EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Combat Life Saver aneb záchrana vojákova života pod palbou

 05. 04. 2019      kategorie: Armáda ČR v akci      3 komentáře

Už více než sedm let působí u praporního obvaziště 71. mechanizovaného praporu v Hranicích akreditované výukové centrum CLS (Combat Life Saver), které cvičí vojáky, jak poskytovat první pomoc v polních podmínkách. „Taktickým námětem operace byla kombinovaná patrola pěší čety s cílem narušit činnost povstaleckých jednotek a zabezpečit místo odpaliště. Během plnění úkolu byla četa napadena střelbou z ručních zbraní a RPG. Zraněno bylo několik vlastních příslušníků jednotky," přibližuje průběh závěrečných zkoušek. Po eliminaci protivníka a zajištění prostoru ošetřili účastníci kurzu CLS raněné ve shromaždišti a začali je připravovat na vzdušný odsun.

cls_04
Foto: Momentka z výcviku Combat Life Saver | Jan Kouba, army.cz

Vrtulník Mi-171 poté přepravil raněné zpět na základnu a tým zasahující jednotky po odletu vrtulníku pokračoval v plnění úkolu. Pro vojenské zdravotníky musí být schopnost komunikovat v angličtině samozřejmostí. Domluvit se musí umět nejen s pilotem MEDEVAC, ale také s operačním centrem a dalšími. Vojáci, kteří obdrželi certifikát CLS jsou součástí nejmenších jednotek a jsou schopni výrazně omezit ztráty na bojišti.

Psali jsme: Slavnostní vyřazení vojenských absolventů Univerzity obrany 2016

Video: Nové video z poslední akce CLS (Combat Life Saver) 2019 / YouTube

V rámci zahraničních misí je vždy v každé patrole či konvoji, který opouští základnu, několik vojáků s výcvikem CLS. Umí zastavit silné krvácení, zmírnit tenzní pneumotorax. Zvládnou i resuscitaci, tedy obnovu srdeční činnosti a dýchání.

cls_02
Foto: Ukázka z výcviku  CLS. Vojáci se zdravotníky rozebírají každý detail. Při reálném zásahu už na to není čas. | army.cz

Psali jsme: 23. září smutné výročí mobilizace československé armády v roce 1938

Do příletu letecké záchranné služby MEDEVAC (Medical Evacuation) jsou vojáci odkázáni sami na sebe. Přibližně 15 procent zraněných, kteří zemřou předtím, než dorazí do zdravotnického zařízení, lze zachránit, pokud budou přijata příslušná opatření. Rychlá a kvalifikovaná první pomoc výrazně zvyšuje šanci raněných na přežití.

cls_03
Foto: V reálu může být každé zdržení osudné | army.cz

Ještě před nasazením do Afghánistánu, Mali apod. absolvují vybraní vojáci řadu školení a praktický výcvik. Prvotní bývá kurz první pomoci, který probíhá ve Střední zdravotnické škole v Hranicích. Pak následuje kurz pro záchranu života v boji. Část probíhá v zařízeních Univerzity obrany. V minulosti naše vojáky také proškolila proškolila Texaská národní garda. Nezastupitelná je i spolupráce s hranickou nemocnicí.

 Autor: Martin Fried

CENOVÉ BOMBY (1794)

Komentáře

Lipo

09. 04. 2019

Americká cizinecká legie, působící pod akronymem AČR, si osvojuje jazyk nových pánů do mrtě.

"Cvičení Combat Life Saver, při kterém je nutná kooperace s MEDEVAC".

Je třeba jen ohlídat, kdo from soldiers bude mít špatnou pronunciation, páč to tutově bude pouhý white negger, případně Russian spy.

Eman33

06. 04. 2019

Hygienu dodržovali i vojáci v seriálu M.A.S.H. věděli proč

Penis amputace
Bývalý voják podstoupil rutinní operaci ledvin, domů se vrátil bez penisu. Na vině je sestřička, muž nemocnici žaluje o tučné odškodné.
Costica Maroleanu (55) žaluje nemocnici v rumunském Buzau. Místo rutinní operace ledvin ho čekala amputace penisu. Přestože mu chirurg Iurie Ciochina ledviny operoval úspěšně, sestra mu ale špatně zavedla do penisu cévku a Costica dostal těžkou infekci.
Lékaři neměli jinou možnost, než mu jeho chloubu amputovat, aby mu zachránili život. "Po operaci mi řekli, že došlo k nějakým komplikacím. Převezli mě na jipku, o čtyři dny později na nefrologické oddělení, tam mě deset dní jen tak nechali ležet. Pak mě převezli do jiné nemocnice a tam mi ho amputovali. Teď čurám otvorem, který mi vytvořili mezi varlaty a anusem. Připadám si jako ženská.
Dostal pojištění za náhradu za ztrátu penisu,ale manželka si za pojistku koupila novou kuchyň a obavačku

Mirek

06. 04. 2019

IDEÁLY, KTERÉ SE NESPLNILY
11. března 1985 vydala Charta 77 takzvanou Pražskou výzvu určenou mírovému kongresu v Amsterodamu. V dokumentu, podepsaném také Václavem Havlem, je i věta: "Navrhněme tedy, aby Severoatlantický pakt i Varšavská smlouva zahájily co nejdříve jednání o rozpuštění svých vojenských organizací, o stažení a odstranění všech jaderných zbraní v Evropě instalovaných či na Evropu namířených a o odchodu vojenských jednotek USA a SSSR z území jejich evropských spojenců." Chartě šlo, jak píše, o to, překonat velmocenskou blokovou strukturu spojením svobodných a nezávislých národů v celoevropském svazku. Vstup do NATO by byla hodně odvážná vidina.
"Důležité pro nás bylo vymanit se z imperiálního područí Sovětského svazu. Jako skupina soukromníků jsme v roce 1985 mohli těžko postavit plán vstupu do NATO," uvedl tehdejší disident Alexandr Vondra.
Ještě v létě 1989 navrhli Václav Havel, Jiří Dienstbier a další, aby NATO - s ohledem na potřebu zrušit Varšavskou smlouvu alespoň vyhlásilo své zrušení jako cíl do budoucna, až bude Evropa demokratická.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací