EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Když vezmete dětem dětství

 10. 06. 2013      kategorie: Události      1 komentář

Problém dětských vojáků je v současnosti aktuální především v zemích a oblastech, kde probíhal nebo pokračuje ozbrojený konflikt. Většina z přibližně 300 000 dětských vojáků pochází především ze Střední Afriky, Jihovýchodní Asie a Blízkého východu. Za dětského vojáka je považována osoba mladší 18 let, která je součástí ozbrojených sil nebo ozbrojených jednotek o jakékoliv velikosti. Za dětské vojáky jsou považovány jak chlapci, tak dívky a jsou jimi i poslíčci, sluhové apod.

Využívání dětí v ozbrojených konfliktech porušuje mimo jiné jejich právo na osobní svobodu, na svobodu pohybu a pobytu, právo na vzdělání, na vyrůstání v rodině a na všeobecný rozvoj. Článek 38 Úmluvy o právech dítěte státy zavazuje k maximální snaze zamezit dětem mladším 15 let jakoukoli účast na bojových operacích. Navíc kdokoli, kdo by využíval děti mladších 15 let v ozbrojených konfliktech, tím může spáchat válečný zločin a může být stíhán Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu.

Je hodně smutné, že jsou tyto děti hnány do ozbrojených konfliktů místo toho, aby prožívali radosti dětství.

Psali jsme: Po stopách lidických a ležáckých dětí aneb význam připomínky dětských obětí války


Video: Dětští vojáci v Sýrii / YouTube

Zdroj: lidskaprava.cz

 Autor: Michal Pivoňka

CENOVÉ BOMBY (600)

Komentáře

Scott

13. 08. 2013

Doporučuji publikaci They fight like soldiers, die like children od Roméa Dallaira.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací