EXCALIBUR
CZUB
CZUB

MDK-2M: Velmi efektivní vykopávač zákopů

 19. 05. 2022      kategorie: Vojenská technika      2 komentáře
Přidat na Seznam.cz

AT-T je ruské dvacetitunové pásové vozidlo, které se v několika variantách používalo např. pro odstraňování překážek, jako tahač děl nebo jako vykopávač zákopů. Poslední jmenovanou variantu AT-T MDK-2M můžete shlédnout v akci na následujícím videu. Když si člověk vzpomene, kolik dřiny dá vykopat takový zákop ručně, je práce stroje MDK-2M vskutku přínosná.

Video: MDK-2M v akci / YouTube

MDK-2M je založen na platformě AT-T, což je těžký sovětský dělostřelecký tahač z dob studené války, který byl na podvozku tanku T-54. Vana je však otočena o 180°. Motor, spojka, převodovka, převodka řízení a hnací kola jsou umístěny v přední části vozidla. V přední části vozidla se také nalézá kabina pro osádku. Kabina byla použita z nákladního vozu ZIS-150 a ZIL-164.

Ženijní vozidla MDK-2M byly používány pro rychlé kopání velkých krytů a pro tažení tankových příkopů (hloubka až 4,7 m, šířka 3,5 - 4 m). MDK-2M sloužily v sovětské resp. ruské armádě, ale také východoněmecké armádě a maďarské armádě.

Video: MDK-2M v akci / YouTube

Zdroj: military-history.fandom.com

 Autor: Petr Žák

Komentáře

Jirka

19. 05. 2022

Jezdil jsem s TMKáčkem v Litoměřicích, po PŠ v Seredi.. Dvanáctiválec z tanku, sílu to mělo jak stádo bejků :smiley::thumbsup:

Carlos

19. 05. 2022

Otec vždy ,,s láskou" vedle tohoto stroje vypomínal také na TMK - 2.Když byla dobrá půda, jak šutráky lítaly kolem....

Přidat komentář