EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Belgická armáda poprvé představila nové logistické vozy na tatrováckém podvozku

 25. 07. 2022      kategorie: Události      2 komentáře
Přidat na Seznam.cz

Belgie slaví 21. července Národní den jako připomenutí nezávislosti na Spojeném království Nizozemska. Státní svátek každoročně doprovázejí mohutné oslavy v Bruselském parku. Jejich součástí je tradičně vojenská přehlídka. Letos se na ní mimo jiné poprvé veřejně prezentovala logistická vozidla, která pro belgickou armádu ve spolupráci s partnerskou firmou DAF Trucks vyrábí kopřivnická automobilka Tatra Trucks. V sekci logistických vozů se představilo celkem šest nových vozidel.

Belgie prehlidkaFoto: Belgická armáda poprvé představila nové logistické vozy na tatrováckém podvozku | Tatra Trucks

Zakázku na výrobu téměř devíti set vozidel určených pro belgickou armádu získala společnost DAF Trucks v roce 2021. Podvozky se vyrábějí v kopřivnické automobilce Tatra Trucks, část vozidel navíc bude osazena balistickou kabinou, kterou vyvinula společnost Tatra Defence Vehicle. První dodávky podvozků Tatra, jež budou nástavbami a částečně i kabinami dovybaveny v Belgii, se uskuteční v letošním roce a zakázka bude dokončena v roce 2025.

„Celý program oslav Národního dne v Bruselském parku byl impozantní a vojenská přehlídka ho korunovala. Je pro nás velké vyznamenání, že do ní byla nová logistická vozidla na tatrováckém podvozku zařazena. Díky spolupráci s DAF Trucks, jejíž kabiny a motory využíváme pro naší řadu Tatra Phoenix, se nám podařilo proniknout na náročný belgický trh. Věříme, že tato velká zakázka bude pro Tatru skvělou referencí, otevírající dveře i do dalších armád s vysokými nároky na jízdní vlastnosti vozidla a bezpečnost posádky,“ komentoval akci přímo z Bruselu Kamil Košťál, marketingový ředitel automobilky Tatra Trucks.

DAF-na podvozku Tatra pro belgickou armaduFoto: Vozidla DAF pro belgickou armádu navazují na spolupráci na modelové řadě Tatra Phoenix | Tatra Trucks

Vozidla DAF pro belgickou armádu navazují na spolupráci na modelové řadě Tatra Phoenix. Do roku 2025 se vyrobí celkem 879 logistických nákladních vozidel na tatrováckém podvozku s centrální nosnou rourou a nezávislým zavěšením výkyvných polonáprav. Podle objednávky belgické armády bude 636 vozů vyrobeno v konfiguraci 4x4 a dalších 243 v čtyřnápravovém provedení 8x8.

Nepancéřované kabiny na větší část vozidel dodá společnost DAF Trucks, která je prime kontraktorem a finálním dodavatelem této obří zakázky. Celkem 352 vozů bude opatřeno pancéřovanými kabinami vyvinutými a vyrobenými v kopřivnickém podniku Tatra Defence Vehicle. Dnes se jedná o nejbezpečnější kabinu pro posádku v kategorii logistických vozidel. Součástí kontraktu jsou vozidla pro přepravu kontejnerů s hákovým nakladačem, valníky, valníkové provedení s hydraulickou rukou a jednostranné sklápěče.

DAF-na podvozkuTatra pro belgickou armadu1Foto: Nepancéřované kabiny na větší část vozidel dodá společnost DAF Trucks, která je prime kontraktorem a finálním dodavatelem této obří zakázky. | Tatra Trucks

„Kabiny s balistickou a minovou ochranou Level 3 dle normy STANAG jsme pro tuto zakázku kompletně vyvinuli v naší společnosti Tatra Defence Vehicle. Produkt je důkazem, že naše společnost není jen výrobce speciální techniky, ale máme též velmi silný vývoj a konstrukci. To jsme prokázali také u dalších projektů Pandur II a TITUS. Výroba balistických kabin pro belgickou armádu je pro nás velmi cennou referencí s ohledem na další potenciální zakázky,“ doplnil Tomáš Mohapl, ředitel Tatra Defence Vehicle.

Zdroj: Tatra Trucks

 Autor: Tisková zpráva

Komentáře

Miloš

27. 07. 2022

"Výrobce"... Omlouvám se za chybu. Odklepl jsem to moc brzy.

Miloš

27. 07. 2022

Dobrý den.
Tak trochu zamrzí, že tam není logo TATRA, třeba jako spoluvírobce. DAF dostal zakázku, tak si domluvil dodavatele. Tomu rozumím, ale je lepší dodávat celky.

Přidat komentář