EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Boxter – vozidlo se svým záchodem

 27. 04. 2013      kategorie: Vojenská technika      2 komentáře

Jedním z nejpokročilejších kolových obrněných transportérů současnosti je německo-nizozemský Boxer 8x8. Cena jednoho vozidla je odhadem 60 milionů Kč, tedy asi 2,5x méně než cena českého Panduru. Pravda, my máme zase „bad ass" vypadající zbraňovou stanici s 30mm kanónem.

Boxter
Foto: Boxter 8x8 / Wikipedia

Vozidlo Boxter ve své kategorii poskytuje maximální možnou ochranu proti puškovým střelám a proti minám či IED. Základem pokročilé ochrany proti IED je trojitá „sendvičová" podlaha. Hlavní myšlenkou Boxtera bylo rozdělit podlahu do řady pancéřových boxů, ve kterých by se tříštila energie z exploze. Exploze musí prorazit první pancéřový plát, poté vstupuje do „vzduchové komory", kde ztrácí energii a až poté naráží na druhou vrstvu pancéřování.

Psali jsme: Legendární Vejtřaska: Československý vojenský třítunový speciál, který dodnes udivuje svými schopnostmi

Samotná korba odolá klasickým puškovým nábojům do ráže 7,62 mm. Na boky lze však připevnit keramické pláty, které dále zvyšují balistickou ochranu.


Video: Boxter slouží také německým vojákům v Afghánistánu / YouTube

Vozidlo slouží především k transportu vojáků, ve výzbroji má proto zbraně jen na obranu nebo pro palebnou podporu převáženého mužstva. Základem je dálkově ovládaná věž s 7,62mm kulometem (případně 12,7 mm) nebo dálkově ovládaný 40mm granátomet.

Psali jsme: BMP-2 - Bolestivý zrod

Boxter je při své váze 33 tun docela sprinter a vytrvalec. S jedenáctičlennou posádku (3+8) dokáže uhánět rychlostí až 105 km/h a urazit vzdálenost 1000 km.


Video: Jaké vozidlo by jste si vzali na cestu do práce? Já myslím, že odpověď je jasná. :) / YouTube

V konstrukci se také důsledně uplatňovaly „stealth" zásady. Korba není jen konstruována pro nízkou radarovou odrazivost, ale vozidlo má také potlačenou zvuku a tepelnou stopu.

Zatím obě země objednaly 472 vozidel. Dvě stovky Boxterů poputuje do Nizozemska, 272 do Německa. Německá armáda plánuje nahradit všechny svá vozidla Fuchs a část transportérů M113 právě vozidly Boxter.

Záchod Boxter
Foto: Úměv na tváři? Počkejte, až se vám v bitevní vřavě bude chtít na velkou stranu / Wikipedia

Doslova strategickou výhodou vozidla Boxter je vlastní záchod s uzavřeným okruhem. Ač se může jednat na první pohled o bizarní prvek ve vojenském vozidle, opak je pravdu. Vojáci jsou samozřejmě také lidé a musí si sem tam "odskočit". Pokud máte potřebu v bojové zóně, kde hrozí útoky odstřelovačů, palebné přepady, může být cesta na záchod vaší poslední...

Zdroj: Army Recognition

 Autor: Jan Grohmann

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

satestsat121

07. 04. 2019

Moc se nediskutuje. Pravda je ta, že jsem se svými kamarády-veterány dobře pobavil.

thovt

04. 09. 2018

Zachod by měl být v každem bojovém vozidle, zachod s uzavřeným okruhem není moc dobré měl by tam být ventil až to bude plné aby to mohlo vytéct. Zajímalo by mě jestli to mádrž na vodu a čerpadlo na čerpaní z potoka, řeky. Asi to bude fungovat jako Toi Toi to je dobré na jen na vojenské cvičení.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací