EXCALIBUR
CZUB
CZUB

95. výročí vzniku ČSR

 29. 10. 2013      kategorie: Události      1 komentář

Dne 25. 10. 2013 si členové kladenské organizace Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) na náměstí Svobody připomněli 95. výročí vzniku samostatného československého státu.

sokol01
Foto: Zástupci ČSBS Kladno a Sokolské župy Budečské - TJ Sokol Kladno / foto: S. Pítr

Pietní vzpomínky u pomníku věnovanému obětem 1.světové války se zúčastnil primátor města Kladna Ing. Dan Jiránek, zástupci Československé obce legionářské, Sokolské obce Budečské, předseda okresní rady Klubu českého pohraničí a další.

Psali jsme: SogDefence CONTEST – Je to jenom hra nebo na to máš?

sokol03
Foto: Uctění památky obětí 1. světové války na hřbitově v Kladně / foto: S. Pítr

Po položení věnců se slova ujala předsedkyně Okresního výboru ČSBS Kladno Mgr. Gabriela Havlůjová, která v krátkém projevu připomněla vznik československého státu, vznik legií a osobnost T. G. Masaryka. Pietní vzpomínka poté následovala položením věnců na kladenském hřbitově u hrobu obětí 1.světové války.

sokol04
Foto: Primátor města Kladna Ing. Dan Jiránek / foto: S. Pítr

Psali jsme: Vojenský dril v Praze, kolem Žižky se poběží překážkový závod ARMY

Připomeňme si v těchto dnech slova prezidenta Masaryka "...bez Sokola by nebylo legií,bez legií by nebylo Československa...".

 Autor: Petr Hroník

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

24. 02. 2019

Dnes zůstavá tichým spíš zapomenutým pomocníkem

Celým jménem Samuel Finley Breese Morse. Celosvětově se proslavil vynálezem telegrafu a morseovy abecedy, ale kromě toho byl také respektovaným malířem a sochařem. Narodil se 27. 4. 1791 ve městě Charlestown ve státě Massachusetts a zemřel v nedožitých 81 letech 2. 4. 1872 ve městě New York, kde je také na hřbitově v městské části Brooklyn pohřben.
K vynálezu telegrafu dovedla Morseho smrt jeho ženy
Bylo to v době, kdy Morse zrovna pracoval ve Washingtonu na zmiňovaném portrétu markýze de La Fayetta, když obdržel dopis, ve kterém mu jeho otec psal, že je jeho žena vážně nemocná. Tehdy byla pošta doručována ještě pomocí doručovatelů na koních, což bylo značně pomalé. Ihned opustil hlavní město a vydal se do svého domu v Connecticutu. Když přijel, byla jeho manželka nejen po smrti, ale dokonce ji již pohřbili. Morse byl zdrcený z toho, že nedostal zprávu o nemoci své ženy dříve a nemohl se s ní alespoň rozloučit natolik, až přesunul pozornost od své umělecké kariéry k hledání způsobu rychlé komunikace na velké vzdálenosti. Výsledkem jeho snažení byl vynález telegrafu.Text první telegraficky poslané zprávy pochází z bible
Morse dostal patent na svůj telegraf již v roce 1838, avšak potřeboval další peníze na jeho vývoj, aby se z něj stala skutečně životaschopná technologie použitelná v praxi. Mnoho let bezvýsledně žádal o finanční podporu u Kongresu, až se mu to nakonec povedlo o šest let později v roce 1844. Naprosto zásadní vliv na toto rozhodnutí měl jeho bývalý spolužák z univerzity Henry Ellsworth, který byl komisařem patentového úřadu a který celou věc u komise lidově řečeno „protlačil“.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací