EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Armáda ČR je připravena poskytnout včasnou a efektivní pomoc občanům ČR v těch nejtěžších situacích

 19. 02. 2019      kategorie: Armáda ČR      3 komentáře

Armáda České republiky plní, mimo ochrany a obrany územní celistvosti republiky a mezinárodních závazků naší země, také vnitřní funkci při zajišťování bezpečnosti občanů.

armada_pomaha_01
Foto: Nasazení jednotek k likvidaci ohniska výskytu ptačí chřipky v obci Nořín | army.cz

Vojáci v rámci Integrovaného záchranného systému České republiky pomáhají záchranným a zdravotnickým složkám státu při likvidaci a omezení následků průmyslových a ekologických havárií, po živelných pohromách, jako jsou povodně nebo velké množství sněhu, nebo při likvidaci ohnisek nebezpečné nákazy. Vojáci také posilují Policii ČR při významných akcích v republice, jako například bylo v roce 2009 předsednictví ČR Radě Evropské unie, nebo při bezpečnostním ohrožení jakéhokoli charakteru.

Psali jsme: Podívejte se, jak cvičí příslušníci elitního útvaru AZ 102. průzkumného praporu

Armáda České republiky se na svoje možné budoucí úkoly při řešení krizových situací nevojenského charakteru připravuje na mezinárodních cvičeních v rámci Severoatlantické aliance (CMX) a Evropské unie (CME), a na národních součinnostních cvičeních se složkami Integrovaného záchranného systému ČR.

armada_pomaha_02
Foto: Vojenský víceúčelový vrtulník W-3A Sokol ze 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích | army.cz

Armáda ČR je připravena poskytnout včasnou a efektivní pomoc občanům ČR či aliančním spojencům v těch nejtěžších situacích. I proto probíhají pravidelná společná cvičení.

Psali jsme: Slavnostní nástup příslušníků Univerzity obrany u příležitosti Dne ozbrojených sil ČR

Naši vojáci v minulosti například odstraňovali následky ničivých povodní na mnoha místech Čech i Moravy v roce 2009 nebo na Liberecku a Ústecku v roce 2010. Také od 1. června 2013 vydatné deště hlavně v západních a jižních Čechách zvedaly hladiny českých řek. K záchraně zdraví a majetku občanů se také od 2. června 2013 na pokyn vlády ČR k silám Integrovaného záchranného systému ČR připojili vojáci Armády České republiky.

armada_pomaha_03
Foto: Nasazení armády v rámci povodní v roce 2009 | army.cz

Vojáci a armádní technika se také podílí na hašení požárů. Vojenský víceúčelový vrtulník W-3A Sokol ze 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích má za sbou již několik úspěšných zásahů při hašení požárů.

V roce 2017 obdrželo Společné operační centrum Ministerstva obrany cestou OPIS Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR žádost o aktivaci veterinární zásahové skupiny z Vojenského veterinárního ústavu v Hlučíně v rámci likvidace ohnisek ptačí chřipky na Moravě.

Video: Armáda ČR je připravena poskytnout včasnou a efektivní pomoc občanům ČR v těch nejtěžších situacích / YouTube

 

Ve Vlachovicích – Vrběticích na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva muniční sklady, pokračoval až do minulého roku pod vedením policejních pyrotechniků plošný hloubkový pyrotechnický průzkum a povrchový sběr munice a muničních elementů. Na provádění prací se společně s policisty, hasiči a zdravotníky podílí osm vojáků 153. ženijního praporu z Olomouce.

Naše armáda se také podílí na projektu POKOS. Příprava občanů k obraně státu (POKOS) je nedílnou součástí plánování obrany státu. Zákonná povinnost občanů bránit svou vlast nezanikla ani s profesionalizací Armády České republiky. Systematická a diferencovaná příprava občanů k obraně státu je jedním z předpokladů vytvoření potřebných schopností k zajišťování obrany jednotlivců i celé společnosti. Armáda tak pořádá různé vzdělávací akce pro školy a učitele, pro děti a mládež i pro širokou veřejnost. 

armada_pomaha_04
Foto: Příprava občanů k obraně státu je zaměřena zejména na zdravotnickou přípravu, přípravu k civilní ochraně,  přípravu k sebeobraně a vzájemné pomoci v krizových situacích vojenského i nevojenského charakteru. | army.cz

Příprava občanů k obraně státu je zaměřena zejména na zdravotnickou přípravu, přípravu k civilní ochraně,  přípravu k sebeobraně a vzájemné pomoci v krizových situacích vojenského i nevojenského charakteru. Žáci a studenti by v rámci vzdělávání a výchovy měli získat základní informace o současném bezpečnostním prostředí, o výhodách a závazcích vyplývajících z členství ČR v mezinárodních bezpečnostních a politicko-vojenských organizacích, o principech obrany státu a o úloze ozbrojených sil ČR při zajišťování obrany státu a při řešení krizí nevojenského charakteru. Zároveň se seznámí s povinnostmi, které jim, jako občanům ČR ve vztahu k obraně státu vyplývají ze zákonů.

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (600)

Komentáře

D@nčeš

12. 03. 2019

Ja na stat nespoleham sam mam pripraveno 3 denni a 3 měsicni zavazadlo ,a vytipovana mista k okamzite evakuaci.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací