EXCALIBUR
CZUB
CZUB

HMMWV neboli (Vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo)

 20. 03. 2018      kategorie: Vojenská technika      0 bez komentáře

HMMWV neboli High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (Vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo) je americké vojenské terénní vozidlo (viz. foto 1) Je také známé pod názvem Humvee, který vznikl zkomolením oficiální zkratky americkými vojáky. Humvee je široce používáno všemi pěti složkami amerických ozbrojených sil, americkou Národní gardou a také armádami dalších zemí.

hum_01
Foto: M1151 HMMWV- AM GENERAL

Vozidlo začalo vznikat v roce 1979, kdy americká armáda vydala oficiální požadavky na nový terénní automobil, který měl nahradit již nepostačující Jeepy Willys a různá konverze civilních vozidel. Zakázku nakonec získala firma AM General a Humvee začala sloužit v americké armádě v roce 1985. Jeho vývoj stále pokračuje.

Psali jsme: Francouzi proti Američanům: U-2 proti Mirage IIIE

Díky operaci Pouštní bouře v Perském zálivu vešel do povědomí amerického obyvatelstva. O toto vozidlo projevil zájem i Arnold Schwarzenegger (vlastník 5 aut Hummer) a přemluvil firmu AM General k výrobě civilní verze, která je známa pod názvem Hummer H1.

hum_02
Foto: HUMMER H1

Ze začátku vozy HMMWV používaly motor o objemu 6,2 l a třístupňovou převodovku, od roku 1995 používají 6,5 l motor a 4stupňovou převodovku.

Psali jsme: Vývoj a dodávky vozidel ASCOD pokračují, novou ženijní verzi dostane španělská armáda

Uživatelé

HMMWV používá mnoho ozbrojených složek po celém světě: Afghánistán, Albánie (300), Argentina, Chile (200+), Irák, Izrael (1000+), Litva, Makedonie, Maroko, Mexiko (1000+), Polsko (217 + 233 v budoucnosti), Rumunsko, Saúdská Arábie, Spojené státy americké (30000+), Slovinsko (30), Srbsko (50), Thajsko, Turecko, Ukrajina (12), Česká republika (5 a 16 půjčeno od Američanů)

V následujícím videu můžete vidět menší ochutnávku z terénu.


Video: Hummer Humvee Offroad Almere / YouTube

 Autor: Miloš Linka

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací