EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Kalašnikov prodal pušky AK-12 do Arménie

 25. 01. 2019      kategorie: Události      6 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Společnost Kalašnikov v minulých dnech potvrdila oficiální prodej asi padesátikusové zkušební série nových útočných pušek AK-12 do Arménie. V prohlášení se uvádí, že Arménie bude prvním zahraničním kupujícím pušek AK-12, ale již na konci minulého roku se tyto pušky objevily ve větším počtu v rukou příslušníků speciálních jednotek ozbrojených sil Kataru. 

ak-12_01
Foto: AK-12 | Wikimedia Commons

Arménská armáda hodlá zakoupenou malou sérii útočných pušek AK-12 důkladně otestovat a na základě výsledků pak objednat větší počet zbraní, aspoň koncern Kalašnikov v to doufá.

Ruské ozbrojené síly začaly oficiálně přebírat nové útočné pušky AK-12 v prosinci minulého roku. Společnost Kalašnikov vyjednává o možnosti dodávek i dalším silovým strukturám v Rusku.

AK-12.Katar.thefirearmblog.com.FU
Foto: Katarští vojáci s puškami AK-12 | foto: thefirearmblog / FU

Útočná puška AK-12 byla vyvíjena od roku 2011 a stala se součástí širšího projektu Ratnik na nové vybavení a výzbroj ruského vojáka. Vývoj pušky neprobíhal zcela hladce a byl zahájen bez oficiální podpory ruské armády. V roce 2012 první variantu pušky AK-12 otestoval Centrální vědecko-výzkumný institut přesného strojírenství, který je pověřen ruskou armádu k provádění testování ručních zbraní. Výsledky zkoušek nebyly jednoznačné a poukazovaly na řadu nedostatků. Na zbrani byla následně provedena řada změn částečně vedoucích k návratu některých starších zaužívaných řešní. K státním testům byla puška připuštěna v roce 2017.

AK - 12 je název útočné pušky, která se stala sériovou zbraní v projektu RATNIK, možná proto, že na konstrukci neni nic převratného, funkce, cena, životnost a obsluha je evolucí modelů AK 74. Při konstrukci bylo zváženo použití všech asi 80 konstrukčních a hlavně technologických úprav, zlepšovacích návrhu a tuningových úprav,které se sešly v průběhu dlouhých let výroby, provedena byla i optimalizace hlavně pro nové typy munice s těžšími střelami 7N22, 7N24, 7N39, módní rail je po celé délce nahoře, na podpažbí dole, boční raily jsou alternativní. Použita může být celá řada ruských a běloruských kolimátorů a zaměřovačů včetně termovizních a počítačových, samozřejmě také zahraniční. Sklopná pažba má konečně individuálně nastavitelnou délku. Kromě standardních zásobníků z AK 74 jsou k dispozici i zásobníky na 60 ran.

AK-12.5,45mm.wi.V.Kuzmin.CC-BY-SA_1
Foto: AK-12 | foto: V. Kuzmin / CC BY-NC-ND / se svolením autora

Útočná puška AK-12 (celý název Avtomat Kalašnikova, obrazec 2012 goda) využívá základní funkční princip Kalašnikov; je tedy poháněna odběrem prachových plynů z hlavně a její závěr tvoří nosič závorníku pevně spojený s plynovým pístem a samotný otočný závorník. Speciální balanční systém patrně využit není, ale dynamika funkčního mechanismu byl údajně upravena tak, aby se omezil zpětný ráz a zvýšila se stabilita při střelbě dávkou. Na obou stranách těla se nalézá palcem ovládaná páčka se čtyřmi polohami: zajištěno, jednotlivé rány, tříranné dávky a plně samočinná střelba. Na první pohled zaujme také skutečnost, že AK-12 má na horní straně celého těla a rovněž na spodní straně předpažbí standardizované montážní lišty typu Picatinny (MIL-STD-1913), na které lze upevňovat nejrůznější druhy zaměřovačů, světlometů, rukojetí, granátometů a dalšího příslušenství. Zdokonalilo se také základní mechanické hledí, u kterého se podstatně zvětšila záměrná délka. Jinak je řešený celý spoušťový mechanismus i uvolňovač závěru, ale podrobné informace o těchto prvcích dosud k dispozici nejsou. Co je naopak velmi zjevné, to je naprosto nová konstrukce pažby. Části uživatelů totiž na puškách AK „stovkové“ série může vadit poněkud archaický tvar pažby a absence teleskopického mechanismu (neboli nemožnost změny délky). U zbraně AK-12 lze nastavovat jak délku pažby, tak i polohu botky pažby. Kromě toho bylo lehce přepracováno ústí hlavně, aby bylo možno odpalovat i puškové granáty zahraniční výroby; díky nové hlavni je zbraň též přesnější. A vzrostla rovněž nejvyšší kadence; max. rychlost střelby zbraní série AK činila po desítky let cca 600 ran za minutu, ale AK-12 slibuje dosáhnout až 1000 ran za minutu.

Srovnání parametrů útočných pušek AK-74M a AK-12

                                                                             AK-74M        AK-12
Hmotnost bez zásobníku (kg) :                              3,3            3,3
Hmotnost zásobníku na 30 ran (kg):                     0,23          0,23
Hmotnost zásobníku na 60 ran (kg):                       -              0,33
Hmotnost zásobníku na 95 ran (kg):                       -              1,0
Celková délka zbraně (mm):                                  943           945
Délka zbraně se složenou pažbou (mm):             700           725
Délka hlavně (mm):                                                415            415
Záměrná délka (mm):                                             379           414 / 583
Max. rychlost střelby (ran/min.):                           600           600 / 1000

Video: AK-12 v akci / YouTube
 


Zdroj: Militarybox, CC BY-SA, valka.cz, vojsko.net, YouTube

Komentáře

S.T.A.L.K.E.R.

26. 01. 2019

Pletete si novou verzi se starým prototypem. Pojistka je jenom na pravé straně. Je to stejná páka jako na starých AK.

ferdak

26. 01. 2019

Luska funny

Přidat komentář