EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Další americké letouny F-35 pro Japonsko

 16. 07. 2020      kategorie: Vojenská technika      15 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Ministerstvo zahraničí USA schválilo potenciální dodávky dalších 105 víceúčelových bojových letounů Lockheed Martin F-35 Lightning II a souvisejícího vybavení do Japonska. Prodej má proběhnout v rámci programu „Zahraničního vojenské prodeje“ a jeho hodnota může dosáhnout výše 23,11 miliardy USD. 

Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) oznámila americkému Kongresu plánovaný prodej do Japonska dne 9. července 2020. (Oznámení o prodeji je zveřejňováno v souladu s požadavky amerického práva a bezpodmínečně ještě neznamená, že smlouvy o prodeji zařízení budou v uvedeném objemu uzavřeny.)

F-35A.Japonsko.Japan-Forward.FU
Foto: Letoun F-35A japonského letectva | Japan Forward

Japonská vláda požádala USA o možnost získat 63 letadel verze F-35A s konvenčním vzletem a přistáním, 42 letadel verze F-35B s krátkým vzletem a svislým přistáním a 110 motorů Pratt & Whitney F135 (105 v letounech + 5 náhradních). Žádost zahrnuje také systémy elektronického boje a další podpůrné a výcvikové systémy jako je ALIS, ALGS, C4I / CNI atd.

Jak bylo naznačeno, program prodeje F-35 do Japonska je v zájmu zahraniční politiky USA a národní bezpečnosti. Má zvýšit úroveň bojové účinnosti hlavního spojence v asijsko-tichomořském regionu a zlepšit jeho možnosti čelit současným i budoucím hrozbám. Současně s dalšími dodávkami F-35 má dojít k definitivnímu stažení zastaralých letounů F-4EJ Phantom II.

Japonsko objednalo prvních 42 letounů nové generace F-35A za 10 miliard dolarů v prosinci roku 2011. Japonsko není partner programu F-35 jako řada jiných příjemců těchto letadel, ale jeho průmysl zatím zajišťuje výrobu řady součástek a celkovou montáž strojů pro domácí vojenské letectvo.

F-35B.Lightning.II.USS.Wasp.wiki.USN.PD
Foto: F-35B s krátkým vzletem a svislým přistáním | USN

První čtyři F-35A Japonsko převzalo v září 2016 ve výrobním závodě Fort Worth v Texasu. Montáž dalších 38 letadel F-35A převzal japonský výrobní závod Komaki Final Assembly and Check Out patřící korporaci Mitsubishi Heavy Industries. První domácí japonský stroj F-35A opustil výrobní linku v červnu roku 2017.

Japonsko se v roce 2018 trochu překvapivě rozhodlo usilovat i o letouny F-35B s krátkým vzletem a svislým přistáním. Ty mají dostat svoji příležitost na patřičně upravených víceúčelových vrtulníkových lodích Izumo a Kaga, případně mohou také působit z malých narychlo připravených základen, nebo komerčních letišť.

Video: Lockheed Martin F-35 Lightning II v akci / YouTube

Japonsko se po přijetí dalších letadel F-35 stane jejich největším zahraničním uživatelem. Neznamená to však, že by tyto stroje zcela naplňovaly japonské potřeby a představy. Letouny F-35 budou v budoucnu doplněny novým domácím typem F-3, jehož úkolem bude především stíhání a vybojování vzdušné převahy.

CENOVÉ BOMBY (267)

Komentáře

Martin23

20. 07. 2020

bombero, jen tak na vysvětlenou, z logiky textu vyplývá, že "Bombero" není nový diskutér, který vám sebral jméno, ale někdo, kdo vás tak nešikovně oslovil.

bombero

19. 07. 2020

Bombero- zloději jmen-proč bych měl řešit cenu, když jsem řešil spolehlivost.Navíc jsem nenapsal, že je pouze do 1 mach, zřejmě nerozumíte psanému textuJá tu technologii a barvu na ní nevymyslel, tak nemůžu za to, že její struktura je skoro jak struhadlo(jemné, ne jak na bramborák)Jinak stealth nepotřebuje velkou tepelnou stopu a sonický třesk, proto je většina do 1machu, ale jsou i daleko rychlejší. Máte pravdu, spadlo 1, to druhé ani nedokázalo vzletět a shořelo na dráze a já mám info o 11 strojích, tak to už je oněch skoro 20%. Nějak jem si všiml, že rusofilcky mají problémy s jakýmkoliv myšlením

ROBO

18. 07. 2020

Bombero
Máte pravdu , RuSSové opravdu díky nehodám nepřišli o 20% svých SU-57 , ale o 100% .
Vzhledem k tomu že byl vyroben pouze jediný seriový kus (ostaní jsou prototypy , které armáda nikdy nedostane , ty nemůže nikdo soudný počítat ) je situace mnohem tragičtější .
To že po více než půl roce RuSSký voj.-prům.komplex nic dalšího nevyprodukoval , podtrhuje komicky tragický stav Putlerovské oligarchisticko-mafiánské ekonomiky . I když to je spíš k pláči .
Sériová výroba . :joy::joy::joy:

Bombero

18. 07. 2020

tvoje srovnání jaksi pokulhává, spočítej si kolik stojí 3 F-35 a kolik stojí 1 Su-57....a pokud je US stealth pouze do 1 mach , tak je to ještě horší, než jsem si myslel....jinak se domnívám, že to je pěkná kravina co jsi napsal a počítat asi také neumíš. SU 57 lítá asi 13, když spadlo 1, tak to je podle tebe 20%? o)) Jo já jsem si už všiml, že vy USfilové máte často problém s počty pokud se týká ruské techniky...

bombero

17. 07. 2020

Omny- nevím přesně, ale mám zato, že většína stealth je dělána do mach1, pak se hlavně má hodně zahřívat speciální nátěr na nich. Jinak, že jim spadly 3 z nějakých cca 430 je někde 0,7% ztrát. Pro srovnání, SU57 je někde skoro na 20%....

Omny

17. 07. 2020

https://www.flightglobal.com/fixed-wing/lockheed-martin-f-35-has-873-deficiencies/136481.article
a tady je odkaz na článek popisující zničení F-35, celkově spadly 3
https://www.popularmechanics.com/military/weapons/a32615435/f-35-crash-elgin-air-force-base/

Omny

17. 07. 2020

japonci US nesnáší, těžko jim někdy odpustí atomovku. Potom US vojáci tam několikrát znásilnili japonské dívky, takže US přítomnost v Japonsku, Německu je vnímána obecně negativně, místní obyvatelstvo je tam nechtějí.

Jinak poslední hit F 35 je tuším, že nemůže ve větších výškách lítat nadzvukem, protože dochází pak k nevratnému poškození draku včetně stealth a tuším že kanón má problémy trochu s přesností o))) to jenom taková perlička naokraj, jak je tohle letadlo skvělé o))

Cateye

16. 07. 2020

Liberal Shark: Nenechte se vysmát, žádné nové závody ve zbrojení neexistují. Rusko jen dohání ztrátu z devadesátých let, nehledě na to, že vydává jen pět procent HDP, takže nějaké uzbrojení mu nehrozí. A Číně, jako nastupujícímu hospodářskému hegemonu už vůbec ne...
Strašení těmito zeměmi na západě jen omlouvá navyšování výdajů na zbrojení.

Martin23

16. 07. 2020

Ještě bych možná dodal jednu takovou zajimavůstku:

Přítomnost amerických vojáků v Japonsku má své historické důvody. Bojovné Japonsko už nikdy nemělo mít vlastní armádu.Je to zakotveno v poválečné ústavě, která obsahuje přísná omezení týkající se ozbrojených sil. Jde hlavně o článek devět, který Japonsku určil status mírové země a vznik a udržování stálé armády výslovně zakazuje. Dva roky po obnovení samostatnosti Japonsko založilo pouze síly sebeobrany, které má dosud.

Článek 9 japonské ústavy je doložkou národní ústavy Japonska, která zakazuje válku jako prostředek k urovnání mezinárodních sporů týkajících se státu. Ústava vstoupila v platnost 3. května 1947 po druhé světové válce . Ve svém textu se stát formálně vzdává suverénního práva na boj proti násilí a zaměřuje se na mezinárodní mír založený na spravedlnosti a pořádku. Článek také uvádí, že k dosažení těchto cílů nebudou ozbrojené síly s válečným potenciálem udržovány. Japonsko nicméně udržuje de facto ozbrojené síly, označované jako japonské sebeobranné síly , které byly původně považovány za něco podobného tomu, čemu Mahatma Gándhí říkal Shanti Sena (vojáci míru) nebo policie kolektivní bezpečnosti ( udržování míru ) síly působící v rámci Organizace spojených národů .

V červenci 2014 japonská vláda namísto použití článku 96 japonské ústavy ke změně ústavy schválila japonskou vládní reinterpretaci, která poskytla japonským sebeobranným silám více pravomocí, což jim umožnilo bránit další spojence v případě vyhlášení války. Některé japonské politické strany a občané tuto změnu považují za nelegitimní, protože premiér obešel postup japonské změny ústavy. V září 2015 provedla japonská národní strana oficiální reinterpretaci přijetím řady zákonů umožňujících japonským sebeobranným silám poskytovat materiální podporu spojencům zapojeným do mezinárodního boje.

ČLÁNEK 9 japonské ústavy. (1) Japonský lid upřímně usiluje o mezinárodní mír založený na spravedlnosti a pořádku a navždy se vzdává války jako svrchovaného práva národa a hrozby nebo použití síly jako prostředku k urovnání mezinárodních sporů.
(2) Aby bylo dosaženo cíle předchozího odstavce, nikdy nebudou udržovány pozemní, námořní a vzdušné síly, jakož i další válečný potenciál. Právo na agresivitu státu nebude uznáno .

ROBO

16. 07. 2020

Omny
Mohl by jste uvést , jak tvrdíte veřejný zdroj , toho jak si Japonští piloti stěžují na F_35 .
Nebo je to opět jedna z mnoha vašich lží . Aha opět si vymýšlíte , co ?

Já jediné co jsem našel , tak je to jenom chvála Japonců na tento stroj , a zněho vyplívající další objednávky .

Jinak i přes dětské nemoci , oněm mluví v superlativech všichni uživatelé .

ROBO

16. 07. 2020

Je smutné vidět jak uboze , primitivně a hlavně extrémně lživě se zdejší prokremelští trolové a přisluhovači snaží omlouvat Russkou tragickou zaostalost v oblasti letectví v které již několik desetiletí více a více ztrácí . A to vše , jen díky neuvěřitelnému diletanství fašistického diktátora z Kremlu . Ten vede svou zemi mafiánsko-oligarchistickým způsobem , když na stěžejní posty v zemi místo odborného výběru odborníků , jenom dosazuje jeho zcela nekompetentní lokajské přisluhovače . Ti mají mají jediný zájem , a to - obohacovat se. Proto absolutně tragicky začínají zaostávat v tradičních oblastech jako je vojenství , kosmonautika .......


Tvrdit absolutně vědomě lživě že je Japonsko okupováno USA , to si si musí člověk opravdu sáhnout až dno své prolhané ubohosti a mentální negramotnosti .


Okupaci jsme zažívali pouze my po rádoby "osvobození" v roce 1945 ze strany Ruska . A to i s těmi nejhoršímy atributy a benefity co to přináší - okrádání , plundrování , zatýkání , mučení, vraždění .....


Japonci a všechny civilizované země světa , chtějí pro svou obranu před rozpínavostí Číny pouze to nejlepší . A na světovém trhu se ani zdaleka nic lepšího než F-35 nenachází .


To že zdejší vlastizrádní Russofilové mohou závitsí prasknout , na tom nemůže nic změnit . Samozřejmě je to pouze zbabělé obavy , protože dobře víte že tyto stroje dělají z veškkeré vaší Russké , o 20let zaostalejší techniky , materiál pro kovošrot . Včetně nejmodernější PVO

Martin23

16. 07. 2020

Liberal shark
Skutečně solidní kabaretní výstup.

Realita:
​Na prvním místě jsou Spojené státy (726 miliard dolarů), dále Čína (217), Saúdská Arábie a Indie (57), Británie (56) a Francie (53). Rusko je osmé s výdaji ve výši 48 miliard dolarů. Ve srovnání s rokem 2018 Německo postoupilo na sedmé a Japonsko pokleslo na deváté místo, uvádí Jane’s. Desátá se umístila Jižní Korea.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/zbrojeni-evropa-vydaje-2019-bulharsko-cesko-nato.A200109_134510_zahranicni_jhr

RF několik let po sobě výdaje snižuje.
NATO a její spojenci utrácí cca 1,5 bilionu ročně a Trump na summitu NATO v Bruselu 2018 vymýšlel nápady zvednout výdaje na zbrojení ze 2% HDP na 4%.

Omny

16. 07. 2020

Zde logiku nehledej o)) Na základě zkušeností s F-35, které japonští piloti mají s těmito letadly a bylo to zveřejněno, by si nikdo tyhle letadla už více neobjednal zvláště oni ne. Každopádně asi nemají jinou možnost.


Liberal Shark
no já nevím, závody ve zbrojí rozpoutává spíše US, nevím odku jsi tenhle blábol zjistil...stačí když se podíváš na výdaje US a porovnáš to s výdaji RUska....., zřejmě matematika tvoje silná stránka nikdy moc nebyla že?


Jinak co mně překvapuje v poslední době ta velká ztrátovost US stíhaček za posllední cca 2 měsíce, napočítal jsem tohle:
1x F22, 2x F35, 1x F18, 2x F 16 a 1x F15 což se zdá být jako docela neuvěřitelné....a to to nebylo ani jednou při nějakém bojovém nasazení jenom se letadla měly rozletět a přistát

liberal shark

16. 07. 2020

Čínani i Rusové budou trpce litovat, že rozpoutali nové závody ve zbrojení. Stejně jako v minulosti uzbrojí akorát sami sebe.

Martin23

16. 07. 2020

Japonsko je de jure i de facto stále okupováno USA.


Z toho pramení i tento nákup, který vydařeně charakterizuje věta z článku:


​Jak bylo naznačeno, program prodeje F-35 do Japonska je v zájmu zahraniční politiky USA a národní bezpečnosti. Má zvýšit úroveň bojové účinnosti hlavního spojence v asijsko-tichomořském regionu a zlepšit jeho možnosti čelit současným i budoucím hrozbám.

To je totiž, o čem mluvím. USA potřebují obrovské množství letadel, u kterých se domnívají, že mohou nejsnáze proniknout sofistikovanou PVO. No a jejich zájmem je, aby je měli k dispozici a zároveň aby je nemuseli platit.

Proto si podřízené země kupují u protektora F 35, které nejsou primárně určené k ostraze vzdušného prostoru, ale jde o úderný stíhač.


Přitom v dubnu 2020
​Japonský ministr obrany Taro Kono prohlásil, že jejich příští stíhač F-3 by měl nést více raket vzduch-vzduch než americká F-35. Budoucí projekt stealth stíhače nové generace F-3 by měl v každém případě nést více raket vzduch-vzduch než americký stroj 5. generace F-35, prohlásil japonský ministr obrany Taro Kono. Ne úplně uspokojivé raketové výzbroji se chtějí v Japonsku v rámci projektu nového stíhače na každý pád vyhnout. Kono zdůraznil, že očekává od nového letounu vysokou schopnost stealth a také to, že ponese více raket než americká F-35.
Zbraně, to je velký problém F 35.


Druhý problém, který ukazuje, že nákup proběhl za okolností, které jsem popsal na počátku příspěvku:
​Japonsko v nedávné době vyvinulo raketu vzduch-vzduch AAM-4B, která je určená pro střední vzdálenosti. Byla vytvořena s tím, aby v japonském letectvu nahradila rakety starších typů, včetně amerických AMRAAM. Raketa AAM-4B byla v době vzniku první střelou, která měla ve své špici pokročilý radar typu AESA (Active electronically scanned array).
​Střely AAM-4B představují excelentní zbraň pro japonské bojové letouny Mitsubishi F-2 a Mitsubishi F-15J/DJ Eagle. Nejsou ale bez chyby. Například jsou dost velké, takže je letouny mají zavěšené na vnějších závěsech. Japonsko si ale objednalo 43 letounů Lockheed Martin F-35 Lightning II, které jsou stealth a mají zbraně uvnitř. Pro tyto stroje jsou rakety AAM-4B příliš velké.


Jinak řečeno, kontejner F 35 je malý a vleze se do něj málo. A do budoucna by tady mohl být problém, pokud by někdo vyrobil raketu na dlouhou vzdálenost, která by stejně jako AAM-4B byla příliš dlouhá.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací