EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Chorvatsko kvůli koronaviru odložilo výběr nových bojových letadel

 11. 04. 2020      kategorie: Události      0 bez komentáře

Chorvatsko odložilo výběrové řízení na nákup nových víceúčelových bojových letadel. Rozhodnutí chorvatské vlády bylo vyvoláno očekávanými ekonomickými problémy z důvodu rozšíření nemoci COVID-19. 

MiG-21bis.Chorvatsko.CH.MO.FU_1
Foto: Chorvatsko se pokouší vyměnit staré letouny MiG-21 (na snímku) již od roku 2016 | Croatian Air Force

Chorvatsku s pořízením nových letadel rozhodně štěstí nepřeje. Pokouší se vyměnit staré letouny MiG-21 již od roku 2016, ale všechny pokusy zatím z různých důvodů selhaly. Chorvatská vláda po svém zasedání na začátku dubna konstatovala, že vzhledem k nastalé situaci s nemocí COVID-19 je třeba přijmout rozhodnutí, která by ulehčila chorvatské ekonomice v přežití. Proces nákupu bojových letadel bude proto pokračovat až po skončení pandemie a úplné normalizaci situace.

MiG-21.Chorvatsko.youtube
Foto: Letouny MiG-21 v chorvatských službách | Croatian Air Force

Další odložení pořízení nových bojových letadel může částečně ohrozit bezpečnost vzdušného prostoru Chorvatska. Používané MiGy-21 by totiž měly být z technických důvodů staženy z provozu nejpozději v roce 2024 a nové stroje do této doby pravděpodobně nedorazí. Chorvatsku reálně hrozí, že se dostane do situace, že nebude disponovat žádnými stíhačkami. Z čistě občanského pohledu lze však rozhodnutí chorvatské vlády považovat za velmi rozumné.

Chorvatské ministerstvo obrany oslovilo potenciální uchazeče o získání zakázky na bojové letouny, aby předložili své návrhy ve lhůtě do 7. května 2020. Výzvy byly zaslány vládám USA, Švédska, Řecka, Izraele, Norska, Itálie a Francie. V soutěži se mělo rozhodnout mezi novými letouny F-16 (F-16V Viper), novými Gripeny (JAS-39E/F Gripen) a nebo staršími použitými stroji F-16, Typhoon a Rafale.

gripen
Foto: JAS-39E Gripen | SAAB

Chorvatsko není jedinou evropskou zemí, která již zasáhla do svého vojenského rozpočtu v souvislosti s nemocí COVID-19, nebo jedinou zemí, která o podobných rozpočtových zásazích uvažuje. Česká republika v souvislosti s pandemií s velkou pravděpodobností také odloží a upraví rozsah výběrového řízení na nová bojová vozidla pěchoty a úpravami možná projdou i další plánované akvizice. Pro AČR je to pochopitelně velmi nemilá záležitost, protože některé nové prvky již byly toužebně očekávány.

Přidat na Seznam.cz
CENOVÉ BOMBY (251)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací