubec nepochopil. Ale jak sem jiz napsal, na svuj nazor mas narok, zijes ve svobodnem svete a to i diky tem tvym bezkulkacum. :D Ale na to, aby jsi mohl v takovem svete zit je potreba i prave takovych lidi, kterymi ty tak pohrdas a kteri dokazi obetovat neco ze sve svobody, pohodli pro druhe. Neznam jedineho vojaka, ktery by delal svoji praci jen proto, aby pripravoval o zivot druhe. Bohuzel to ale k jejich praci take patri a ver ze je to svym zpusobem bremeno, ktery si na sebe kazdy kdo se tak rozhodne uvali sam a spolecnost ve ktere zijeme spoleha na to, ze kdyz bude potreba, tak si svoji "spinavou" praci odvedou. Ale chapu Te, v dnesni pseudohumanisticke spolecnosti si do vojaku, armady apod.kazdy kopne. Od klavesnice a monitoru vypada svet bez valek, nasili, tak pohodlne a jednoduse. Ale v realu to tak nefunguje, lidstvo uz je takove. A ohledne "vpadu" do AFG si prosim zjisti, kde byli oni saudove vycviceni a kam se vedli prvni udery. ;) Kdyz uz tady tak poeticky zaris, nebudes asi zas tak marny a google Ti urcite poradi. Docela by me zajimalo jaky jsi rocnik s temito nazory.

BNP

10. 02. 2019

Márty, chtělo by se to oprostit od těch emocí a hloupé anglosassko -sionistické geobelsovštiny a napsat mi ty důvody vtržení do Afghánistánu a neposílat mě hloupé rady, "abych si to zjistil". (vím o tom dost a kdysi jsem v Afghánistánu byl, ale ne s flintou a to v době kdy tys ještě asi nebyl ani na světě). Namísto těch nesouvyslých vět bez jediného faktu, plných nasranosti bych spíš čekal argument, alespoň jediný...Vše je evidentně jinak, než to chápeš ty. A když jsme u těch vašich koulí, tak Hilterovi v dětství jedno varle nesestoupilo do šourku, čili to byl "jednokulčák" a co rotyky nadělal a kolik těch tvých hrdinů s koulema, ale bez mozku to stálo životy. Konec konců zrovna těchto dnech 76. výročí stalingradského kotle si na to ještě pár zbylých vzpomíná a doslova se slzami v očích...Takže se jdi s těmi svými koulemi vycpat a začni už konečně a nejen ty, používat mozek, ať vás zas nepošle nějakej jednokulčák, nebo nějaká bezpohlavní entita, co nebyl ani na vojně, někam do zimy, nebo do pralesa nechat žrát pijavicemi kvůli těm pijavicím z židobank z Wall Streetu, blbí jste na to dost...A až vyrazíš na procházku po nedělním obědě, tak se dívej kolem sebe a nejen tam u vás na vsi, ale všude, kam přijdeš i v té nejmenší české a moravské vísce je pomníček se jmény těch, co za bezkulčáky píchali bajonetama do břicha stejný trouby, jako jsi ty, kteří k tomu neměli žádný důvod a ani se navzájem neznali a to proto, že právě koule jako orgán nadužívali a proto se jim odkrvoval mozek, který v těch okamžicíc potřebovali zapojit víc. A někteří velmi mladí kvůli nim a své blbosti demokraticky volit válkychtivou věrchušku doslova chcípli aniž si štrejchli a tak jim ty tvoje koule byly úplně na hovno...Je velice hloupé a dětinské spoléhat na politiky a věřit jim, měl bys svůj postoj k nim přehodnotit, jinak o ty svý koule přijdeš i ty, a nejen o ně...

Marty

09. 02. 2019

BNP: Ten článek je o lidech, kteří mají koule na sebe vzít kus odpovědnosti za život chlapa po právé a levé ruce, dokáží něco obětovat pro vyšší cíle (je jedno jestli dobré, nebo špatné, to není na nich). Dělají jednu z nejhorších a nejtěžších prací na světě - fakt to nesnese srovnání s horníkem, nebo řidičem kamionu, možná s hasičem, záchranářem, ale po nich většinou nikdo nestřílí. Zatímco ty tady slintáš nad svým černobílým, subjektivním a dle Tvého "správným" názorem. A to jestli se stáhnem, nebo nestáhnem z AFG není věc vojáků, ale politiků. Voják plní rozkazy velení, velení plní příkazy vlády, kterou si demokraticky a většinově zvolily občané ČR. Jinak si myslím, že Amíci jsou ve světě jistě populárnější než Rusové...:D Ale co, ty přeci nemusíš nikoho poslouchat a za naši zemi a vládu by si umírat nešel, ale když se můžu někde vyblejt, tak to udělám, ideálně na diskuzi na webu - a vo tom to je...!!! "ale na rozdíl od tebe nejsem idiot" - podle toho co si napsal bych si tím hele nebyl...:D Jinak když nevíš, proč po 11.Září amíci uděřili na AFG, i když teroristé nebyly AFG, ale Saudové, tak si o tom něco zjistit. Třeba pak nebudeš psát takový bludy. Jenom Ti poradím, kvůli nerostnému bohatsví to určitě nebylo.;) Ale na svůj názor máš právo, to Ti nikdo nebere a idiotem Tě taky nazývat nebudu, to bych klesl na Tvou úrověň. :)

BNP

09. 02. 2019

Danny, kdyby ten hodnej Američan tahal tam doma u nich v USA za kozy tu svojí Daisy, nebo teď po módním si hrál se šulinem svého přítele, tak by nějací Afghánští kozomrdi neměli důvod strkat mu pod prdel fugasy...No a teď mi řekněte, když to všechno máte na rozdíl ode mě tak všechno správně srovnaný v hlavě, proč naši soudruzi spojenci z USA a okolí udeřili vší silou právě proti Afghánistánu, když ty dva mrakodrapy v NY jim shodila parta vetšinou ze Saudské Arábie, což dokládá nevídaně pečlivě prováděné vyšetřování, při kterém byl dokonce v troskách nalezen pas velitele té až neskutečně nadané a všemi mastmi mazan teror-gruppy, nějakého Atty. Proč nezaútočili na Saudskou Arábii, ale právě na Afghánistán, přestože s tou taškařicí 9/11 neměl žádný Afghánec, ani Tálibánec nic společného?
PS:dobrá zpráva: Ministr války Metnar dnes prohlásil, že pokud USA stáhne vojska z Afghánistánu, učiníme tak taky...(už jsem si myslel, že si to vítězství nad tálibánem a světovým terorismem ti naši ješiti v čele s Moše Zemanem nenechají vzít, ale proboho živého, kdo teď nám o tu Prahu v tom Kábulu bude bojovat, jak prohlašoval Zeman, vrchní velitel)...to mi taky vysvětlete.

bombero

09. 02. 2019

BNP- když někdo dobrý umře,všechny okolo to trápí,bolí je to,ale ten mrtvý o tom neví. A stejný je to i s idioty
Pro blbce každý blbcem
Všichni okolo jsou blázni,jen já jsem letadlo
Tož asi tak "ty jediný nejchytřejší a nejspravedlivější na celém světě"

BNP

08. 02. 2019

Pro blbé a Buergela a bombera opakuji: "Jsem možná ten "vulgární chudák", ale na rozdíl od tebe nejsem idiot !!!"

Danny

08. 02. 2019

Viděl jsem umírat mnoho mladých lidí kvůli politickým rozhodnutím. Ve válce je to peklo na zemi, což vždy odnesou obyčejní lidé a né politici. Ta hrůza války se nedá vypovědět. Ani nevíme jakou svobodu i bezpečbost máme v ČR, ikdyž je to také už relativní. Takové hrůzy si člověk pak nese celý živost.

bombero

08. 02. 2019

BNP- chtělo by to asi změnit doktora,nebo toho stávajícího upozornit,že předepsané léky nezabírají

BNP

08. 02. 2019

Odine, ty šuline, zatím co ty se dojímáš nad srdcervoucími osudy hloupých amerických pohůnků sionistické finanční mafie, tak z tvé domoviny udělali tebou volení politici kolonii dílem právě té sio-mafie a dílem německých ýbermenšů a teď ti do ni pomalu a potichoučku nasunují "nové sousedy", kteří zatímco "řešíš geopolitiku"v pevné a nerozborné jednotě s gen. v.v. Pavlem a se spojenci z NATO, ti budou prznit děti a urážet tvojí starou a ty na ně musíš dělat a budeš platit vyšší daně s vidinou, že oni za dělání zla tobě a tvým blízkým berou víc, než má tvoje matka s fotrem dohromady na důchodě...
Jsem možná ten "vůlgární chudák", ale na rozdíl od tebe nejsem idiot !!!

Odin

08. 02. 2019

Nevážený pane BNP, Vaší zoufalou odpovědí na mojí kritiku, jste se naprosto odkopal, Vy opravdu nejste nic jiného, něž pomatený vulgární chudák.... A s prominutím, ty Vaše exkurze do globální politiky a s ní spojených konfliktů, prosím řešte ve Vaší oblíbené herně s kumpány co Vám budou opilecky kývat!

BNP

07. 02. 2019

Odine, ty troubo, ten článek je o lidech, jako ty, co si nevidí ani na špičku svýlo odina, kteří nedrží náboženské a politické fanatiky v dostatečné vzdálenosti od svých domovů, nýbrž bouráním jejich z bláta uplácaných pastoušek a zabíjením jejich příbuzných je vyrábějí a pak vyhánějí v podobě uprchlíků k nám do Evropy, ale to je na tebe šuline Odine příliš složité na pochopení...

Odin

07. 02. 2019

No, pan BNP nenávidí NATO, US vojáky a i české vojáky, tak proč sem na tyto stránky proboha leze, ukájejte své nenávistné chrchle na stránkách Vám bližším, co vychvalují "hrdinou" okupační sílu z východu...
Tenhle článek je o lidech, co udržují náboženské a politické fanatiky v dostatečné vzdálenosti od našich domovů, a zato, za jejich obětavost a osobní statečnost jim patří velký dík!

BNP

07. 02. 2019

Proč je nikdo nemá rád ty skvělé a citlivé Američany, proč je namají rádi ani ti tálibánští kozomrdi, kterým USA tak pomohly k vytlačení Rusů z Afghánistánu? Jsou to nevděčníci, ani těm našim zachráncům světa a bojovníkům za naše lepší zítřky nejsou dle útoků na ně, moc příznivě nakloněni. Doufám, že jim bojový duch zůstane alespoň ve stejné výši, jako má náč.gen.štábu a náš president Moše Zeman a že ten posranej, pro naše životy nepostradatelnej Afghánistán vytrhnou talibáncům ze spárů a uhájí pro nás...

Appri

07. 02. 2019

Chodi do prace za penize jako kazdy jiny .

Sniper

07. 02. 2019

to jo respekt, fakt borci! Většina těch odborníků a válečníků pc her, by nedala ani cestu do Afghánu, ale pořád kritizovat, to jim fakt jde!

jendar

07. 02. 2019

Je to fakt síla, ty fotky. Výraz v obličeji hovoří za vše. Čím si musej procházet tihle borci je asi doopravdy peklo. Respekt.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací