EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Estonsko dostalo první houfnice K9 Thunder

 16. 10. 2020      kategorie: Vojenská technika      2 komentáře

Dne 9. října 2020 velení estonských ozbrojených sil potvrdilo, že na konci srpna byla z Korejské republiky do Estonska dodána první dvojice 155mm samohybných houfnic K9 Thunder, z celkem osmnácti objednaných. Všechny objednané houfnice by měly být v Estonsku do tří let. 

K-9_thunder
Foto: Houfnice K9 Thunder | USMC / Wikimedia Commons

Podle velení estonských ozbrojených sil jsou dodané jihokorejské houfnice připravené k okamžitému použití, avšak budou ještě upraveny tak, aby přesně splňovaly požadavky domácích ozbrojených sil. Práce budou zahájeny v únoru 2021.

Psali jsme: Legendární Vejtřaska: Československý vojenský třítunový speciál, který dodnes udivuje svými schopnostmi

Estonské ozbrojené síly realizují projekt nákupu jihokorejských samohybných houfnic K9 Thunder ráže 155 mm společně s finskými ozbrojenými silami. Dne 26. června 2018 podepsali zástupci Estonského střediska pro obranné investice (ECDI) a jihokorejské společnosti Hanwha Land Systems dohodu o prodeji a následné údržbě dvanácti samohybných houfnice K9 Thunder. Dohoda v hodnotě 46 milionů EUR zahrnovala také školení personálu, údržbu zařízení a dodávky náhradních dílů. Podle podmínek dohody budou první houfnice dodány do Estonska v roce 2020. Dodávka má být dokončena v roce 2023.

V říjnu 2019 se estonské ministerstvo obrany rozhodlo zakoupit dalších šest houfnic K9 Thunder. 
V důsledku pandemie nemoci COVID-19 se strany dohodly na podmínkách nové smlouvy na  videokonferenci a podepsaly ji 20. srpna 2020. Podle serveru Businesskorea.co.kr měla dodatečná objednávka hodnotu 26,1 miliard wonů, což je přibližně 21,9 milionů USD. Podle estonských ozbrojených sil jsou celkové náklady na osmnáct houfnic K9 Thunder, včetně školení, speciálního vybavení a náhradních dílů cca 83 milionů EUR.

Dodávané houfnice byly používány jihokorejskou armádou, nejedná se tedy o nové zboží. Předpokládaná se, že estonské ozbrojené síly mohou dodané zbraňové systémy provozovat ještě asi třicet let. 
 

Psali jsme: Nejnovější obrněná vozidla Eagle V od GDELS dostanou jednotky německé a švýcarské armády

CENOVÉ BOMBY (551)

Komentáře

karel3

18. 10. 2020

Tak nám tady ruský Monarchista vysvětlil, že houfnice je vyloženě útočná zbraň.
Navíc disponuje tajnými informacemi, že se Estonsko chystá napadnout Rusko, zatím co Rusové porušují hranice svrchovaných států. Mimo jiné okupují ukrajinský Krym a jezdí přes hranice na Ukrajinu sestřelovat dopravní letadla (MH17).
Rusáky nikdo nenapadne. Pracovitá Čína si je postupně ochočí. Minimálně 10 let již hospodaří na východě Ruska na velkých plochách. Asi za vodku. :smile:

Monarchista

17. 10. 2020

Myslím si, že pokud buduji obranu, měli by se soustředit na zbraně určené k obraně vlasti. Tedy pokud nejsou v první línii v bitvě o Moskvu. Potom je mi Estonců skuteční líto.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací