EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Edmund Roman Orlik - první tankové eso 2. světové války

 09. 06. 2018      kategorie: Události      1 komentář

Někdo by si mohl myslet, že to byl právě nějaký Němec, ale naopak. První tankové eso bylo z řad nepřítele a to právě jejich prvního, Polska. Byl to Edmund Roman Orlik, kdo se stal prvním esem druhé světové války.

orilk
Foto: Edmund Roman Orlik se stal prvním tankovým esem 2. světové války

Roman Orlik byl před válkou studentem a poté narukoval do Polské armády a stal se seržantem první třídy a velitelem tančíku TKS s 20 mm kanonem (Jedním z těch kterým byla zlepšena výzbroj).

Psali jsme: Naše republika opět zažije obsazení pohraničí německou armádou

Dne 14. září se Orlik a jeho řidič Zakrzewski zúčastnily bitvy na Bzuře kde si na konto připsal první 3 tanky.

Poté se 18. září vydal ještě s dvěma tančíky TKS (tyto měly však pouze kulometnou výzbroj) na průzkum když v tom narazily na Německý konvoj. Orlik nařídil tančíkum které ho doprovázely aby ustoupily zatímco sám nastražil léčku na přijíždějící konvoj. Během tohoto boje zničil další 3 tanky (dvě Panzer 35(t) a jeden Panzer IV) a ještě další vozidla, během boje dokonce zajal 2 členy posádky tanků.

Hned druhý den se Orlik zúčastnil bitvy o Sieraków a během ní zničil dalších 7 tanků. Poté se Orlikově posádce a ještě jednomu tančíku TKS (také s 20 mm kanonem) během noci z 20. na 21. září povedlo probít do Varšavy kde bojoval až do 28. září.

Psali jsme: Jak se rodí dokonalé zbraně! Dechberoucí video o vzniku kulovnic Berreta

Orlik válku přežil a zemřel až roku 1982.


Video: Roman Edmund Orlik (1. díl) / YouTube


Video: Roman Edmund Orlik (2. díl) / YouTube

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY

Komentáře

Marek

06. 04. 2019

Německo-polský pakt o neútočení
Uzavřením smlouvy došlo k normalizaci německo-polských vztahů, zatížených německým revizionismem vůči Versailleské smlouvě.
Smlouva byla výsledkem polské zahraniční politiky, která se po podpisu Locarnské dohody pokoušela získat záruky bezpečnosti přímo u zemí, se kterými mu hrozil konflikt. Po uzavření Paktu o neútočení se Sovětským svazem v roce 1932 Polská Republika chtěla obdobné garance získat také ze strany Německa.
Smlouva o neútočení s Německem byla uzavřena 26. ledna 1934 v Berlíně. Jménem Německa smlouvu podepsal ministr zahraničních věcí Konstantin von Neurath a jménem Polska velvyslanec v Berlíně Józef Lipski. Smlouva byla uzavřena na 10 let a jejím základem byla deklarace Hitlera-Lipského z 15. listopadu 1933, předpokládájící odmítnutí síly v polsko-německých vztazích. Uvádí se v ní, že oba státy se hodlají domluvit bezprostředně na jakémkoliv problému, týkajícím se oboustranných vztahů.
Při odjezdu ze Ženevy 28. září 1934 ministr zahraničí Polské republiky Beck prohlásil: „Polsko o své vůli prohlašuje, že od nynějška spojuje svůj osud s osudem Německa. Tato politika napomohla zničení Československa, rozbití Malé dohody

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací