EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Jirka REGI Schams: „Svaly celkem pořád mám…“

 17. 09. 2013      kategorie: REGI Base      0 bez komentáře
Přidat na Seznam.cz

Jeden z nejznámějších českých veteránů afghánské operace Jirka Schams, alias REGI, v létě rozhodně nezahálel. Po třech týdnech se vrátil ze sanatoria v Klimkovicích, kde podstupoval speciální terapii.

Toto specializované lázeňské zařízení se nachází na Ostravsku a čerpá ze spojení přírodního léčebného zdroje a v ČR jinak těžko dostupných terapeutických technik. Tato kombinace je podle ředitele sanatoria Jozefa Dejčíka základem úspěšné léčby.

klimk01
Foto: Regi se během cvičení v Klimkovicích udržel ve vysokém kleku

„Naším cílem je výrazně zkvalitnit život pacientů, kteří u nás podstoupí terapii. Kromě specializovaných rehabilitačních technik jako například Klim Therapy ale také CI Terapy /Constraint Induced Movement Therapy/, nám v tom pomáhá unikátní jodo–bromová solanka s výraznými léčivými účinky, která regeneruje poškozené tkáně a napomáhá rychlejšímu léčení," vysvětluje ředitel.

KLIM Therapy pro Jirku

„Rozhýbali mi ruce a nohy. Pomocí hřejivých bandáží, masírování. Zkrátka mi uvolnili svaly, aby je neporanila zátěžová cvičení. Tahal jsem závaží přes kladky a potom mě navlékli do speciálního obleku, který má na sobě háčky, za něž se upevní jištění. Tak jsem zvládl třeba vysoký klek," líčí REGI ve zkratce unikátní rehabilitační metodu zvanou KLIM Therapy.

klimk02
Foto: Regi cvičí v Klimkovicích zavěšen v podpůrném systému i klikuje

„Tyto postupy a soubor pomůcek z USA pro české pacienty jsme převzali od americko-polské fyzioterapeutky", uvádí primářka MUDr. Jarmila Zipserová. Hlavní indikační skupinu tvoří dětští i dospělí pacienti po mozkové obrně, ale je možno tento koncept využívat i pro pacienty s nejrůznějším neuromuskulárním deficitem, jako je například i Jirka REGI Schams.

„Při cvičení se využívá nejen speciální stabilizační obleček, který vytváří „svalový korzet" a tím stabilizuje a koriguje držení těla a končetin, ale i speciální UEU klec, kde provádíme neuromobilizace, posilovací a protahovací cviky a velmi oblíbené cvičení je v takzvaném Spideru pro nácvik rovnováhy," upřesňuje primářka Zipserová.

„Rozhodně se mi zlepšila rovnováha. Svaly totiž pořád celkem mám, doma neustále cvičím," pochvaluje si Jirka REGI Schams přínos terapie. Bohužel však navzdory REGImu zápalu pro rehabilitaci je KLIM Therapy k němu domů prakticky nepřenositelná, ačkoli on by se do ní pustil nejraději hned.

klimk03
Foto: Tady Regi během klimkovické rehabilitace trénuje rovnováhu - jako spider man

„Že se vše jeví velmi jednoduše, jen svědčí o velké profesionalitě našich fyzioterapeutů a celého našeho pracovního týmu. Určitě je prima Jirkovo nadšení a chuť něco velmi podobného vybudovat doma, ale vždy to bude jen to něco podobného, nikoliv originál," vysvětluje primářka limity této revoluční rehabilitační metody.

Jirka podporoval Lukáše

Během pobytu v klimkovickém sanatoriu docházel REGI za dalším podobně těžce zraněným vojákem Lukášem Hirkou, aby jej motivoval k náročné rehabilitaci: „Navštěvoval jsem ho skoro každý večer. Snažil jsem se mu svojí přítomností dodat chuť do dalšího cvičení. Lukáš na sobě totiž pořád pracuje a obrovsky se snaží."

klimk05
Foto: Lukáš Hirka

Zatímco Lukáš HIRO Hirka v Klimkovicích zůstává, REGI se vrátil zpět do Prahy. Ve spolupráci se svým asistentem Martinem totiž neskutečně tvrdě pracuje na všech aspektech, které usnadňují návrat k plnohodnotnému životu.

„Necvičím samozřejmě jen s Martinem, ale ten mě doprovází i na další terapie. Ostatně i na jejich dostupnosti a intenzitě záleží, jak se budu zlepšovat. Nemám časově ohraničený cíl, záleží na tom, jak mi další a další cvičení půjdou," vysvětluje Jirka.

klimk04
Foto: Jirka v Klimkovicích ve speciálním zpevňovacím oblečku dokázal chodit o berlích

Tak tedy REGImu v jeho snažení držme palce. V závěru si také zaslouží dík jeho asistenti. Martin Janoud si po deseti měsících společné dřiny vzal během Jirkova pobytu v Klimkovicích zaslouženou dovolenou. V sanatoriu se pak o Jirku starali Martin Žaloudek a Zuzka Malá. Za jejich obětavost a nasazení jim patří velký dík.

 Autor: REGI Base

CENOVÉ BOMBY 600)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací