EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Cooperative Nugget 95: První spojenecké cvičení na americké půdě, kde čeští vojáci zazářili

 21. 01. 2021      kategorie: Vojenská historie      19 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Cooperative Nugget 95 bylo společné cvičení států hlásících se k projektu Partnerství pro mír (Partnership for peace), což je projekt propojující členy armád NATO a evropské státy, které nejsou členy, ale chtějí se účastnit na projektech. NATO poskytuje účastníkům projektu pomoc s modernizací armády a sestavováním vojenských rozpočtů, pořádají se i společná cvičení, jako právě Cooparation Nugget 95, které je náplní tohoto článku. 

Cvičení Cooperation Nugget 95 se konalo na základně Fort Polk v americké Louisianě ve dnech 6. 8. 1995 - 28. 8. 1995. Účastnilo se ho celkem 17 zemí i s hostujícími Spojenými státy. Kromě nich se cvičení účastnili i členové NATO Velká Británie a Kanada a 14 zemí bývalého východního bloku a Sovětského svazu, jednalo se konkrétně o vojáky z Albánie, Bulharska, České republiky, Estonska, Maďarska, Kyrgyzstánu, Litvy, Lotyšska, Polska, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Ukrajiny a Uzbekistánu. Ke cvičení bylo pozvané i Rusko, jakožto také partner projektu Partnerství pro mír, ovšem to nakonec odmítlo se akce zúčastnit z neznámých důvodů. S největší pravděpodobností ruští vojáci odmítali cvičit s bývalými spolubojovníky z řad Varšavské smlouvy a Sovětského svazu. Rusové však kývli na izolované cvičení pouze s americkými kolegy, které se konalo v říjnu roku 1995 v Kansasu. Celkově se cvičení Cooperation Nugget 95 zúčastnilo na 4000 vojáků.

139659440_978863702644644_7623605653609260587_n
Foto: Čeští vojáci při střeleckém výcviku pod dohledem amerických vojáků. | soukromý archiv Zdeňka Lopraise (se souhlasem autora)

Vojáci to s aklimatizací neměli vůbec snadné, při cvičení teplota vzduchu dosahovala běžně i 50 stupňů Celsia a vlhkost ve vzduchu se pohybovala okolo 90 %, což bylo náročné zvláště pro vojáky z Pobaltí. Nezřídka tak vojáci podléhali úžehu, či celkovému přehřátí organismu. Nejspíš i proto má základna Fort Polk ve znaku nápis “Kujeme vojenského ducha” (Forging the Warrior Spirit). Opravdu to není místo pro každého.

Zatímco  členové NATO s napětím očekávali zhlédnutí schopností vojáků postkomunistických zemí, čeští vojáci si nafasovali nezbytné americké výstrojní doplňky, především se jednalo o řemení ALICE (All-Purpose Lightweight Individual Carrying Equipment), moderní kevlarové přilby PASGT (Personnel Armor System for Ground Troops) a hygienické balíčky. Vojáci si také na sebe oblékli čidla laserového systému MILES (Multiple Integrated Laser Engagement System), který zaznamenává zásahy od laseru připevněného na hlaveň zbraně. 

ukrajinci
Foto: Ukrajinský nadporučík Sergej Korzun předává informace o úkolu svým vojákům.  | archiv U.S. National Archives / Public Domain Archive / CC BY NC-ND

Celé cvičení se táhlo v duchu mírové operace na hraničním území dvou znepřátelených států. Na Základně Fort Polk se vytvořila celá města jen pro potřeby tohoto cvičení, která obývaly stovky najatých herců a převlečených vojáků. Ti hráli teroristy (jednalo se o vojáky 509. pěšího pluku právě ze základny Fort Polk). Je potřeba říci, že celý scénář byl “velmi realistický”. Cvičení totiž probíhalo na fiktivním ostrově Aragon, který byl částí státu Hollywood a částí státu Bosna a Hercegovina. Vojáci se v rámci cvičení setkávali s demonstracemi místních obyvatel, které museli zvládnout, s pašeráky zbrání i drog, které museli odhalit ozbrojenými přepady a častokrát také museli vyjednávat s vůdci místních bojových skupin, či museli strážit stanoviště a prodělávat pěší hlídky ve městech, kde na ně občas střílel nepřátelský odstřelovač, nebo vybuchla nálož v nastraženém autě. S tím pak souviselo i procvičení zdravotních postupů u první pomoci raněným. Na vojáky udělaly velký dojem pečlivě naaranžovaná zranění se spoustou krve. Vojáci se například při jedné přestřelce s teroristy dostali do budovy, ke bylo rozdělané jídlo. Vojáci se tak dozvěděli, že uprchlí protivníci nechávají často za sebou otrávené nebo infikované potraviny a nápoje, které koaliční vojáci po stresujícím boji rádi jedí. Vojáci si tam nemohli být nikdy jistí, jestli je dotyčný místní obyvatel přátelský, nepřátelský, nápomocný, úplatný, či má přímo ďábelské plány. Český kapitán Petr Miller tehdy trefně poznamenal, že  “Udržení míru je někdy těžší a horší než samostatný boj, protože máte kolem sebe spoustu nevinných lidí a musíte se ze všech sil snažit jim zajistit bezpečnost.”

albanci
Foto: Albánští vojáci při výcviku rozeznávání min. Školí je americký štábní seržant Donald Ruel. | archiv U.S. National Archives / Public Domain Archive / CC BY NC-ND

Čeští vojáci, kterých na cvičení Cooperative Nugget 95 dorazilo 51 byli všichni členové 4. brigády rychlého nasazení. Z nich pak byla vytvořena četa v rámci mezinárodní roty sestávající se z Američanů (ti byli velící), Poláků, Bulharů a již našich zmíněných vojáků 4. BRN. Rotě velel kapitán Blackburn. Celkem bylo vytvořeno vždy 6 rot o čtyřech četách. Rotám veleli čtyři Američané a po jednom Kanaďan a Brit. Pro vojáky postkomunistických zemí bylo určitě zajímavé, že se cvičení účastnili také příslušníci amerických speciálních sil, od kterých toho spoustu pochytili.

První týden bylo intenzivní situační cvičení, kdy se vojáci učili nové postupy standardu NATO a poté si je vyzkoušeli v různých praktických situacích, jako bylo obsazení a udržení pozorovacích stanovišť a kontrolních bodů, vyhledávání a zneškodnění různých druhů min, prohledávání vozidel pašeráků zbraní, zneškodňování IED, ochrana místních vysokých činitelů, nebo vyjednávání s místním obyvatelstvem. Na straně vojáků bývalého východního bloku udělal obrovský dojem rozdíl ve vycvičenosti amerických vojáků, který byl někde jinde, než byl výcvik u vojáků bývalého Sovětského svazu.

slovaci
Foto: Společná hlídka ve vozidle HMMWV (Humvee). Na zadních sedačkách a v kufru jsou slovenští vojáci. | archiv U.S. National Archives / Public Domain Archive / CC BY NC-ND

V rámci zemí bývalého východního bloku zazářili čeští vojáci. Rozdíl ve vycvičenosti a připravenosti k boji byl mezi americkým a českým vojákem jen velmi malý. Téměř všechny základní taktické postupy byly s americkými kolegy stejné, což velmi usnadňovalo kooperaci v poli. I když se občas našly roztržky v postupu u určité situace, vždy došlo nakonec ke kompromisu a američtí vojáci si pochvalovali, jak čeští vojáci rozumí celému konceptu cvičení ze všech států nejlépe.

Občasným problémem byla angličtina, tu ale mezi vojáky řešili primárně tlumočníci. Američtí vojáci však oceňovali snahu českých vojáků, kteří se sice domlouvali "rukama / nohama". Při častých konverzacích si nakonec odvodili některá slovíčka, která pak úspěšně používali.

139746646_3542836552469362_6608999132478969796_o
Foto: Čeští vojáci v táboře | soukromý archiv Zdeňka Lopraise (se souhlasem autora)

Celkově patřila rota kapitána Blackburna k těm nejlepším a často byli její příslušníci v daném úkolu nejlepší, a to právě díky českým vojákům, u kterých byla ceněna profesionalita. Velkým přínosem byli také polští vojáci, kteří cvičili s velkým zápalem, ostatně polští vojáci už předtím bojově spolupracovali s Američany na Haiti. Cvičení ve společné rotě přineslo mnoho zkušeností všem stranám. Čeští vojáci se naučili modernější postupy, američtí vojáci zas od českých a polských vojáků pochytili spoustu informací ohledně mírových misí, kterých se Američané moc neúčastnili. Nejednou se tak stalo, že český, nebo polský voják “zachránil” život americkému kolegovi při palebném přepadu nebo při patrolami městem, díky zkušenostem našich vojáků z mírových misí v tehdejší Jugoslávii. S trochou nadsázky tak můžeme říct, že si američtí vojáci přestali plést ofenzivní činnost s mírovou operací. Naši vojáci zase pochopili, že se v moderní době nevyplácí přespříliš improvizovat.

Třítýdenní intenzivní cvičení Cooperative Nugget 95 bylo pro všechny strany velice přínosné. Kromě bojových cvičení se vojáci také účastnili různých přednášek a konferencí vojenských psychologů a kaplanů. Psychologové řešili otázky prevence duševního zdraví, jako například dlouhodobé odloučení od rodiny, jak předcházet psychyckému zhroucení vojáka např. v důsledku bojové činnosti (Posttraumatická stresová porucha - PTSD). Řešila se také i agresivita, či náchylnost vojáků k drogám a alkoholismu. Kaplané se zase starali o duchovní pohodu jedinců i podporu v boji. Vojákům se promítaly i různé filmy z lokálních konfliktů po celém světě, kdy po skončení vždy následovala diskuze o etice válek a zdali lze některou válku vůbec označit za dobrou či špatnou.

general
Foto: Americký čtyřhvězdičkový generál John Shalikashvili při rozmluvě se slovenskými a estonskými vojáky. | archiv U.S. National Archives / Public Domain Archive / CC BY NC-ND

Celkově si na výše uvedeném cvičení vedli čeští vojáci ze všech nejlépe. Pochvalu si zasloužili jak od svých velitelů, tak i od představitelů NATO. Významnou pochvalu dostali čeští vojáci od amerického generála Johna M. Shalikashviliho, který české vojáky hodnotil velice pozitivně a označil je za nejlepší armádu bývalého východního bloku. Čeští vojáci si také udělali dobré jméno u ostatních amerických a spojeneckých velitelů a spolubojovníků. Generál Shalikashvili byl mírou vycvičenosti českých vojáků tak nadšen, že na podzim stejného roku dokonce přiletěl na přátelskou návštěvu do Prahy. Čeští vojáci si na cvičení utvořili skvělé jméno, které si na mezinárodních cvičeních drží dodnes. Slova uznání o českých vojácích řekl i americký generálmajor Stephen J. Townsend, velitel spojeneckých sil na východě Afghánistánu: „Tím, co jste tady dokázali, jste mě přesvědčili, že pokud bych si mohl vybrat pouze jeden národ, se kterým bych tu měl bojovat, tak by to byli rozhodně Češi.“

 Autor: Tomáš Svoboda

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

Sepp

10. 02. 2021

Parádní článek, kvůli takovým sem chodím. Díky za něj!

Míra

22. 01. 2021

V důsledku neschopnosti OSN zamezit genocidám ve Rwandě a v Bosně a kvůli neúspěchu amerického výsadku v Somálsku (později zfilmovaný jako Černý jestřáb sestřelen) se část mírotvorných misí přesunula na „koalice ochotných“ většinou z řad regionálních uskupení jako NATO, EU či Africká unie, které měly silnější mandát a politickou podporu pro prosazení kroků nutných k zamezení eskalace násilí v oblastech se stále probíhajícím konfliktem. Toto řešení ač kontroverzní je akceptováno OSN, v příručce pro mírové operace (Handbook on UN PKOs) se uvádí, že “V polovině devadesátých let, po zkušenosti z bývalé Jugoslávie, Somálska a Rwandy začalo být jasné, že nelze udržet mír tam, kde žádný není. Za těchto okolností se Rada bezpečnosti rozhodla, že je moudřejší založit „koalici ochotných“ vedenou vůdčím státem, která má jak politickou vůli, tak vojenské schopnosti ukončit konflikt všemi nutnými prostředky. Tyto intervence ač schválené radou bezpečnosti nejsou pod přímým velením OSN.“[5]
***********

Ve zkratce: "Mírová" mise je způsob, jak v "neposlušné" zemi s nevhodným politickým uspořádáním změnit politické uspořádání k obrazu svému.

Diviš

22. 01. 2021

Diskuse trochu více sklouzla někam, kam asi neměla. Zpět k článku a upřesnění některých příspěvků. V roce 1995, v době cvičení, bylo velení brigády v Havlíčkově Brodě. V současné době je v Žatci. Takto to je i s 41. mpr Benešov, jehož jsem byl členem, a který je taktéž již dislokován v rámci nekonečných transformací armády v Žatci. 42. mpr zůstal v Táboře a z 41. vmpr Chrudim na konci minulého roku vznikl pluk. Na civičení jsme byli v četě poskládání z celé brigády, ne tedy jenom z Chrudimi, jak tu některý s diskutujících uváděl. Pokud dobře počítám, tak z Benešova 5 vojáků. Ani jeden už nesouží v AČR. Společně s námi tam jeli i zástupci z velení brigády, kdy některé z nich jsme za celou dobu cvičení viděli jen sporadicky. Pojali to jako výlet do USA a procestovali kus států. Jinak mám také řadu fotografií ze cvičení, nesestříhané videozáběry ze cvičení, dobré vzpomínky. Nicméně 1995 cvičení USA, 1996-97 IFOR - SFOR Bosna a v roce 1999 po 11 letech služby z důvodu nekonečných reorganizací civil. A to jsem v té době netušil, že Benešov se bude stěhovat do Žatce.

bombero

22. 01. 2021

míra- než ze sebe začnete dělat hlupáka, tak se dovzdělejte, co je to mírová mise a kdo ji zřizuje.

bombero

22. 01. 2021

astor- aha, tak já použiju citaci z vašeho příspěvku, ale vkládám vám do úst, co jste nikdy neřekl. Tak to pak jo. A nereagoval jsem na nějakou základní otázku, ale na ty vaše bláboly a lži. To jsem nevěděl, ře se nesmí připojit do diskuze v půlce...
A k té vaší otázce- pokud vím, tak civilistu ani jednoho....

astor

22. 01. 2021

Je zajímavé, jak mi zdatný debatér vkládá do úst co jsem neřekl. Nic z toho co píšeš... Základní otázka byla, kolik naši vojáci od roku 1991 zabili cizích státních občanů při invazích USA a jejích spojenců z NATO, zda vice, jak těch 137 v období invaze a okupace vojsky Varšavského paktu. V dané otázce zde panuje cudné ticho...

Míra

22. 01. 2021

Co máš pořád s tím napadením?? Vždyť jsem ti vysvětlil, že to byla mírová mise.
Proč by se nemohla konat mírová mise do členské země??

bombero

22. 01. 2021

astor-
Kulka vystřelená do vzduchu se může odrazit od staveb, přítodních překážek, vozidel,
Jsem rád, že jste alespon přiznal, že okupant záměrně střílel po budovách(plných lidí), autech(také nejezdí samy) a dalších věcech.
Kulka vystřelená do vzduchu dopadne někam o 3km dál a tam možná někoho může trefit.Ale na muzeu je dodnes vidět, jak taková dávka do vzduchu vypadá.
A múžete dát nějaký odkaz na přímou střelbu do civilistů vojsky NATO? Nebo je to další z mnoha proruských žvástů?

bombero

22. 01. 2021

astor- fascinuje mě, jak se někdo může zastávat a obhajovat okupanta. I kdyby byl jeden jediný mrtvý při invazi, tak je to ZATRACENĚ HODNĚ!!!!!!!A neokuzpovala nás varšavská smlouva, ta nás jen přepadla, ALE OKUPOVAL NÁS RUSÁK, PO TEHDEJŠÍM SOVĚTSKÝ SVAZ. Ale pořád je to stejná agresivní verbež a po prohlášení putina jsem moc rád, že jsme v NATO. Rusák se do fungování této země začal sr.t už 11.9.1945 a do 89 je hlavní strůjce ekonomického a hlavně morálního úpadku této země
Divím se, že jste nenapsal, že našinci sami vbíhali do dráhy odražených střel a skákqali rusům pod auta...

astor

22. 01. 2021

Karel3
projektily vystřelené do vzduchu jsou posledním varováním pro toho, kdo narušil moji bezpečnostní zónu, přes všechna ústní varování. Kulka vystřelená do vzduchu se může odrazit od staveb, přítodních překážek, vozidel, prostě od všeho, co nemá schopnost vystřelenou kulku pojmout. Je to i v popisu pro výkon strážní služby, dát výstrahu "Stůj!", když to nepomůže, výstražná střelba do vzduchu... Je to rozdíl od pečlivě mířené palby na občana cizí země, kterému se fakt okupace nelíbí tak, že jej příslušník okupačního kontingentu musí střelit do kolene nebo přímo do hlavy. Je to taky rozdíl od toho, vyslýchat občana cizí země tak, až vám zemře pod rukama. Fakt okupace ČSSR vojsky Varšavského paktu nijak nezlehčuji, jenom upozorňuji na rozdíl pojetí okupace. Voják Varšavského paktu záměrně usmrcuje odraženou střelou a voják Severoatlantické aliance osvobozuje přímou střelbou do lidí, aby tamní občany osvobodil od středověkého tmářství.

Míra

22. 01. 2021

Další záchvat zoufalství?
Maďarsko? Vždyť to byla mírová mise jakých má za sebou NATO desítky.
Okupace? Jestli je známkou okupace to, že tady byla vojenská základna SSSR, pak USA okupují svými základnami NATO většinu světa.
A proč bych měl protestovat proti mírové misi s cílem obnovit v Polsku demokracii??

astor

22. 01. 2021

Karel
Sčítáte jablka a hrušky. Já se neptám na přejeté občany Afghánistánu. Ptám se na prostý součet zabitých občanů našimi vojáky v rámci agresí USA a jejich spojenců z NATO. Takhle bychom se mohli dostat k tisícům zabitým našimi vojáky od roku 1991.

astor

22. 01. 2021

Bombero:
ÚSTR uvádí na svých stránkách 137 obětí na životech ze srpna 1968. Převážně obětí odražených kulek z výstražné střelby do vzduchu a obětí dopravních nehod. Nikde nepíše o záměrném zabití a honech na lidi. Poslední český voják byl zabit při razii na předměstí Kábulu, nemýlím-li se. Pachatel strelby byl českým komandem dopaden, bohužel nepřežil vyslech... Co se vlastně naši vojáci jezdí do Afghánistánu učit? Boj s rovnocenným protivníkem rozhodně ně. Boj proti guerilám? Bojí se současné české elity vzpoury vlastního obyvatelstva? Kolik vlastně zabili čeští vojáci schovaní ve spojeneckých kontingentech okupujících cizí země cizích občanů, kterým se tato skutečnost nelíbila? Bylo to víc jak těch 137 mrtvých v důsledku okupace ČSSR vojsky Varšavského paktu v roce 1968? A kde se ve svém předchozím příspěvku zmiňuji Rusko? Rusko v roce 1968 jako mezinárodně uznaný stát neexistovalo.

Martin

22. 01. 2021

Obvykle nereagujem, lenze to to tu citam uz velmi dlho a neda mi to.
Karel a jemu podobny: to ze niekto je proti politike NATO a USA este neznamena ze miluje Putina. To ze niekto kritizuje F 35 este neznamena ze obdivuje rusku techniku. To ze niekto obdivuje SU 57 a haji ho vo forach, neznamena ze podla neho je F35 kus srotu. To ze v niecom suhlasi s Putinom neznamena ze ho obdivuje, ze je rusofil, alebo ja uz neviem co. PREBOHA LUDIA UVEDOMTE SA A ZACNITE MYSLIET. SVET NIEJE CIERNOBIELY. A krucinal zacnite pouzivat rovnaky meter na vsetko a na vsetkych. Na USA, na NATO, na EU, na Cinu, na Rusko, na americku vojensku techniku, na rusku...atd

bombero

21. 01. 2021

Koukám, že proruská kolaborantská úderka už nastoupila. Jen se vám divím, že tady v tom zločineckém a teroristickém státu žijete, že se neodstěhujete do toho mírového sluníčkového ruska za největším lidumilem putinem, který ani náhodou nenechává vraždit své oponenty.To mi hlava nebere, že se svobodně neodstěhujete do toho ruskýho ráje, který v minulosti nenapadl cca 120 zemí, když vám dnes nic nehrozí. Já kdybych se za svého mládí chtěl odstěhovat tam kam chci, tak by mě nejspíš zastřelili na té vaší "svobodné" hranici..

astor

21. 01. 2021

Míra: Mluvíte mi z duše. NATO je zločinecká organizace. Karlové furt fňukají nad 21. srpnem 1968 a nad jeho neustále se zvyšujícími počty obětí. Kolik občanů cizích států zabili naši vojáci schovaní v okupačních kontinentech od roku 1991? Zveřejňuje naše ministerstvo obrany takové údaje a nebo je to tajné?

Míra

21. 01. 2021

Obrtel: Vrátit vyznamenání a odsoudit agresivní politiku NATO bylo správné

V pondělí 23.12.2019, 08:30 SEČ uplynulo pět let, kdy jsem se smíšenými pocity, po náročné noční službě na záchrance, předával úřednici na poště doporučené dopisy pro ministra obrany Stropnického a Vládu ČR s úmyslem vrátit všechna svá válečná vyznamenání, udělená NATO.

A jak to vypadá po dlouhých pěti letech, které utekly jak voda? Domnívám se, že soud, který jsem vynesl nad zločineckou organizací, kterou jsem poznal do hloubky a odmítl jí sloužit, jenž se zove NATO, se pomalu naplňuje a skutečnost je horší, než jsem ji tenkrát před pěti lety sám popsal.

Není pravdou, a ať se z toho přisluhovači cizích mocností a korporátních fašistů třeba zblázní vzteky, tak není pravdou, že se u Kábulu bojuje za Prahu nebo za kteroukoliv jinou západoevropskou metropoli. Tak jak „vylhaně“ afghánský konflikt začal, tak úplně stejně „vylhaně“ směrem k veřejnosti po celých těch osmnáct let probíhá.

Existuje a je veřejně známa rozsáhlá reportáž Craiga Whitlocka, redaktora Washington Post o výsledcích výzkumu stran všech možných „chyb“ během dobývání a „obnovy“ Afghánistánu a tato americkou administrativu vůbec nešetří, ba naopak. Jsou zde i stanoviska amerických generálů, mezi jinými například Douglase Luteho, který zcela zpochybnil smysluplnost afghánské operace a jakoukoliv motivaci amerických vojáků.

Ukazuje se, že kam šlápla noha amerického vojáka v posledních sedmdesáti letech a spolu s ním bohužel i mnoha jeho spojenců v rámci zločinecké organizace NATO (společnosti užitečných idiotů, sloužících korporátním fašistům z tzv. „deep state“, tedy lidí především kolem zbrojařských monopolů), tam nejen, že sto let tráva neroste, ale tam zůstávají pouze a jen spálené země, zoufalství a beznaděj obyvatelů daných zemí, chaos, vraždění, bída a hlad a nemůže být ani v náznaku řeč o lidských právech, demokracii, svobodě a nezávislosti !

Jak sdělil nejen generální inspektor USA pro obnovu Afghánistánu, John Sopko, ale i mnozí další, lhalo se a lže se americkému lidu, lhalo se a lže se i lidu spojeneckých zemí v rámci NATO a co je horší, tyto země se staly spolupachately mezinárodních zločinů, naprosto v rozporu se základním dokumentem Severoatlantické aliance NATO – s tzv. Washingtonskou smlouvou a zejména jejím článkem číslo jedna a s mezinárodním právem, mizerně garantovaným Organizací spojených národů a její Radou bezpečnosti, která se zdá být pouhou loutkou v rukách zbrojařských monopolů pod taktovkou „deep state USA“.

Moje rozhodnutí sepsat svůj otevřený dopis ministru obrany a vládě ČR před pěti lety padlo však zejména na podkladě paralely ukrajinské krize s válkou v Kosovu. Bylo to právě Kosovo, které mne přimělo k tomu, abych odešel z vysokých armádních postů a s politikou NATO a tedy i naší země a její armády se nadobro rozloučil.

I zde se mnohým zdálo, že přeháním, vymýšlím si, sleduji nějaké jiné, pochybné, osobní cíle a bůhvíco jiného... Nebylo tomu tak. Kosovská mise mne „probrala“, zorientovala, znechutila mne a otevřela mi oči natolik, že jsem se musel s armádou a hlavně politikou NATO rozejít. Aby čtenáři pochopili, co mne k tomu vedlo a jaké byly ty pravé pohnutky k mé rezignaci, prosím, přečtěte si thriller Josefa Habase Urbana, Návrat do Valbonë.... Budete možná zírat! Je to jen zlomek toho, co dokáže touha po moci a po penězích.

Monarchista

21. 01. 2021

Hezká pohádka. Pochopitelně naši kluci se nenechali zastínit vojáky US. Ale osobně si myslím, že právě ten specifický a specielní český výcvik to by neměli zapomenout.Nikdy nevíme, proti komu budeme jednou bránit vlast.

Diviš

21. 01. 2021

Byl jsem účastníkem. Zbývá doplnit, že naše rota byla po pár dnech pojmenovaná "Ďábelští psi".

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací