EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Držitel medaile cti Peter Lemon - zkouřený marihuanou odrazil zcela sám dvě vlny Vietkongu

 06. 03. 2016      kategorie: Vojenská historie      0 bez komentáře

Peter Charles Lemon (narozen 5. května 1950) obdržel nejvyšší vojenské vyznamenání - medaili cti (Medal of Honor) za svůj čin ze dne 1. dubna 1970 ve válce ve Vietnamu, kde sloužil v provincii  Tây Ninh.

Sgt. Lemon za války ve Vietnamu sloužil jako asistent kulometčíka v rámci obrany americké základny Illingworth. Ta byla znenadání napadena těžkou palbou nepřítelem. Překvapený Lemon, který ještě před pár hodinamy se svými kamarády popíjel alkohol a kouřil marihuanu, okamžitě spustil směrem k nepříteli kulometnou palbu dokud se kulomet nepřehřál a neporouchal. Posléze začal střílet i ze své útočné pušky, která také po čase vypověděla službu.

lemon_01
Foto:  Seržant Peter Lemon odrazil zcela sám dvě vlny Vietkongu

Psali jsme: Ve štolách lomu Velká Amerika stále obchází jeden z nejslavnějších fantomů

Jakmile puška přestala střílet, Peter sáhl po granátech, aby odrazil stále sílící útok na jeho pozici. Po čase zneškodnil všechny nepřátele v jeho okolí až na jednoho, proti kterému Lemon vyběhl a zneškodnil ho v rámci boje zblízka.

Přestože byl Lemon zasažen několika střepinami, svoji pozici udržel a byl ještě schopen odnosit své vážně raněné kamarády do zázemí.

Když se opět vracel na svoji pozici, byl znovu raněn nepřátelským projektilem. Lemon se přesto doplazil do své původní obranné pozice, ze které vypozoroval, že v celém obranném sektoru hrozí nebezpečí prolomení, proto okamžitě napadl nepřítele dalšími granáty.

Psali jsme: 68 let od začátku Norimberského procesu

Ačkoliv byl opět zasažen, Lemon odrážel vlnu nepřátelského útoku soustředěnou kulometnou palbou, dokud v důsledku svých mnohačetných poranění nezkolaboval.

Poté co se Peter probral z bezvědomí na obvazišti v zázemí, odmítl svoji evakuaci, dokud nebudou odvezeni jeho těžce ranění kamarádi.

lemon_02
Foto: Peter Lemon s medailí cti

Své vyznamenání následně věnoval 3 svým kamarádům (Casey Waller, Nathan Mann a Brent Street), kteří padli ve stejné akci, za kterou Peter medaili obdržel.

Lemon je jediným rodilým Kanaďanem, který obdržel tak vysoké vyznamenání během války ve Vietnamu a zároveň je jejím osmým nejmladším držitelem. 

Klobouk dolů před tímto výjimečným výkonem.

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (570)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací