EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Americké bomby SDB II StormBreaker vstoupily do služby

 18. 10. 2020      kategorie: Vojenská výzbroj      1 komentář

Nové americké lehké bomby SDB II StormBreaker se zpozdily asi o rok, ale nyní vstoupily do služby. Americké vojenské letectvo začalo nasazovat novou munici, která slibuje, že za každého počasí zasáhne i pohyblivý cíl.

bom_TIT
Foto: Bomba SDB II StormBreaker | Raytheon / Public domain

Bomba SDB II (Small Diameter Bomb II) StormBreaker je připravena k použití po velmi rozsáhlém vývoji a letových testech. Jde o určité vyvrcholením mnoholeté práce amerických vojenských a průmyslových týmů. Okřídlené bomby SDB II StormBreaker již byly oficiálně schváleny pro použití na letounech Boeing F-15E Strike Eagle. Do konce tohoto roku se plánuje dokončení kvalifikačních zkoušek na letounech Boeing F/A-18E/F Super Hornet amerického námořnictva a poté budou zahájeny zkoušky i na strojích řady F-35 od firmy Lockheed Martin. Pro F-35 půjde o vůbec první přesnou zbraň použitelnou proti bodovým pozemním cílům.

Psali jsme: Ruský námořní Specnaz obdržel první speciální karabiny ADS

SDB-II-GBU-53B.2.Raytheon.ausapower
Foto: Vnitřní uspořádání bomby SDB II StormBreaker | Raytheon / Public domain

Bomba SDB II StormBreaker měla vstoupit do služby již minulý rok. Společnost Raytheon Air Warfare Systems začala dodávat novou munici americkým ozbrojeným silám v roce 2018. Kvůli řadě zjištěných nedostatků (softwarové chyby, problémy se zámkem sklopných křídel atd.) však byla sériová výroba dočasně pozastavena.

Bomba o malém průměru SDB II StormBreaker, nebo také GBU-53/B, je naváděná bomba 100 kg kalibru (celková hmotnost munice je 113 kg). Klíčovou vlastností StormBreakeru je jeho propracovaný naváděcí systém, který využívá hned tři metody zaměřování najednou - vestavěný malý radar, infračervenou kameru a poloaktivní laserovou hlavu. Bomba si může během svého letu k cíli vyměňovat data s letounem (což umožňuje její opětovné zaměření i po odhozu) a je schopná zasáhnout statické cíle ve vzdálenosti až 110 km a pohyblivé cíle ve vzdálenosti až 70 km od bodu odhozu. Plánuje se, že bomba GBU-53/B částečně nahradí letecké protizemní řízené střely, jejichž cena je v případě podobných schopností výrazně vyšší.

Psali jsme: První představení druhé generace pušky BREN

CENOVÉ BOMBY (406)

Komentáře

karel3

21. 10. 2020

Díky za pěkný článek.
Malinko... SDB II StormBreaker se v počáteční fázi navádí pomocí GPS. K datovému spojení se používá UHF. Při identifikaci cíle dokáže sloučit informace ze všech svých tří zaměřovacích zdrojů a fungovat jako poloautonomní s možností upřednostnit určité cíle.
F-15E Strike Eagle jich unese 28 pomocí sedmi závěsů BRU-61/A.
F-22 Raptor může nést 8 těchto bomb společně s 2 raketami AIM-120 AMRAAM.
F-35 Lightning II po zavedení "Block 4" bude moci ovládat až 24 bomb (nesených 8 interně a 16 externě).

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací